Michael Smith fastest in the Melton Olympic CC 25 mile time trial on Saturday, April 6; Kathryn Smith fastest woman
Result: Melton Olympic CC 25m TT
1 Michael Smith Raw Sport 51:07:00 Male Senior
2 Neal Parkin Team Bottrill 51:19:00 Male Senior
3 Adam Gascoigne Race Hub 51:46:00 Male Senior
4 Robert Gibbons Team Klincutapparel.com 52:33:00 Male Vet
5 Sean Vincent Race Hub 53:04:00 Male Vet
6 Ian Guilor Mapperley CC 53:17:00 Male Vet
7 Carl Shaw Race Hub 53:37:00 Male Senior
8 James Corlett Team Bottrill 53:56:00 Male Senior
9 Karl Baillie Witham Wheelers 54:16:00 Male Espoir
10 James Ison Melton Olympic CC 54:27:00 Male Senior
11 Alan Nicolson Race Hub 54:34:00 Male Vet
12 David Ellis Born to Bike – Bridgtown Cycles 55:18:00 Male Vet
13 Jason Seabridge Mercia – Lloyds Cycles CC 55:26:00 Male Vet
14 Matthew Miller Team Bottrill 55:32:00 Male Vet
15 Colin Parkinson South Western Road Club 55:52:00 Male Vet
16 Mathew Stonley Mapperley CC 55:56:00 Male Vet
17 Paul Lilley Fenland Clarion CC 56:11:00 Male Vet
18 Steve Faulkner Coalville Whs 56:13:00 Male Senior
19 Max Lees Leicestershire RC 56:24:00 Male Senior
20 Nick Frewin Bournemouth Jubilee Whs 56:32:00 Male Vet
21 Ian Wroblewski Team Lutterworth Cycle Centre 57:02:00 Male Vet
22 Stephen Robinson North Notts Olympic CC 57:16:00 Male Vet
23 Giles White Sherwood CC 57:23:00 Male Vet
24 Patrick Kelly Velo Club Long Eaton 57:26:00 Male Senior
25 Stuart Faver Melton Olympic CC 57:50:00 Male Vet
26 Malcolm Horner Warrington Road Club/Horton Light Engineering/RS Cyclesport 58:04:00 Male Vet
27 Paul Mapletoft Kiveton Park Cycling Club 58:10:00 Male Vet
28 Jez Willows Sherwood CC 58:14:00 Male Vet
29 Jonathan Durnin Welland Valley CC 58:21:00 Male Vet
29 Alan Cooke Peak Road Club 58:21:00 Male Vet
31 Martin Perrett Heanor Clarion CC 58:23:00 Male Vet
32 Craig Lamb Alford Whs 58:28:00 Male Vet
33 Simon Inman OVB 59:19:00 Male Vet
34 Lee Statham Houghton CC 59:25:00 Male Vet
35 Michael Stevens Melton Olympic CC 59:29:00 Male Vet
36 Ben Startin Mercia – Lloyds Cycles CC 59:31:00 Male Vet
37 Simon Geraci Team Swift 01:00:20 Male Vet
38 David Smith Sleaford Wheelers Cycling Club 01:00:38 Male Vet
39 Andy Lear Velo Club Rutland 01:00:46 Male Vet
40 John Hind Bolsover and District CC 01:00:58 Male Vet
41 Steve Cornish Mid Shropshire Wheelers 01:01:03 Male Vet
42 Kevin Humphreys Sherwood CC 01:01:10 Male Vet
43 Stephen Howgill Leicestershire RC 01:01:55 Male Vet
44 Rob Wild Velo Club Long Eaton 01:02:02 Male Senior
45 David Yarham Peterborough CC 01:02:27 Male Vet
46 Cliff Beldon Selby CC 01:02:47 Male Vet
47 Richard Gray Norton Wheelers 01:02:59 Male Vet
48 Michael Wilkinson North Notts Olympic CC 01:03:26 Male Vet
49 Michael Smalley Witham Wheelers 01:03:27 Male Vet
50 Gary Kondor Sherwood CC 01:03:33 Male Vet
51 Drew Donaldson Glasgow United CC 01:04:03 Male Vet
52 Mervyn Sperry Coalville Whs 01:04:26 Male Vet
53 Anthony Keyworth Kiveton Park Cycling Club 01:04:35 Male Vet
54 Andy Clark Rutland Cycling Club 01:04:36 Male Vet
55 Michael Church Rockingham Forest Whs 01:05:55 Male Vet
56 David Wright Cheshire Roads Club 01:06:16 Male Vet
57 Kathryn Smith Sleaford Wheelers Cycling Club 01:06:41 Female Vet
58 Michelle Morley Team Swift 01:07:06 Female Vet
59 Julie Lambourne TFN Triathlon Club 01:07:12 Female Vet
60 Daniel Moore Tickhill Velo Club 01:07:22 Male Senior
61 Phil Wright Hartlepool CC 01:09:48 Male Vet
62 Russell Carter South Pennine RC 01:10:12 Male Vet
63 Roger Moon Coalville Whs 01:10:21 Male Vet
64 Gillian Campbell Derby Mercury R C 01:11:49 Female Vet
65 Harry Cowley Chester RC 01:12:24 Male Vet
66 John Hassall Bossard Whs 01:12:39 Male Vet
67 Ron Hallam South Pennine RC 01:14:37 Male Vet
68 John Scott Sleaford Wheelers Cycling Club 01:17:40 Male Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique