Kirstin Hamilton, Simon Alexander, Ross Hallard, Sam Southall and Regis Fausto Alves winners at round 2 of the Team LDN Series at Redbridge Cycling Centre on Saturday (April 20)
Result: Team LDN Series 2
Womens 3/4
1 Kirstin Hamilton Ipswich Bicycle Club
2 Charlotte Dexter
3 Emma Dunk Se20 RT
4 Louise Ireland
5 Donna Dale Walden Velo
6 Savannah Hewson Liv Awol
7 Victoria Bulmer Rapha Cycling Club
8 Jess Morgan NLTCBMBC
9 Judit Szarka Dirty Wknd
10 Louise Wren Blackmore Cycling Apparel
11 Helen Frater Islington Cycling Club
12 Dannielle Watkinson
13 Laura Lawson Romford CC
14 Saskia Martin
15 Stephanie Wheatley Full Gas Racing Team
16 Abigail Coles North Road CC
E/1/2
1 Simon Alexander Richardsons-Trek RT
2 Kyle Gordon RT 23
3 Clay Davies GPN builders-Rock and Road Bik…
4 Matt Holmes Arctic Tacx RT
5 Jonathan Gales Kibosh
6 Aaron Freeman Cycling Performance Squad
7 Dominic Schils Velo Schils – Interbike RT
8 Luke Ryan Richardsons-Trek RT
9 Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club
10 Colin Peck Chelmer CC
11 Morris Bacon DAP Cycling Club
12 Nesta Ferguson Lee Valley Youth Cycling Club
13 Timothy Torrie Vitus Pro Cycling p/b Brother…
14 Cameron Richardson Bioracer- Moriarty Bikes
15 Tom Elwood Team LDN
16 Jody Paxman Team LDN
17 Luke Alexandre Abellio – SFA Racing Team
18 Tim Shoreman Bioracer- Moriarty Bikes
19 Benedict Thompson Team LDN
20 Robert Matthews Redbridge CC
21 Daryl Maffey CC London
… continued after advert
Womens E/1/2
1 Francesca Cutts Team LDN
2 Connie Hayes Liv Awol
3 Helen Ralston Team LDN
4 Annie Mcbain Jam Cycling RT coached by BPC
Masters C+
1 Ross Hallard Team LDN
2 Philip Hersey Eagle RC
3 Charles Kennedy-Scott Cycling Club Hackney
4 Robert Purcell Neon-Velo Cycling Team
5 Daniel Clark Pretorius Bikes
6 Chris Ware Rapha Cycling Club
7 Cliff Steele Brixton Cycles Club
8 Jaroslaw Kobylinski Ipswich Bicycle Club
9 Simon McCartney CC London
10 Mike Smith Rapha Cycling Club
11 David Farrow Eagle RC
12 Jeremy Greenwood Finsbury Park CC
3rd Cat Only
1 Sam Southall
2 Nicholas Candy North Road CC
3 Oliver Partner Colchester Rovers CC
4 Haben Gebrehiwet Cycling Club Hackney
5 Theo Bugg Jam Cycling RT coached by BPC
6 Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club
7 Kenneth Henning Lky7 SD Racing Team
8 Charles Kennedy-Scott Cycling Club Hackney
9 John Karlo Corpuz NLTCBMBC
10 Matthew Pilgrim Paria CC
11 John Pritchard
12 Sam Llewellyn-Jones London Dynamo
13 Ed Lochee-Bayne Brixton Cycles Club
14 Ben Moody Rapha Cycling Club
15 Callum Stewart East London Velo
16 James Somerfield Hub Vélo
17 Benjamin May Paria CC
18 Lewis Kemp Lee Valley Youth Cycling Club
19 James Webb Elitecycling
20 Neil Hughes Velo Schils – Interbike RT
21 Thomas Mason Brixton Cycles Club
22 Gary Bull Bigfoot CC
23 David Smith Look Mum No Hands!
24 Jonathan Rennick Brixton Cycles Club
25 Jonathan Snell Paria CC
26 Christopher Stuart-Leach
27 Scott Horwood Hitchin Nomads CC
28 Elliot Phillips VC Londres
29 Lukasz Szeloch Redbridge CC
30 Mark Edwards OCTAVE
31 Oliver Cole Cycle Team OnForm
32 Joseph Clifford Se20 RT
33 Noah Phillips VC Londres
34 Jack Woodward
35 Ryan Allen Verulam – reallymoving.com
36 Lee Messenger Abellio – SFA Racing Team
37 Nathan Delaney Medway Velo
38 Spencer Wilson PERSONAL BIKEFIT
39 Shane O Brien VC Londres
40 Calum Brookes 365velo Racing club
… continued after advert
4th Cat Only
1 Regis Fausto Alves
2 Benjamin Gardner Paria CC
3 Lyle Simpson
4 Gabor Szucs Rapha Cycling Club
5 Christian Moxon Clapham Chasers Run & Tri Club
6 Chris Espejo RUE MORGUE CYCLE CLUB
7 Kristofer Middleton
8 Lee Lavery Lea Valley CC
9 Thomas Geoffrey Lea CC London
10 Dominic Goodman RUE MORGUE CYCLE CLUB
11 Alex Scordellis CC London
12 Said Portilla Villamil
13 David Randall Maillot Noir CC
14 Axel Manzano
15 Chris Thomas VC Londres
16 Greg Hilson OCTAVE
17 Ryan Sarsfield Lea Valley CC
18 Matt Jacobs Plomesgate CC
19 James Farndon Brixton Cycles Club
20 Simon Wakinshaw Lea Valley CC
21 James Roach Brixton Cycles Club
22 Helen Ralston Team LDN
23 Jonny Cheatle VC Londres
24 Alexander Rutterford Colchester Rovers CC
25 Michael Wright Rapha Cycling Club
26 Daniel Smith Stroud Valley Velos
27 Rossen Roussanov Islington Cycling Club
28 Paul Russell
29 Paul Connor Windrush Triathlon Club
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch