Alexander Royle fastest in the Withington Wheelers Sporting 25 mile time trial on Saturday, April 6 near Knutsford; Naomi Wright first woman
Result: Withington Wheelers Sporting 25
1 Alexander Royle Manchester Bicycle Club 52:01:00 Male Senior
2 Joseph Dobson Manchester Bicycle Club 53:13:00 Male Senior
3 Darren Maironis Transition Race Team 53:22:00 Male Vet
4 Adrian Hughes Seamons CC 54:32:00 Male Vet
5 David James Williams Velotik Racing Team 54:34:00 Male Vet
6 Daniel Shackleton ABC Centreville 55:08:00 Male Vet
7 Alan Chorley Seamons CC 55:18:00 Male Vet
8 Toby Williams Velotik Racing Team 55:24:00 Male Senior
9 Dave Walker Weaver Valley CC 55:32:00 Male Senior
10 Matt Stell Springfield Financial Racing Team 55:42:00 Male Vet
10 James Willetts Team JMC 55:42:00 Male Senior
12 Bradley Murphy SKCC 55:56:00 Male Vet
13 Simon Bridge Manchester Bicycle Club 56:07:00 Male Vet
14 John Spearman Seamons CC 56:37:00 Male Vet
15 Thomas Garbett Total Tri Training 56:48:00 Male Senior
16 Peter Howarth Stretford Wheelers CC 57:08:00 Male Vet
17 Jack Smith Innovation Racing 57:13:00 Male Espoir
18 Robin Green Runcorn CC 57:18:00 Male Vet
18 Jon White Pro Vision Cycle Clothing 57:18:00 Male Senior
20 Ciaran Pickering Team Sportslab 57:21:00 Male Vet
21 Craig Moody Giant Halifax Race Team 57:23:00 Male Vet
22 Steven Hankey Warrington Road Club/Horton Light Engineering/RS Cyclesport 57:27:00 Male Vet
23 Paul Shallicker Coveryourcar.co.uk RT – Fitted and Tailored Car Covers 57:31:00 Male Vet
24 Mark Webb Preston CC 57:33:00 Male Vet
25 Tristan Pilling Team SB Hub 57:39:00 Male Junior
26 Andrew Jones Manchester Triathlon Club 57:51:00 Male Senior
27 Ronan O’cualain Seamons CC 58:05:00 Male Vet
28 Graham Noble Pirate juice cc 58:12:00 Male Vet
29 Joel Ackers Innovation Racing 58:16:00 Male Junior
30 Alistair Stanway Weaver Valley CC 58:19:00 Male Vet
… continued after advert
31 Paul Whittaker Stockport Clarion CC 58:20:00 Male Vet
32 Edward Chilton Liverpool Phoenix CC (Aintree) 58:40:00 Male Senior
33 Lee Faulkner Preston CC 58:41:00 Male Vet
34 Paul Johnstone Preston CC 58:45:00 Male Vet
35 Richard Tennant Manchester Triathlon Club 58:48:00 Male Senior
36 Arran Mccloskey Knutsford Tri Club 58:55:00 Male Senior
37 Matt Yardley Macclesfield Wheelers 58:58:00 Male Vet
38 Adam Rycroft Seamons CC 58:59:00 Male Vet
39 Sam Shepherd Knutsford Tri Club 59:00:00 Male Senior
40 Oliver Smyth Macclesfield Wheelers 59:05:00 Male Juvenile
41 Christopher Dursley Coveryourcar.co.uk RT – Fitted and Tailored Car Covers 59:08:00 Male Vet
42 Kirk Yearsley Salford Cycling Club 59:17:00 Male Senior
43 David Wright Warrington Road Club/Horton Light Engineering/RS Cyclesport 59:20:00 Male Vet
44 Andy Gray SKCC 59:21:00 Male Vet
45 Steve Davis Warrington Triathlon Club 59:24:00 Male Vet
46 Gavin Lynch Glossop Kinder Velo Cycling Club 59:31:00 Male Vet
46 Andrew Greenhalgh Team ASL-Bolton 59:31:00 Male Vet
46 Kenny Mitchell Manchester Triathlon Club 59:31:00 Male Vet
49 Jonathan Read Velo Karbona 59:32:00 Male Senior
50 Simon Phillips Stockport Tri Club 59:35:00 Male Vet
51 Murray Taylor Manchester Triathlon Club 59:44:00 Male Senior
52 Jamie Heeds Macclesfield Wheelers 59:48:00 Male Vet
53 Steve Lee Team Wheelguru 59:59:00 Male Vet
54 James Brayford Lyme Racing Club 01:00:06 Male Espoir
55 Michael Greaney Stockport Clarion CC 01:00:15 Male Vet
55 Tim Marshall Seamons CC 01:00:15 Male Vet
57 Nigel Wood Seamons CC 01:00:16 Male Vet
58 Brendan Kennedy Manchester Triathlon Club 01:00:26 Male Senior
59 David Fox Warrington Road Club/Horton Light Engineering/RS Cyclesport 01:00:39 Male Vet
60 Neil Jones Port Sunlight Wheelers 01:00:42 Male Vet
61 Simon Higgins Liverpool Century RC 01:00:52 Male Vet
62 Robert Taylor Crewe Clarion Whs 01:00:54 Male Senior
63 Tim Rex North Shropshire Wheelers 01:00:58 Male Vet
64 Stephen Dooley Seamons CC 01:01:08 Male Senior
65 Robbie Harcourt Salford Cycling Club 01:01:11 Male Vet
66 Mark Jones Bury Clarion CC 01:01:36 Male Vet
66 Stephen Turner Westmead Team 88 01:01:36 Male Vet
68 Joseph Molyneaux Leek CC – Den Engel Belgian Bar 01:01:39 Male Senior
69 Naomi Wright Manchester Triathlon Club 01:01:42 Female Senior
… continued after advert
70 Robert Pollen Ashley Touring CC 01:01:45 Male Vet
71 Dave Topping North Lancashire Road Club 01:01:48 Male Vet
72 David Butters …a3crg 01:01:54 Male Vet
73 David Jones Thatto Cycles Racing Team 01:01:55 Male Vet
74 Philip Kelly Velo Karbona 01:02:19 Male Vet
75 Paul Birkin Buxton CC/Sett Valley Cycles 01:02:44 Male Vet
76 Steven Hazeldine Stone Wheelers CC 01:03:10 Male Vet
77 Arthur Winstanley Liverpool Phoenix CC (Aintree) 01:03:18 Male Vet
78 Barry Armstrong Seamons CC 01:03:30 Male Vet
79 Paul Barber Seamons CC 01:03:52 Male Vet
80 Andrew Moss Crewe Clarion Whs 01:03:54 Male Vet
81 Ken Woodward Bury Clarion CC 01:05:38 Male Vet
82 Paul Jennings Lyme Racing Club 01:05:39 Male Vet
82 Michelle Fairclough Salford Cycling Club 01:05:39 Female Vet
84 Graeme Mc Culloch Stretford Wheelers CC 01:05:49 Male Vet
85 Steve Mcquade Crewe Clarion Whs 01:05:52 Male Vet
86 Paul Heron Stockport Tri Club 01:05:59 Male Senior
87 Timothy Criddle Manchester Triathlon Club 01:06:05 Male Vet
88 Peter Jackson Macclesfield Wheelers 01:06:21 Male Vet
89 Paul Dean Macclesfield Wheelers 01:06:35 Male Vet
90 Colin Latter Weaver Valley CC 01:06:49 Male Vet
91 Joanna Cebrat Bury Clarion CC 01:06:54 Female Senior
92 Martin Davies Astley & Tyldesley Road Runners 01:07:46 Male Vet
93 Terry Bolland Harry Middleton CC 01:08:58 Male Vet
94 David Trippier East Lancashire RC 01:08:59 Male Vet
95 Ashly Rosewarne Liverpool Phoenix CC (Aintree) 01:09:16 Male Vet
96 Trevor Thirsk Stretford Wheelers CC 01:10:13 Male Vet
97 Milly Deer North Shropshire Wheelers 01:10:16 Female Espoir
98 Ian Casson Birkenhead Victoria CC 01:12:02 Male Vet
99 Darryl Nolan East Lancashire RC 01:14:06 Male Vet
100 Martin Ince Salford Cycling Club 01:14:10 Male Senior
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
- Report/Result: TLI Cycling Dave Astles Memorial Races
- RR Result: Cadence Junior Road Race
- Crit Result: Matlock CC Darley Moor Circuit Race #1
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- Crit Result: RBL Race Series 1 (MK Bowl)
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits
- Crit Result: Full Gas Summer Series 1
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
Other News on VeloUK
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director