Result: VC Sevale 10m TT

Jon Simpkins fastest solo in the VC Sevale 10 mile time trial; Denise Burrows fastest woman; Craig Mckee and Jack O’Neill are fastest in the two up event (Saturday, March 30)

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes

Result: VC Sevale 10m TT

1 Jon Simpkins DRAG2ZERO 21:21 Male Vet
2 Simon Adcook Team Bottrill 21:39 Male Vet
3 Jamieson Blain Zappi Racing Team 21:44 Male Junior
4 Andrew Overton Successcycling.co.uk 21:48 Male Vet
5 Adam Jarps Team Bottrill 21:52 Male Espoir
6 Mark Wise Team Jewson – MI Racing ~Poly Pipe~McCann 21:53 Male Vet
7 Jon Howard Team Echelon 21:54 Male Vet
8 David Dickerson Team Echelon 21:59 Male Vet
9 Simon Law Team Klincutapparel.com 22:14 Male Vet
10 Tony Ball Team Swift 22:25 Male Vet
11 Joseph Costello Walsall Roads Cycling Club 22:39 Male Vet
12 Simon Smart DRAG2ZERO 22:54 Male Vet
13 Andrew Shipton Gloucester City Cycling Club 23:04 Male Vet
14 George Thorne Beacon Roads CC 23:05 Male Senior
15 Gary Jones Successcycling.co.uk 23:09 Male Vet
16 David Schofield-Newton Rugby Velo 23:18 Male Vet
17 Dan Geisler Team Echelon 23:33 Male Senior
18 Nigel Jones Stourbridge Velo 23:55 Male Vet
19 Steven Loraine Team Swift 24:00:00 Male Vet
20 Craig Hopkins Wyre Forest Cycle Racing Club 24:02:00 Male Vet
21 Stephen Eggleton Stratford Cycling Club 24:06:00 Male Vet
22 Andrew Curley Warwickshire Road Club 24:13:00 Male Vet
23 Ian Taylor Beacon Roads CC 24:16:00 Male Vet
24 Nigel Jones Gloucester City Cycling Club 24:29:00 Male Vet
25 Tom Kenderdine Successcycling.co.uk 24:41:00 Male Vet
26 Mike Anslow Stourbridge Velo 24:45:00 Male Vet
27 Denise Burrows THE Cycle Studio~Core Telecom~RPC 24:49:00 Female Vet
28 Matthew Boazman Wyre Forest Cycle Racing Club 24:50:00 Male Senior
29 Ian Connolly Ludlow CC 24:52:00 Male Vet
30 James Bryant Kenilworth Whs 25:02:00 Male Vet
31 Vikki Sivertsen Malvern Triathlon Club 25:10:00 Female Vet
32 John French Oxford City RC 25:17:00 Male Vet
33 Adrian Osborn Stratford Cycling Club 25:25:00 Male Vet
34 Mark Boyles Banbury Star Cyclists’ Club 25:26:00 Male Vet
35 Paul Welsby DRAG2ZERO 25:27:00 Male Vet
36 Andrew Milner North Cotswold CC 25:29:00 Male Vet
37 Debbie Bradley Team Bottrill 25:30:00 Female Vet
38 Philippa Shubert High Wycombe CC 25:45:00 Female Senior
39 Adrian Murray Worcester St. Johns CC 26:16:00 Male Vet
40 Rob Wilson Leamington C & AC 26:28:00 Male Vet
41 Stephen Williams VTTA (Midlands) 26:41:00 Male Vet
42 Fenella Brown Beacon Roads CC 27:05:00 Female Vet
43 Ruth Johnstone VC Sevale (Malvern) 28:03:00 Female Vet
44 Keith Fitzgerald Stratford Cycling Club 30:29:00 Male Vet
45 Graham Hewson MediaVelo 31:20:00 Male Vet
46 Kara Tranter Wyre Forest Cycle Racing Club 31:47:00 Female Senior
47 Kate Wilson Royal Leamington Spa Cycling Club 36:31:00 Female Vet
48 Malcolm Timmis Bromsgrove Olympique CC 39:48:00 Male Vet

Two Up
1 Craig Mckee Team Jewson – MI Racing ~Poly Pipe~McCann 20:39 Male Senior
1 Jack O’neill Team Jewson – MI Racing ~Poly Pipe~McCann 20:39 Male Senior

2 Simon Garrett Team Echelon 20:44 Male Vet
2 Tim Wood Team Echelon 20:44 Male Vet

3 Rikky Hughes Worcester St. Johns CC 22:42 Male Senior
3 Martin Stanley Worcester St. Johns CC 22:42 Male Vet

4 Joel Turvey Team Echelon 22:51 Male Senior
4 Jeremy Pile Team Echelon 22:51 Male Vet

5 Simon Bayliss Team Jewson – MI Racing ~Poly Pipe~McCann 25:15:00 Male Senior
5 Eliot Blundell Team Jewson – MI Racing ~Poly Pipe~McCann 25:15:00 Male Vet

6 Michael Knight Team Bottrill 22:01 Male Senior 

2016_ShuttVeloRapideAdvert

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
… continued after advert

AlpsCyclesMidstory


Cycle Division’s Shop


Send your results as well as club, team & event news here


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK