Result: Crawley Wheelers Sporting 41.6m TT

Liam Maybank fastest in the Crawley Wheelers Sporting 41.6 mile time trial on Good Friday near Horsham; Madelaine Lee-Smith fastest woman

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes

Result: Crawley Wheelers Sporting 41.6m TT

1 Liam Maybank Twickenham CC 01:31:38 Male Vet
2 Pat Wright Paceline RT 01:32:13 Male Senior
3 Simon Mcnamara South Downs Bikes / Casco Pet 01:32:20 Male Vet
4 Paul Hart Southend Wheelers 01:32:30 Male Senior
5 Mark Smith Crawley Wheelers 01:34:21 Male Vet
6 Thomas Key Leicester Forest CC 01:36:20 Male Senior
7 Howard Bayley Blazing Saddles 01:36:50 Male Vet
8 Dominic Hill Bec CC 01:38:05 Male Vet
9 Dan Pullen N+1 – Lindfield Coffee Works 01:39:17 Male Vet
10 Neil Harrigan Gravesend CC 01:39:32 Male Vet
11 Henrik Persson Kingston Wheelers CC 01:39:44 Male Senior
12 Chris Jones Bynea Cycling Club 01:40:32 Male Vet
13 Dale Lush Kingston Phoenix RC 01:41:08 Male Vet
14 Paul Newsome Project 51 01:41:26 Male Senior
15 Andy Lack Paceline RT 01:41:27 Male Vet
16 Ian Bray Addiscombe CC 01:41:37 Male Senior
17 Edward Renwick Oxford City RC 01:42:49 Male Vet
18 Jim Burdett Addiscombe CC 01:42:59 Male Vet
19 Paul Byford Crawley Wheelers 01:43:36 Male Vet
20 Simon Pontin Addiscombe CC 01:45:21 Male Senior
21 Dominic Bray Finsbury Park CC 01:45:31 Male Vet
22 Rob Pelham Lewes Wanderers CC 01:46:20 Male Vet
23 Ian Cheesman Worthing Excelsior CC 01:46:35 Male Vet
24 Adrian Blacker C and N Cycles RT 01:46:37 Male Vet
25 Jack Dunne N+1 – Lindfield Coffee Works 01:47:17 Male Senior
26 James Cheeseman N+1 – Lindfield Coffee Works 01:47:40 Male Senior
27 Jeremy Greenwood Finsbury Park CC 01:48:05 Male Vet
28 Ben Cumpstone Brighton Mitre CC 01:48:23 Male Vet
29 Martin Gibbs Team ASL 01:48:51 Male Senior
30 Anthony Brown Horsham Cycling 01:50:00 Male Vet
31 Trevor Leeding Worthing Excelsior CC 01:50:02 Male Vet
32 Paul Fletcher Lewes Wanderers CC 01:50:05 Male Vet
33 Jez Parsons Brighton Excelsior CC 01:50:08 Male Vet
34 Richard Parrotte Shaftesbury CC 01:50:24 Male Vet
35 Stu Nisbett Crawley Wheelers 01:50:26 Male Vet
36 Simon Trehearn Kingston Phoenix RC 01:51:04 Male Vet
37 Jon Fry Horsham Cycling 01:51:29 Male Vet
38 Alan Yule Crawley Wheelers 01:51:40 Male Vet
39 Madelaine Lee-Smith Oxted Cycle Club 01:53:58 Female Vet
40 Craig Smith Pearson Cycling Club 01:54:08 Male Vet
41 Ian Leeding Norwood Paragon CC 01:54:51 Male Vet
42 Andy Seltzer In-Gear 01:54:54 Male Vet
43 Jonathan Pontin Addiscombe CC 01:55:43 Male Senior
44 Dominic Lowden Lewes Wanderers CC 01:55:53 Male Vet
45 Martin Rowark Crawley Wheelers 01:56:07 Male Vet
46 Gill Carter Essex Roads CC 01:58:28 Female Vet
47 Angela Radden-Rutt JAM Cycle Race Team 01:58:39 Female Senior
48 Peter Owen Norwood Paragon CC 01:58:47 Male Vet
49 Daniel Sharp Charlotteville Cycling Club 01:59:19 Male Vet
50 Daniel Lord Lee Valley Youth CC 01:59:42 Male Junior
51 Tony Sinnett Sussex Nomads CC 02:03:35 Male Vet
52 Katerina Avramides Brighton Mitre CC 02:03:58 Female Senior
53 Jon Collett Lewes Wanderers CC 02:07:10 Male Vet
54 Nicky Hayes Crawley Wheelers 02:10:52 Female Senior
55 Adrian Riddle Crawley Wheelers 02:17:24 Male Vet
56 Richard Pimlott Finsbury Park CC 02:23:57 Male Vet
57 Robin Johnson Brighton Mitre CC 02:26:11 Male Vet
58 Malcolm Strickland Thornton Road Club 02:30:37 Male Vet

 

2016_ShuttVeloRapideAdvert

AlpsCyclesMidstory


Cycle Division’s Shop


Send your results as well as club, team & event news here


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK