Result: Manchester & District TTA 25m TT

Former British TT Champion (& Grand Tour Stage winner) Steve Cummings (Birkenhead North End) winner of the Manchester & District TTA 25 mile time trial on May 4th; Kate Broadbent fastest woman

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes

Result: Manchester & District TTA 25m TT

1 Steve Cummings Birkenhead North End CC 50:21:00 Male Senior
2 Joseph Dobson Manchester Bicycle Club 52:56:00 Male Senior
3 Darren Maironis Transition Race Team 53:12:00 Male Vet
4 Mark Turnbull TORQ Performance 53:52:00 Male Vet
5 Ben Norbury Congleton CC 54:19:00 Male Senior
6 David James Williams Velotik Racing Team 54:24:00 Male Vet
7 Alastair Ribbands Manchester Wheelers 54:25:00 Male Senior
8 Tom Thornely Buxton CC/Sett Valley Cycles 54:30:00 Male Senior
8 Mat Ivings Buxton CC/Sett Valley Cycles 54:30:00 Male Vet
10 Ben Stead ABC Centreville 54:47:00 Male Senior
11 Daniel Shackleton ABC Centreville 55:05:00 Male Vet
12 Chris Southworth Leigh Premier Road Club 55:33:00 Male Vet
13 Toby Williams Velotik Racing Team 55:34:00 Male Senior
14 Alan Chorley Seamons CC 55:45:00 Male Vet
15 Dave Walker Weaver Valley CC 56:08:00 Male Senior
16 Adrian Hughes Seamons CC 56:09:00 Male Vet
17 Matt Stell Springfield Financial Racing Team 56:18:00 Male Vet
18 Gavin Wright Bury Clarion CC 57:01:00 Male Vet
19 Mark Hassall Surface Design Racing 57:06:00 Male Vet
20 Sam Taylor Weaver Valley CC 57:09:00 Male Senior
21 Jon Elliott Maidenhead & District CC 57:17:00 Male Senior
22 Graham Rands Manchester Triathlon Club 57:20:00 Male Senior
23 Philip Gleave Congleton CC 57:21:00 Male Senior
24 Tristan Pilling Team SB Hub 58:02:00 Male Junior
25 Steven Hankey Warrington Road Club/Horton 58:05:00 Male Vet
26 Nigel Wood Seamons CC 58:11:00 Male Vet
27 Robin Green Runcorn CC 58:19:00 Male Vet
28 John Spearman Seamons CC 58:28:00 Male Vet
29 Lee Faulkner Preston CC 58:45:00 Male Vet
30 Ronan O’cualain Seamons CC 59:08:00 Male Vet
30 Jack Green Velotik Racing Team 59:08:00 Male Senior
32 Jonathan Lloyd Westmead Team 88 59:10:00 Male Vet
33 Christopher Dursley Coveryourcar.co.uk RT -s 59:14:00 Male Vet
34 Carl King VTTA (Manchester & NW Group) 59:18:00 Male Vet
35 Tim Marshall Seamons CC 59:25:00 Male Vet
36 Matt Yardley Macclesfield Wheelers 59:26:00 Male Vet
37 Phil Robinson Janus Road Club 59:27:00 Male Vet
38 Murray Taylor Manchester Triathlon Club 59:33:00 Male Senior
39 Alistair Stanway Weaver Valley CC 59:38:00 Male Vet
40 Chris Mcknight CC London 59:39:00 Male Senior
41 Paul Whittaker Stockport Clarion CC 59:45:00 Male Vet
42 Chris Lea Buxton CC/Sett Valley Cycles 59:50:00 Male Vet
43 David Wright Warrington Road Club/Horton  59:58:00 Male Vet
44 Paul Basson ABC Centreville 01:00:06 Male Vet
45 Michael Greaney Stockport Clarion CC 01:00:09 Male Vet
46 David Jones Thatto Cycles Racing Team 01:00:21 Male Vet
47 Kate Broadbent Manchester Triathlon Club 01:00:24 Female Senior
48 Cole Drews Team Wheelguru 01:00:27 Male Senior
49 Deborah Moss Team Merlin 01:00:40 Female Vet
50 Thomas Peoples Cheshire Maverick Cycle Club 01:00:41 Male Senior
51 Alan Broadbent Peak Road Club 01:00:42 Male Vet
52 James Brayford Lyme Racing Club 01:00:47 Male Espoir
53 Malcolm Horner Warrington Road Club/Horton  01:00:48 Male Vet
54 Matthew Last Trinity Cycling Team 01:00:56 Male Senior
55 Michael Summers Glossop Kinder Velo Cycling Club 01:01:15 Male Vet
56 Stephen Turner Westmead Team 88 01:01:20 Male Vet
57 Stephen Sladin Congleton CC 01:01:45 Male Vet
58 David Fox Warrington Road Club/Horton Light E01:01:48 Male Vet
59 Peter Rogers Chorlton Velo 01:02:02 Male Vet
… continued after advert

60 Louis Thomas-Messenger Macclesfield Wheelers 01:02:03 Male Espoir
60 Alan Orme Frodsham Wheelers 01:02:03 Male Vet
62 Craig Sephton Weaver Valley CC 01:02:21 Male Vet
63 Robert Taylor Crewe Clarion Whs 01:02:22 Male Senior
64 Adam Rycroft Seamons CC 01:02:37 Male Vet
65 Matthew Thorpe Astley & Tyldesley Road Runners 01:02:49 Male Senior
66 Basil Leroux Seamons CC 01:02:50 Male Vet
67 Barry Armstrong Seamons CC 01:03:01 Male Vet
68 Derek Schofield Rossendale RC 01:03:08 Male Vet
69 Bill Sedgwick Southport CC 01:03:10 Male Vet
69 Gavin Lynch Glossop Kinder Velo Cycling Club 01:03:10 Male Vet
71 Peter Jackson Macclesfield Wheelers 01:03:18 Male Vet
72 Richard Coates Leek CC – Den Engel Belgian Bar 01:03:23 Male Vet
72 Tim Whitefoot Crewe Clarion Whs 01:03:23 Male Vet
74 Paul Mannion Manchester Triathlon Club 01:03:33 Male Vet
75 Richard Perry Mersey Tri 01:03:49 Male Vet
76 Angelo Derosa Graham Weigh Racing-Deeside Olympic 01:03:54 Male Vet
77 Robert Bagot Warrington Road Club/Horton Light 01:04:03 Male Vet
78 Colin Carthy Weaver Valley CC 01:04:23 Male Vet
79 Michael Boyes Liverpool Century RC 01:04:48 Male Senior
80 Paul Johnstone Preston CC 01:05:07 Male Vet
81 Adrian Derbyshire Leek CC – Den Engel Belgian Bar 01:05:11 Male Vet
82 Paul Dean Macclesfield Wheelers 01:05:16 Male Vet
83 Paul Preece Stockport Clarion CC 01:06:03 Male Vet
84 Michelle Fairclough Salford Cycling Club 01:06:19 Female Vet
85 Allan Maclean VC Glasgow South 01:06:26 Male Vet
86 Rhys Thomas Cardiff Triathletes 01:06:27 Male Senior
87 Graeme Mc Culloch Stretford Wheelers CC 01:06:35 Male Vet
88 Caroline Ainscough Knutsford Tri Club 01:06:55 Female Senior
89 Andy Whitehead Seamons CC 01:07:07 Male Vet
90 Martin Davies Astley & Tyldesley Road Runners 01:07:32 Male Vet
91 Steve Mcquade Crewe Clarion Whs 01:07:49 Male Vet
92 Rhianna Parkinson Salford Cycling Club 01:07:54 Female Senior
93 David Pottinger North Wirral Velo 01:08:28 Male Vet
94 Lynsey Astles Weaver Valley CC 01:08:42 Female Vet
95 Tony Elliott Congleton CC 01:08:49 Male Vet
96 Adrian Fuller Withington Wheelers 01:08:50 Male Vet
97 Richard Tennant Manchester Triathlon Club 01:09:10 Male Senior
98 Duncan Poole Congleton CC 01:09:30 Male Vet
99 Martin Sackfield Leigh Premier Road Club 01:09:32 Male Vet
100 Tarja Barnes North Cheshire Clarion 01:09:48 Female Vet
101 Damian Ellis Leek CC – Den Engel Belgian Bar 01:10:39 Male Vet
102 Dan Robson Weaver Valley CC 01:10:42 Male Vet
103 Darryl Nolan East Lancashire RC 01:12:29 Male Vet
104 William Ackers Innovation Racing 01:12:39 Male Vet
105 Daniel Goodwin Glossop Kinder Velo Cycling Club 01:13:43 Male Senior
106 Tristan Abbott Chester RC 01:14:01 Male Senior
107 Carol Robson Weaver Valley CC 01:14:48 Female Vet
108 Claire Deane Manchester Triathlon Club 01:14:49 Female Vet
109 Louise Plevin Total Tri Training 01:15:03 Female Senior
110 Julia Smith Port Sunlight Wheelers 01:15:05 Female Vet
111 Lynne Skellern Macclesfield Wheelers 01:16:56 Female Vet
112 Derek Black Wigan Whs CC 01:18:13 Male Vet
113 Lesley Norbury Congleton CC 01:21:55 Female Vet
114 David Steele Lyme Racing Club 01:22:12 Male Vet

2016_ShuttVeloRapideAdvert

AlpsCyclesMidstory


Cycle Division’s Shop


Send your results as well as club, team & event news here


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK