Sam Burman, Leon Mazzone, Steve Wood and Jensen Windsor winners at round 10 of the Lincolnshire CX League on Sunday
Result: Lincolnshire CX League
Women/Juniors
1 Sam Burman TeamWNT Development Senior Ladies
2 Alex Farquhar Army Cycling Union Senior Ladies
3 Cheryl Vaughan Zepnat RT Senior Ladies
4 Donna Goodwin Louth Cycle Centre RT Veteran Ladies
5 Julie Clark Witham Wheelers Veteran Ladies
6 Jenni Wood Bourne Wheelers Senior Ladies
7 Eleonore Dalton Matlock CC Senior Ladies
8 Pam Challen VC Veldrijden Veteran Ladies
9 Rebecca Newborough Private Member Veteran Ladies
10 Kate Backhouse Lincoln Wheelers Veteran Ladies
Seniors
1 Leon Mazzone Holdsworth Senior Men
2 Nathan Wilson Wilson’s Wheels Senior Men
3 Gareth Whitall Senior Men
4 Ben Lambert Velo One Cycling Team Senior Men
5 Mark Rogers Wilson’s Wheels Senior Men
6 Aaron Tuplin Ellmore Factory Racing Senior Men
7 Bart Kieres Bourne Wheelers Senior Men
8 Sam Bradley Ellmore Factory Racing Senior Men
9 Henry Heyes Louth Cycle Centre RT Senior Men
10 Levi Moody Giant Malta Senior Men
11 Mark Staples VC Veldrijden Senior Men
12 Matthew Crawford Private Member Senior Men
13 Craig Barrowcliffe Senior Men
14 Oliver Mccall Private Member Senior Men
15 Andrew Teanby Private Member Senior Men
16 Adam Reeder Alford Wheelers Senior Men
17 Anthony Callaby Private Member Senior Men
18 James Cragg Sleaford Wheelers Senior Men
… continued after advert
Vets
1 Steve Wood Ellmore Factory Racing Vet 40-49
2 Andy Vaughan Zepnat RT Vet 40-49
3 Brian Stanley Private Member Vet 40-49
4 Paul Campbell Hull Thursday Vet 40-49
5 George Hackney Paintrain Lincoln Vet 40-49
6 Mark Preston VC Lincoln Vet 40-49
7 John Wilkinson Moonglu RT Vet 50-59
8 Martin Kennedy Ellmore Factory Racing Vet 40-49
9 Ben Swain Lincoln Wheelers Vet 40-49
10 Kevin Burton VC Lincoln Vet 50-59
11 John Galway Keswick Bikes Vet 60+
12 Mark Ramage Cliff Pratt Racing Vet 40-49
13 Ivan Oxborough Ellmore Factory Racing Vet 40-49
14 Ian Russell Moda RT Vet 40-49
15 Peter Fielding-Smith Wilson’s Wheels RT Vet 40-49
16 Marcus Nainby TeamWNT Development Vet 40-49
17 Ed Burkitt Lincoln Wheelers Vet 40-49
18 Mark Robbins Scunthorpe Poly CC Vet 40-49
19 Alan Wheeler Private Member Vet 40-49
20 Paul Conneely VC Veldrijden Vet 50-59
21 Clayton Maltby VC Lincoln Vet 40-49
22 Andy Benson CLO Vet 40-49
23 Andy Stewart Private Member Vet 40-49
24 Sheehan Quirke Lincsquad Vet 50-59
25 Rich Cutsforth VC Beverley Vet 50-59
26 Philip Heyes Louth Cycle Centre RT Vet 60+
27 Pete Goy Louth Cycle Centre RT Vet 50-59
28 Jason Clark VC Lincoln Vet 40-49
29 Heath Speck VC Lincoln Vet 40-49
30 Jon Clarke Lincoln Wheelers Vet 50-59
31 Simon Abdy Barton Wheelers CC Vet 50-59
32 Jeff Perrin Lindsey Roads CC Vet 60+
33 Paul Clarke Lincoln Wheelers Vet 40-49
34 Nicholas Chapman Private Member Vet 50-59
35 Ian Evans Private Member Vet 40-49
36 Graham Atkins Private Member Vet 60+
37 David Handley Lincoln Tri Vet 40-49
38 Simon Cocker Witham Wheelers Vet 60+
39 Paul Dann Paintrain Lincoln Vet 50-59
40 James Bramma Spalding CC Vet 40-49
41 Pete Smith VC Beverley Vet 40-49
42 Kev Lincoln Doddington Cyling Club Vet 40-49
43 Steve Farr Lindsey Roads CC Vet 40-49
44 Jonathan Backhouse Lincoln Wheelers Vet 40-49
45 Paul Dalton Matlock CC Vet 50-59
46 Roger Broughton Vet 60+
47 Barry Robinson Lincoln Velo Club Vet 60+
48 John Armstrong Private Member Vet 40-49
49 James Allis Private Member Vet 50-59
50 David Jackson Private Member Vet 60+
… continued after advert
Youth
1 Jensen Windsor Alford Wheelers U16 Boy
2 Joshua Backhouse Lincoln Wheelers U16 Boy
3 Samuel Laird Sleaford Wheelers U16 Boy
4 Callum Evans Sleaford Wheelers U14 Boy
5 Benjamin Leroy Sleaford Wheelers U16 Boy
6 Alfie Speck VC Lincoln U16 Boy
7 Daniel Backhouse Lincoln Wheelers U14 Boy
8 Jake Kennedy VC Lincoln U14 Boy
9 Edward Linsdell Bourne Wheelers U14 Boy
10 Cameron Braithwaite NEL Lindsey Go-Ride U16 Boy
11 Thomas Allis NEL Lindsey Go-Ride U14 Boy
12 Amie Hatton Sleaford Wheelers U16 Girl
13 Amy Kolbert Witham Wheelers U14 Girl
14 Georgette Rand VC Lincoln U14 Girl
15 Oliver Whiffing Alford Wheelers U16 Boy
16 Luke Brumpton NEL Lindsey Go-Ride U14 Boy
17 Georgia Lancaster Sleaford Wheelers U14 Girl
18 Oliver Aiken Boston Tri Club U14 Boy
19 Ellen Fordham Bourne Wheelers U16 Girl
20 Connor Wilkinson Boston Wheelers CC U14 Boy
21 Shona Mosley Lincoln Wheelers U16 Girl
22 Abigail Saggs Sleaford Wheelers U16 Girl
23 Felix Earth Sleaford Wheelers U14 Boy
24 Megan Kirk VC Lincoln U16 Girl
25 Holly Nainby TeamWNT Development U14 Girl
Under 12
1 Max Burkitt Lincoln Wheelers U12 Boy
2 Aaron Cocker Doncaster Wheelers U12 Boy
3 Aston Baker VC Lincoln U12 Boy
4 Harrison Evans Sleaford Wheelers U12 Boy
5 William Wood Bourne Wheelers U12 Boy
6 Oliver Swinburn U12 Boy
7 Arthur Morley Boston Wheelers CC U12 Boy
8 Oliver Turnbull Boston Wheelers CC U12 Boy
9 Monty Wood Bourne Wheelers U12 Boy
10 Isla Earth Sleaford Wheelers U12 Girl
11 Sam Baker Lincoln Wheelers U12 Boy
12 James Bushell Sleaford Wheelers U12 Boy
13 Isla Kolbert Witham Wheelers U12 Girl
14 Keira Lewis Sleaford Wheelers U12 Girl
15 Samuel Crowley Witham Wheelers U12 Boy
16 Bethany Goodwin Louth Cycle Centre RT U12 Girl
17 Joshua Lane Witham Wheelers U12 Boy
Under 9
1 Thomas Cragg Sleaford Wheelers U9 Boy
2 Hamish Wood Bourne Wheelers U9 Boy
3 Simon Morley Boston Wheelers CC U9 Boy
4 Noah Lane Witham Wheelers U9 Boy
5 Max Kolbert Witham Wheelers U9 Boy
6 Isabelle Goodwin Louth Cycle Centre RT U9 Girl
7 Annabelle Gould Witham Wheelers U9 Girl
8 Jacob Crowley Witham Wheelers U9 Boy
9 Zachary Barrowcliffe U9 Boy
10 Hector Short Boston U9 Boy
11 Jacob Walker Sleaford Wheelers U9 Boy
12 Bradley Staples NEL Lindsey Go-Ride U9 Boy
13 Darcie Parrott Sleaford Wheelers U9 Girl
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch