Course record for David Janes in the Frome & District Wheelers 10 mile Time Trial on February 17 at Frome; Megan Dickerson fastest woman in 15th
Result: Frome & District Wheelers 10m TT
1 David Janes Wheels of Dorset | Aero Testing | Bike Fitting 19:34 Male Senior
2 Dan Martin University of Bath Cycling Club 20:23 Male Espoir
3 Nick Livermore Bristol South Cycling Club 20:56 Male Senior
4 Rob Pears Bath Cycling Club 21:03 Male Vet
5 Jamie Atkins 73 Degrees Bicycles, WestSide Coaching rt 21:25 Male Espoir
6 Robert Borek Bristol South Cycling Club 21:52 Male Senior
6 James Pittard University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 21:52 Male Espoir
8 Steven Cottington Bath Cycling Club 22:00 Male Vet
9 Martin Aldam Bath Cycling Club 22:07 Male Vet
10 Oliver Beresford Velo Club Venta 22:12 Male Espoir
11 John Benjamin Bradford-on-Avon Cycling Club 22:15 Male Senior
12 Jason Streather PDQ Cycle Coaching 22:20 Male Vet
13 Tony Chapman Frome and District Wheelers 22:36 Male Vet
14 Matthew Sim Dorking Cycling Club 22:48 Male Senior
15 Megan Dickerson Bristol South Cycling Club 22:53 Female Senior
17 Andrew Turner Bristol South Cycling Club 22:58 Male Senior
18 Frankie Whitwell Bradford-on-Avon Cycling Club 22:59 Male Senior
19 Stefan Barnett Bradford-on-Avon Cycling Club 23:02 Male Espoir
20 Paul Winchcombe Chippenham & District Wheelers 23:15 Male Vet
21 Arran Armstrong Velo Club Walcot 23:27 Male Vet
22 Jerry Rayner Westbury Wheelers 23:39 Male Vet
23 Peter Cottington Bath Cycling Club 23:40 Male Vet
24 Les Liddiard Team Jewson – MI Racing ~Poly Pipe~McCann 23:42 Male Vet
25 Mark Gateshill PDQ Cycle Coaching 23:43 Male Senior
25 Charlie Lacaille University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 23:43 Male Espoir
27 Bradley Perkins PDQ Cycle Coaching 24:07:00 Male Juvenile
28 Richard Franklin Salt and Sham Cycle Club 24:13:00 Male Vet
29 Robert Brush Winchcombe Cycling Club 24:16:00 Male Senior
30 Jamie Richardson Paige Chippenham & District Wheelers 24:25:00 Male Senior
31 Peter Barrett Somer Valley Cycling Club 24:34:00 Male Vet
32 Lucy Scott Avid Sport 24:35:00 Female Senior
33 Martin Wiltshire Somer Valley Cycling Club 24:45:00 Male Vet
34 Ashley Hutchinson Trowbridge Hot Chilli Triathlon Club 25:04:00 Male Vet
34 Kate Baker Avid Sport 25:04:00 Female Senior
36 Charlotte Davies University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 25:07:00 Female Espoir
36 Paul Freegard Chippenham & District Wheelers 25:07:00 Male Vet
38 Mark Evans Chippenham & District Wheelers 25:09:00 Male Vet
39 Craig Hopkins Wyre Forest Cycle Racing Club 25:12:00 Male Vet
40 Steve Wiltshire Somer Valley Cycling Club 25:28:00 Male Vet
41 Elizabeth Pressage Velo Club Venta 25:31:00 Female Senior
41 Paul Haynes A2B Cycle Repair Race Team 25:31:00 Male Vet
43 Mark Jones Salt and Sham Cycle Club 25:43:00 Male Vet
44 James Fritchley Westbury Wheelers 25:55:00 Male Senior
45 Ben Eley Frome and District Wheelers 25:59:00 Male Junior
47 Dave Hurley Somer Valley Cycling Club 26:39:00 Male Vet
48 David Barlow Wincanton Wheelers 26:42:00 Male Vet
49 Anthony Sprules Frome and District Wheelers 26:44:00 Male Vet
50 Steve Way Wincanton Wheelers 26:45:00 Male Vet
51 Gary Daniell A2B Cycle Repair Race Team 26:54:00 Male Senior
52 Laura Rayner Westbury Wheelers 26:58:00 Female Senior
53 Alec Johnson Westbury Wheelers 27:09:00 Male Senior
53 Gordon Scott CC Weymouth 27:09:00 Male Vet
55 Jo Buckland PDQ Cycle Coaching 27:14:00 Female Vet
56 Ian Mansell Salt and Sham Cycle Club 27:28:00 Male Vet
57 Cameron Porch Avid Sport 27:35:00 Male Juvenile
58 Mark Bishton Velo Club Bristol 28:07:00 Male Vet
59 Andy Morgan PDQ Cycle Coaching 28:54:00 Male Vet
60 Leon Baker Velo Club Bristol 28:55:00 Male Vet
61 Bob Symons PDQ Cycle Coaching 29:23:00 Male Vet
62 Txema Garcia A2B Cycle Repair Race Team 29:51:00 Male Vet
63 Russ Tanner Wincanton Wheelers 29:58:00 Male Vet
64 Martin Balk 3C Cyclexperience 32:07:00 Male Vet
65 Mick Payne Kingswood Tri Club 32:17:00 Male Vet
66 Sarah Roberts Gillingham and District Wheelers / Wheels Cycles 33:14:00 Female Vet
67 Stuart Evans Wincanton Wheelers 33:43:00 Male Vet
Tandem
1 Andrew Legge Bristol South Cycling Club 22:56 Male Vet
1 Joanna Knight Bristol South Cycling Club 22:56 Female Vet
2 Bradley Sewell Wincanton Wheelers 26:32:00 Male Vet
2 Tom Judd Wincanton Wheelers 26:32:00 Male Espoir
First Woman: Megan Dickerson, Bristol South CC 22.53
First Junior: Bradley Perkins, PDQ Cycle Coaching 24.07
First Veteran on Std: Rob Pears, Bath CC
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
- Team Report: Shibden Apex RT Junior Men
- Crit Result: Schils Spring Circuit Races 2
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)