Result: Teesdale CRC Sporting 21m TT

Shaun Tyson of Ribble Pro Cycling fastest in the Teesdale CRC Sporting 21 mile time trial; Fiona Burnie fastest woman; Richard King  fastest on a road bike -Kate Sanderson fastest woman

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes

Result: Teesdale CRC Sporting 21m TT

1 Shaun Tyson Ribble Pro Cycling 47:27:00 Male Vet
2 Michael Smart TS Racing Team – OTR 47:53:00 Male Senior
3 Jonathan Robinson Army Cycling 48:20:00 Male Vet
4 Philip Graves NOPINZ 48:32:00 Male Senior
5 Julian Ramsbottom Team Bottrill 48:55:00 Male Vet
6 Sam Murray DRAG2ZERO 49:40:00 Male Junior
7 Lee Kermode AIMS Cycling 49:43:00 Male Senior
7 Ian Johnson Manilla Cycling 49:43:00 Male Vet
9 Euan Sanderson Cleveland Wheelers CC 49:44:00 Male Juvenile
10 Richard Lilleker Cleveland Wheelers CC 49:56:00 Male Senior
11 David Moses Bishop Auckland CC 50:25:00 Male Vet
12 Paul Thirling Hartlepool CC 50:27:00 Male Vet
13 Chris Lax Hartlepool Triathletes 51:13:00 Male Vet
14 Ian Taylor Blumilk.com 51:56:00 Male Vet
15 James Wilson Manilla Cycling 52:16:00 Male Senior
16 Howard Murray Manilla Cycling 53:22:00 Male Vet
17 Mark Snape Fietsen Tempo 53:53:00 Male Vet
18 Bradley Layton Teesdale CRC 54:34:00 Male Senior
19 Robert Murdoch Teesdale CRC 55:59:00 Male Vet
20 Peter Guy Adept Cycling 56:05:00 Male Vet
21 Richie Grant Hartlepool CC 56:23:00 Male Vet
22 James Mayo Stockton Wheelers CC 56:30:00 Male Senior
23 John Main Cleveland Wheelers CC 56:36:00 Male Vet
24 Stuart Raw Bishop Auckland CC 56:57:00 Male Senior
25 Fiona Burnie GS Metro 57:00:00 Female Senior
26 Graham Tindale Bishop Auckland CC 57:03:00 Male Vet
27 Louise Hamilton Mountain Goat Coaching 58:35:00 Female Vet
28 Paul Haynes VTTA (North) 01:00:45 Male Vet
29 Ellis Murray DRAG2ZERO 01:03:25 Male Juvenile

Road Bikes
1 Richard King Patron 52:19:00 Male Vet
2 Chris Peareth Ferryhill Whs 53:28:00 Male Senior
3 John Hewison Ferryhill Whs 53:41:00 Male Vet
4 Philip Wheatley AIMS Cycling 54:42:00 Male Senior
5 Paul Felce Adept Cycling 55:04:00 Male Vet
6 Adam Brooks Manilla Cycling 56:05:00 Male Senior
7 Clive Upton Hambleton RC 56:30:00 Male Senior
8 Paul Stables Teesdale CRC 57:20:00 Male Vet
9 Terry Parvin Ferryhill Whs 01:00:35 Male Vet
10 Howard Heighton Ferryhill Whs 01:00:38 Male Vet
11 Daniel Hogg Darlington Cycling Club 01:02:39 Male Senior
12 Kate Sanderson Cleveland Wheelers CC 01:02:41 Female Vet
13 Emel Bagdatlioglu Stockton Wheelers CC 01:03:52 Female Senior
14 Cole Baldam Manilla Cycling 01:04:03 Male Junior
15 Amanda Waller Teesdale CRC 01:13:03 Female Vet

2016_ShuttVeloRapideAdvert

AlpsCyclesMidstory


Cycle Division’s Shop


Send your results as well as club, team & event news here


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK