Brett Harwood fastest in the VTTA Nottm & East Mids 10 mile time trial on Sunday (April 21); Karen Ledger fastest woman
Result: VTTA Nottm & East Mids 10m TT
1 Brett Harwood Team Bottrill 19:20 Male Vet
2 James Perkins Race Hub 19:28 Male Vet
3 Steve Savage Leicestershire RC 19:36 Male Senior
4 Adam Gascoigne Race Hub 19:45 Male Senior
5 Paul Cox Race Hub 19:52 Male Senior
6 Richard Oakes Team Jewson – MI Racing ~Poly Pipe~McCann 19:54 Male Vet
7 David Kiernan Race Rapid 19:56 Male Vet
7 Neal Parkin Team Bottrill 19:56 Male Senior
9 Adam Fisher Cambridge CC 20:08 Male Senior
10 Nicholas Cousins Derby Mercury R C 20:13 Male Senior
11 Chris Ledger Ace Test Team 20:15 Male Vet
12 Robert Gibbons Team Klincutapparel.com 20:18 Male Vet
13 David Ellis Born to Bike – Bridgtown Cycles 20:33 Male Vet
14 Mark Ellis Team Milton Keynes 20:34 Male Vet
15 Shawn Gough Tuxford Clarion C C 20:40 Male Vet
16 Kenny Cliffe Leicester Forest CC 20:42 Male Senior
17 Tim Hood Team Bottrill 20:44 Male Vet
18 Shaun Eden Born to Bike – Bridgtown Cycles 20:52 Male Vet
18 Simon Law Team Klincutapparel.com 20:52 Male Vet
20 Antony Brown Kettering CC 20:55 Male Vet
21 Sean Sleigh Born to Bike – Bridgtown Cycles 21:07 Male Vet
22 Karen Ledger Ace Test Team 21:13 Female Vet
23 Chris Ward Team Swift 21:14 Male Vet
24 Nicholas Hitchens Team Bottrill 21:17 Male Vet
25 Steve Kaye Fenland Clarion CC 21:31 Male Vet
26 Mathew Stonley Mapperley CC 21:33 Male Vet
26 Mark Atkinson Alford Whs 21:33 Male Senior
28 Wayne Smith Born to Bike – Bridgtown Cycles 21:36 Male Vet
29 Stephen Robinson North Notts Olympic CC 21:39 Male Vet
30 Giles White Sherwood CC 21:40 Male Vet
31 Rich Steels Ilkeston Cycle Club 21:42 Male Vet
31 Tom Foreman Sherwood CC 21:42 Male Senior
33 Edwin Kaye Alford Whs 21:44 Male Vet
34 Paul Lilley Fenland Clarion CC 21:46 Male Vet
34 Andrew Askwith Vive Le Velo 21:46 Male Vet
36 Isaac Russell Team PB Performance 21:47 Male Junior
37 Simon Price Para-T 21:48 Male Unknown
38 Michael Wills Team Lutterworth Cycle Centre 21:49 Male Vet
39 Jez Willows Sherwood CC 21:50 Male Vet
40 Simon Inman OVB 21:55 Male Vet
41 Paul Mapletoft Kiveton Park Cycling Club 21:57 Male Vet
42 Ed Tarelli Race Hub 21:58 Male Vet
43 Craig Lamb Alford Whs 22:02 Male Vet
44 Becky Taylor Wisbech Whs 22:08 Female Vet
45 Christopher Bailey Lyme Racing Club 22:10 Male Vet
46 John Martin Elmsall Road Club 22:18 Male Vet
47 Robert Barnard Team Cystic Fibrosis 22:22 Male Vet
48 Paul Jones Sherwood CC 22:26 Male Vet
49 Jon Talbot Wisbech Whs 22:37 Male Vet
50 Mark Booth Kettering CC 22:39 Male Vet
51 Phillip Tyas Barnsley Road Club 22:44 Male Senior
52 Barrie Whittaker Lyme Racing Club 22:47 Male Vet
52 Paul Ashdown Kettering CC 22:47 Male Vet
54 Simon Geraci Team Swift 22:52 Male Vet
55 Michael Stevens Melton Olympic CC 22:54 Male Vet
56 Stephen Howgill Leicestershire RC 23:03 Male Vet
57 Oliver Wright Common Lane Occasionals 23:05 Male Vet
58 Kevin Humphreys Sherwood CC 23:17 Male Vet
59 Gary Kondor Sherwood CC 23:19 Male Vet
60 Andrew Bright Chronos RT 23:20 Male Vet
61 David Buxton Rotherham Wheelers Cycling Club 23:32 Male Vet
62 Andy Clark Rutland Cycling Club 24:00:00 Male Vet
63 Michael Prescott Rockingham Forest Whs 24:12:00 Male Vet
64 Ben Hamilton Rutland Cycling Club 24:22:00 Male Vet
65 Gary Clarke Rutland Cycling Club 24:38:00 Male Vet
66 Philip Worbey Cyclesense CC 24:57:00 Male Vet
67 David Wright Cheshire Roads Club 25:04:00 Male Vet
68 Michael Church Rockingham Forest Whs 25:20:00 Male Vet
69 Wayne Fuller Rotherham Wheelers Cycling Club 25:25:00 Male Vet
70 Jessica Beyer-Lyons Nottingham Clarion CC 25:30:00 Female Vet
71 Roger Moon Coalville Whs 25:38:00 Male Vet
72 Vincent Jenkins VTTA (Midlands) 25:49:00 Male Vet
73 Ron Hallam South Pennine RC 26:19:00 Male Vet
73 Harry Cowley Chester RC 26:19:00 Male Vet
75 Rod Weston Race Hub 26:20:00 Male Vet
76 Peter Stirk Elmsall Road Club 26:22:00 Male Vet
77 Russell Carter South Pennine RC 26:27:00 Male Vet
78 Rob Bennett Ratae RC 27:54:00 Male Vet
79 Kenneth Stevens South Pennine RC 28:30:00 Male Vet
80 Sydney Wilson Sheffield Phoenix Cycling Club 29:05:00 Male Vet
81 Michael Spurr Leicestershire RC 29:21:00 Male Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- RR Result: Gifford Road Race (3-4)
- TT Result: Southern Counties CU 10m TT
- Crit Result: Omega Early Season Circuits
- TT Result: Plomesgate CC 10m TT
- Crit Result: Schils Spring Circuit Races 1
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch