Result: Maldon & District CC Hilly TT

Felix Barker fastest in the Maldon & District CC Hilly time trial on March 17 over 18 miles; Louise Robinson fastest woman

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes

Result: Maldon & District CC Hilly TT

1 Felix Barker ActiveEdge Race Team P/B Cooper/BMW Inchcape 44:41:00 Male Senior
2 Russell Hampton MG Cycling Team 45:53:00 Male Senior
3 Christopher Smith Eat Plants Not Pigs CC 45:53:00 Male Senior
3 Colin Ward Essex Roads CC 45:59:00 Male Vet
5 Jacob Chambers Essex Roads CC 47:48:00 Male Senior
6 Paul Turton Hornchurch CC 47:50:00 Male Vet
7 Harry Wood Maldon & District CC 47:55:00 Male Espoir
8 Timothy Chilvers Maldon & District CC 47:58:00 Male Senior
9 Matthew Saunders Team Vision Racing – Silverhook 48:38:00 Male Vet
10 Andrew Turnock Finsbury Park CC 49:06:00 Male Vet
11 Harry Thompson Leicestershire RC 49:07:00 Male Senior
12 Dominic Bray Finsbury Park CC 49:18:00 Male Vet
13 Chris Hollis Maillot Noir CC 49:46:00 Male Vet
14 Neil Hughes Velo Schils Interbike RT 50:07:00 Male Senior
15 Colin Lewin Velo Schils Interbike RT 50:16:00 Male Vet
16 Gregory Smith Finsbury Park CC 50:29:00 Male Vet
17 Peter Stiff Eat Plants Not Pigs CC 50:35:00 Male Vet
18 Miles Burrage Essex Roads CC 50:38:00 Male Senior
19 Michael Stimson Maillot Noir CC 50:57:00 Male Senior
20 David Carey Southend Wheelers 51:09:00 Male Vet
21 Ian Braybrook Basildon CC 51:16:00 Male Vet
22 Hamish Hore Maldon & District CC 51:18:00 Male Senior
23 Simon Neatham Finsbury Park CC 51:20:00 Male Vet
24 Paul Ruffy Eat Plants Not Pigs CC 51:58:00 Male Vet
25 William Green Maldon & District CC 52:17:00 Male Senior
26 Rob Chaplin East London Velo 52:52:00 Male Vet
27 Matthew Lord Lee Valley Youth CC 52:55:00 Male Juvenile
28 Nicholas Knight Basildon CC 53:00:00 Male Vet
29 Adam Mell Essex Roads CC 53:06:00 Male Vet
30 Scott Beard Shaftesbury CC 53:08:00 Male Vet
31 Andrew Neidhardt Finsbury Park CC 53:53:00 Male Senior
32 Matt Haigh Essex Roads CC 53:54:00 Male Vet
33 Neal Marrin Finsbury Park CC 54:09:00 Male Vet
34 Gareth Davies London Phoenix CC 54:22:00 Male Vet
35 Mark Mcgee Maldon & District CC 54:48:00 Male Vet
36 Kelvin Fleuty Maldon & District CC 55:07:00 Male Vet
37 Louise Robinson Essex Roads CC 55:17:00 Female Vet
38 Jamie Maidment Eat Plants Not Pigs CC 55:59:00 Male Senior
39 Gill Carter Essex Roads CC 56:35:00 Female Vet
40 Daniel Lord Lee Valley Youth CC 56:45:00 Male Junior
41 Louis English Maldon & District CC 57:12:00 Male Vet
42 Neil Chapman Maldon & District CC 57:15:00 Male Vet
43 Colin Doe Ford CC 58:03:00 Male Vet
44 Jason Gillard Maldon & District CC 01:00:12 Male Vet
45 Rebecca Hammond Maldon & District CC 01:05:49 Female Senior
46 Antonio Paolino Essex Roads CC 01:07:04 Male Vet
47 Keith Dalton Ford CC 01:07:47 Male Vet
48 Matthew Berry Maldon & District CC 01:09:03 Male Vet
49 Eliazbeth Cottis Maldon & District CC 01:11:38 Female Vet
50 Richard Pimlott Finsbury Park CC 01:12:49 Male Vet
51 James Bromley Becontree Wheelers CC 01:13:50 Male Vet
52 Caroline Wyke CC Sudbury 01:22:13 Female Vet
53 James Chalklen Eagle Road Club 01:24:01 Male Junior
54 Kerry Marsh Maldon & District CC 01:26:50 Female Senior

2016_ShuttVeloRapideAdvert

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
… continued after advert

AlpsCyclesMidstory


Cycle Division’s Shop


Send your results as well as club, team & event news here


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK