Ollie Jones fastest in a shortened (21.2 miles) North Road Hardriders Time Trial on Sunday near Hertford; Amy Pritchard was fastest woman
Result: North Road Hardriders
1 Ollie Jones ActiveEdge Race Team P/B Cooper/BMW Inchcape 47:36
2 Lloyd Chapman Plomesgate CC 49:24
3 Oliver Knight HMT Hospitals Giant Cycling Team 49:39
4 Geir Robinson Regents Park Rouleurs 49:40
5 Daniel Northover Finsbury Park CC 49:52
6 Nicholas Candy North Road CC 49:53
7 Neil Lauder Arctic Tacx RT 49:57
8 Felix Barker ActiveEdge Race Team P/B Cooper/BMW Inchcape 50:42
9 Adam Gascoigne Race Hub 50:44
10 Josh Crow-Stewart Arctic Tacx RT 51:03
11 Mark Aldred Kingston Wheelers CC 51:21
12 Toby Cowell Cambridge University CC 51:38
13 Tom Elwood Team LDN 52:20
14 James Jenkins Richardsons-Trek RT 52:34
15 Ian Knight Milton Keynes RC 52:44
16 Paul Hart Southend Wheelers 52:56
17 Wayne Crombie East London Velo 52:59
18 Henry Farrell Full Gas Racing Team 53:43
19 Sam Humpheson Look Mum No Hands! 53:46
20 Simon Bowler AS Test Team 53:51
21 Joe Kiely Welwyn Whs 54:05
22 Callum Stewart East London Velo 54:41
23 Aaron Mccaffrey Milton Keynes RC 55:04
24 Dominic Bray Finsbury Park CC 55:08
25 Gareth Wignall Hertfordshire Whs 56:14
26 Michael Parker TMG Horizon Cycling Team 56:38
27 Jonas Rooze CC London 56:44
28 Tom Haines East London Velo 56:53
29 Gregory Smith Finsbury Park CC 57:23
30 Jody Paxman Team LDN 57:29
31 Steve Torley Milton Keynes RC 57:36
32 Michael Edmunds Verulam Really Moving 58:13
33 Simon Mac London Phoenix CC 58:25
34 David Atkinson VCT Racing 58:30
35 Sean Bradley Team Trident 58:30
36 Nicholas Coe Verulam Really Moving 58:36
37 Pete Lindsell Tri London 58:55
38 Thomas Coombes Tri London 59:11
39 Matt Yardley Macclesfield Wheelers 59:13
40 Michael Atkinson North Road CC 59:48
41 Neal Marrin Finsbury Park CC 1:00:09
42 Ryan Sheppard G.S. Henley 1:00:11
43 David Green North Road CC 1:00:16
44 Anton Blackie Rapha Cycling Club 1:01:04
45 Adam Laycock VTTA (East Anglia Group) 1:01:10
46 Amy Pritchard Giant Camden Team Liv 1:01:16
47 Jim Higson CC London 1:01:43
48 James Fox Rapha Cycling Club 1:01:48
49 Richard Weltz Team Trident 1:01:55
50 Elizabeth Marvelly Liv AWOL 1:01:56
51 Oliver Chapman Welwyn Whs 1:02:04
52 James Moss North Road CC 1:02:39
53 Nick Clarke Arctic Tacx RT 1:02:39
54 Ben Luget Tri London 1:02:50
55 Richard Lofthouse Eagle Road Club 1:03:14
56 Gareth Davies London Phoenix CC 1:03:48
57 Sinclair Easton CC London 1:03:49
58 Jennifer Andrews CC Ashwell 1:03:58
59 Peter Holden Team Trident 1:04:13
60 Graham Irvine London Phoenix CC 1:04:20
61 Andrew Mussett Team Trident 1:05:37
62 Nuala Robinson North Road CC 1:05:58
63 Sean O’Donnell CC London 1:06:09
64 Robert Gilmour Hounslow & District Whs 1:06:10
65 Anthony Taylor North Road CC 1:06:14
66 Chris Dixon North Road CC 1:06:49
67 Steve Rust Team Trident 1:06:53
68 Christine Pout Verulam Really Moving 1:07:41
69 Robert Barrett High Wycombe CC 1:08:09
70 Richard Miller CC London 1:08:11
71 Lenka Vackova Rapha Cycling Club 1:08:25
72 Andrew Hadfield North Road CC 1:30:02
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique