Jack Freeman, Grant Bayton, and Richard Darling-Holmes winners at the first round of the Thruxton Tuesday Night Series on April 16
Result: Thruxton Tuesday Series Round 1
E/1/2
1 Jack Freeman Meudon Pedal Heaven Le Col RT
2 George Smith Nopinz Symec Race Team
3 George Fowler Nopinz Symec Race Team
4 Red Walters Vitus Pro Cycling p/b Brother…
5 James Bevan Army Cycling Union
6 Corey Bale Cycle Team OnForm
7 Max Moyles Team Tor 2000 KALAS
8 Adrian Lawson Nopinz Symec Race Team
9 Jack Webb Army Cycling Union
10 Nathan Hallett Nopinz Symec Race Team
11 Patryk Rucki Sotonia CC
12 Joe Hickerton Jam Cycling RT coached by BPC
13 Jamie Bray Giant Cycling Club – Halo Film…
14 Callum Dunford Jam Cycling RT coached by BPC
15 Stuart LeTissier DHCyclesport Cycling Club
16 Anthony Roberts Meudon Pedal Heaven Le Col RT
17 Ethan Court VC Meudon
18 Daniel Pullen Cycling Sheffield Giant Sheffi…
19 Gavin Lancaster Steele Davis Via Roma RT
20 Morgan Curle Nopinz Symec Development Team
21 Steven Jones Team Tor 2000 KALAS
22 James Peckham Sotonia CC
23 Nick Parris Jam Cycling RT coached by BPC
24 Callum Slade Vector Cycling Race Team
25 Jeff Lamb VC Meudon
26 Thomas Bass Nopinz Symec Development Team
27 Oliver Winwood Bratchell Velo Club Venta
28 Brook Elgie Sotonia CC
29 Frank Kilsby VC St Raphael
30 Thomas Bowering ActiveEdge Race Team
31 Luke Barfoot Tri UK
32 John Carter Radeon-Cycology RT
… continued after advert
3rd Cat only
1 Grant Bayton Steele Davis Via Roma RT
2 Matthew Heathcote Natural RT
3 Joe Cierpik
4 William Jewitt Avid Sport
5 Fraser Joyce Cotswold Veldrijden
6 James Kenward Portsmouth North End CC
7 Oliver Wise University of Warwick
8 Guy Tucker
9 Paul Hopkins BIKESTRONG-KTM
10 Jamie Duggan VC St Raphael
11 Paul Ransom Velo Club Venta
12 Sam Murphy DHCyclesport Cycling Club
13 Adrian Riddleston Gillingham and District Wheele…
14 Matthew Turner Royal Navy & Royal Marines CA
15 Charles Ager Jam Cycling RT coached by BPC
16 Andrew Henderson Nopinz Symec Development Team
17 Christopher Carroll MB Cyclery
18 David Stoyle Bath Cycling Club
19 Patrick Stumpf Sotonia CC
20 Luke Stratford Farnborough & Camberley CC
21 Matthew Dennis Primera-TeamJobs
22 Nigel Powell VC St Raphael
23 Connah Towers Army Cycling Union
24 Matthew Day Hargroves-Montezuma’s
25 Benjamin Ferris Andover Whls
26 Ross Ovens VCGH
27 Matthew Whelan DHCyclesport Cycling Club
28 Daniel Banks Velo Club Venta
29 Edward Higgs Abingdon Race Team
30 Paul Atkinson VC St Raphael
31 Mike Smith Gillingham and District Wheele…
32 Shaun Green
33 Peter Day Fareham Wheelers Cycling Club
34 Charlie Shields Bath Cycling Club
35 Kyle Bateman Vector Cycling Race Team
36 Dafydd Evans Poole Wheelers CC
37 Daniel Dale Jam Cycling RT coached by BPC
38 Giles Clark Team Vision Innovative Leisure
39 Jeremy Hubbard Hargroves Cycles CC
40 Christopher Booth BIKESTRONG-KTM
41 Luke Gilder Mountain Trax RT
42 Darren Pilkington Sotonia CC
43 Matthew Twist
44 Samuel Davies Racing Club Ravenna
45 Harvey McLean VC St Raphael
46 Chris Hutchings Velo Club Venta
47 Jim Hamilton MB Cyclery
48 James Brown Tri UK
49 Fletcher Adams Hargroves-Montezuma’s
50 Darren Gardner Bath Cycling Club
51 David Ryan Tri UK
52 Jonathan Gamwell Oxford University Cycling Club
53 Roger Theron VC Meudon
54 Thomas Bond VC St Raphael
55 Gary Bonds Royal Navy & Royal Marines CA
56 Christopher Humphreys Carpe Diem Cycling Club
57 Martin Richardson Maidenhead and District CC
58 Felix Young Avid Sport
59 Rory Wells BIKESTRONG-KTM
60 Jason Ginn ACME Racing
61 Nick Barber Royal Air Force CA
62 Matthew Smith Team ASL
63 Rory Gilling
64 Piers James Jam Cycling RT coached by BPC
65 Michael Walsh
… continued after advert
4th Cat only
1 Richard Darling-Holmes Salisbury Road and Mountain CC
2 Leighton Smith Poole Wheelers CC
3 Simon Weston Steele Davis Via Roma RT
4 David Lancaster VCGH
5 Ben Bishop Charlotteville CC
6 Lennox Saint Army Cycling Union
7 Jason Hockey
8 Peter Geaves
9 Harrry Chester DHCyclesport Cycling Club
10 Paul Lewis
11 Simon Starling Salt & Sham Cycle Club
12 John Sawers Royal Navy & Royal Marines CA
13 Roger Chamberlain VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu…
14 Mark Sims DHCyclesport Cycling Club
15 Gregor Pilkington Velo Club Montpellier
16 James Thomas Army Cycling Union
17 Mathew Procter
18 Joseph Holmes
19 Andrew Jones North Hampshire RC
20 Simon Bennett DHCyclesport Cycling Club
21 Simon Bailey
22 Matt Lambourne DHCyclesport Cycling Club
23 Christopher Bennett Army Cycling Union
24 Thomas Wilson
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: Yorkshire Cycling Federation 10m TT
- TT Result: ECCA 10m TT
- TT Result: Gillingham & Dist Whs TT
- RR Result: Gifford Road Race (3-4)
- TT Result: Southern Counties CU 10m TT
- Crit Result: Omega Early Season Circuits
- TT Result: Plomesgate CC 10m TT
- Crit Result: Schils Spring Circuit Races 1
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch