Result: Plomesgate CC 10m TT

Andy Proffitt fastest in the Plomesgate CC 10 mile time trial on Saturday, March 23rd; Cindy Berry fastest woman

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes

Result: Plomesgate CC 10m TT

1 Andy Proffitt Ipswich BC 21:37 Male Vet
2 Lloyd Chapman Plomesgate CC 21:41 Male Senior
2 Ross Fawcett Pedal Power Cycles Ipswich 21:41 Male Senior
4 Stuart Fairweather Team Velovelocity 22:09 Male Vet
5 Neil Hughes Velo Schils Interbike RT 22:49 Male Senior
6 Gavin Lewis Velo Schils Interbike RT 23:05 Male Senior
7 David Crisp 3T-RACING 23:11 Male Vet
8 Steve Cave Plomesgate CC 23:36 Male Vet
9 James Potter Ipswich BC 23:39 Male Senior
10 Adrian Pettitt Stowmarket & District CC 23:40 Male Vet
11 Damon Day CC Sudbury 23:41 Male Vet
12 Barry Mcdonald 3T-RACING 23:43 Male Vet
12 Simon Daw Datalynx-Parenesis Cycling 23:43 Male Vet
14 Peter Kerry Ipswich Velo 23:44 Male Vet
15 Louis Julian D A P Cycling Club 23:45 Male Espoir
16 Lee Kennedy Army Cycling 23:47 Male Senior
17 Chris Tye Plomesgate CC 24:02:00 Male Vet
18 Andrew Leggett Team Velovelocity 24:11:00 Male Vet
19 Trevor Caley Plomesgate CC 24:25:00 Male Vet
20 Peter Hurry Wolsey RC 24:33:00 Male Vet
21 Karle Howard Ride Harder 24:47:00 Male Vet
22 Chris Dyason Cambridge CC 24:59:00 Male Vet
23 Patrick Ellis Diss & District CC 25:01:00 Male Vet
24 Paul Moss Stowmarket & District CC 25:02:00 Male Vet
25 Gary Johnson CC Sudbury 25:05:00 Male Vet
26 Cindy Berry Pedal Power Cycles Ipswich 25:22:00 Female Senior
27 James Rush CC Sudbury 25:29:00 Male Vet
28 Jeff Wharton Velo Schils Interbike RT 25:38:00 Male Vet
29 Gavin Mortlock Colchester Rovers CC 25:43:00 Male Vet
30 Dan Foster 3T-RACING 25:46:00 Male Vet
30 Davina Greenwell Plomesgate CC 25:46:00 Female Senior
32 Gary Matthews Sole Bay Cycle Sport 26:20:00 Male Vet
33 Isabella Johnson Datalynx-Parenesis Cycling 27:21:00 Female Junior
34 Derek Cawston Wolsey RC 27:30:00 Male Vet
35 Damon Parker Plomesgate CC 27:46:00 Male Vet
36 Jo Fisk Ride Harder 28:06:00 Female Vet
37 Johnathan Lincoln Great Yarmouth C C 28:07:00 Male Vet
38 Alan Mcguire Ipswich BC 28:25:00 Male Vet
38 David Young West Suffolk Wheelers 28:25:00 Male Senior
40 Jenny Anderson Great Yarmouth C C 28:34:00 Female Vet
41 Andrew Grant Chelmer CC 28:48:00 Male Vet
42 Ethan Cawston Wolsey RC 29:54:00 Male Senior
43 Becky Mccorquodale Stowmarket & District CC 30:21:00 Female Vet
44 David Fenn CC Sudbury 30:59:00 Male Vet
45 Wendy Atkinson Ipswich BC 31:01:00 Female Vet
46 Cheryl Tye Plomesgate CC 33:08:00 Female Vet

2016_ShuttVeloRapideAdvert

AlpsCyclesMidstory


Cycle Division’s Shop


Send your results as well as club, team & event news here


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK