Result: Surrey League Handicap Race

Max O’Connor winner of the Surrey League Handicap Race at Kitsmead Lane promoted by Charlotteville CC on 25th April

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes

Result: Surrey League Handicap Race

1 Max O’Connor Thames Velo
2 Ryan Peirce Surrey Hills CycleWorks
3 Frank Bauer TVS
4 Mark Bremner VC Meudon
5 Mark Nuttall Farnborough & Camberley Cycling Club
6 Simon Mumme Paceline RT
7 Greta Cowen Les Filles Racing Team
8 Richard Pearce Paceline RT
9 Neil Houldey Dorking CC
10 Oliver East Twickenham CC
11 Harry Hardy Thames Velo
12 Justin Thomas Dorking CC
13 Joe Naylor Farnborough & Camberley Cycling Club
14 Philip Gallagher VC Meudon
15 Seb Ashton Kingston Wheelers
16 Julian Enticknap VC Godalming & Haslemere
17 Chris Wood VC Meudon
18 Tim Powell VC Godalming & Haslemere
19 Alex Payton Canyon Dhb
20 Stefan Gloyn Army CU
21 Grant Fraser Paceline RT
22 mark gower Southdowns Bikes CASCO pet Racing Club
23 Warren Jesse Meudon Pedal Heaven Le Col RT
24 Tim Whitehead Oxted CC
25 Jake Roe Private Member
26 Jon Shillingford Thames Velo
27 Robert Attreed Thames Velo
28 Dean Hendry Farnborough & Camberley Cycling Club
29 Shaun King Kingston Wheelers
30 Jamie Olsson Giro Race Team
31 James Bradley Twickenham CC
32 Jack Wyllie TAAP Cervelo
33 Nick Martin Team ASL
34 Jacob Clapp Jam cycling RT
35 Ollie Rastall Farnborough & Camberley Cycling Club
36 David Creeggan Meudon Pedal Heaven Le Col RT
37 James Nicholson Surrey Hills CycleWorks
38 Paul Burton Paceline RT
39 Piers James Jam cycling RT
40 Chris Wright Charlotteville CC
41 Oliver Richardson Twickenham CC
42 Ben Voller Twickenham CC
43 Thomas Whatley Paceline RT
44 Dominic Wilson Kingston Wheelers
45 Matthew Halvatzis Addiscombe CC
46 OLI WOODCOCK VC Godalming & Haslemere
47 Fergus Brady PB Cycle Coaching Racing Team
48 Theo Bugg Jam cycling RT
49 Moustafa Fawzy Paceline RT
50 Alex Yeldham VC Meudon
51 david douse PB Cycle Coaching Racing Team
52 Coman Doyle Twickenham CC
53 Edward Cabot Kingston Wheelers
54 Paul Lewis Southdown Velo
55 Rufus Greenway Twickenham cycling club
56 Sean Furley Oxted CC
57 Andrew Lindsay Surrey Hills CycleWorks
58 Albert Ellison VC Meudon
59 Ross Ovens VC Godalming & Haslemere

Bonus Points
1st 4th Neil Houldey Dorking CC
1st 3rd Max O’Connor Thames Velo
1st 2nd Stefan Gloyn Army CU
1st W Greta Cowen Les Filles Racing Team
1st V Frank Bauer TVS

2016_ShuttVeloRapideAdvert

AlpsCyclesMidstory


Cycle Division’s Shop


Send your results as well as club, team & event news here


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK