Paul Pardoe fastest in the ECCA 10 mile time trial on May 6 near Great Dunmow; Lauren Kirchel fastest woman
Result: ECCA 10m TT
Solos
1 Paul Pardoe Peterborough CC 20:47 Male Senior
2 Matthew Senter Peterborough CC 21:00 Male Senior
3 David Harding Chelmer CC 21:40 Male Senior
4 Andy Sewell Aspire Velo Racing Team 21:56 Male Senior
5 Sam Wightman Chelmer CC 22:27 Male Vet
6 Kevin Hobbs Peterborough CC 22:33 Male Vet
7 Rob Chaplin East London Velo 22:42 Male Vet
8 Terry Garlinge Easterley Road Club 22:54 Male Vet
9 David Warlow Essex Roads CC 22:56 Male Vet
10 Matthew Saunders Team Vision Racing – Silverhook 23:18 Male Vet
10 Adam Hardy Crest CC 23:18 Male Senior
12 Miles Burrage Essex Roads CC 23:32 Male Senior
13 Martin Canes Chelmer CC 23:40 Male Senior
14 Ian Short Team Salesengine.co.uk 23:48 Male Vet
15 David Pennington Southend Wheelers 23:52 Male Senior
16 Simon Keen Crest CC 24:02:00 Male Senior
16 James Boardley Peterborough CC 24:02:00 Male Vet
18 Lauren Kirchel Chelmer CC 24:15:00 Female Senior
19 Peter Tibbitts Ford CC 24:36:00 Male Vet
20 William Gilbank Lee Valley Youth CC 25:18:00 Male Juvenile
21 Jim Reed Colchester Rovers CC 25:34:00 Male Vet
22 Chris Bodell Welwyn Whs 25:48:00 Male Vet
23 Stewart Fung Redbridge CC 25:50:00 Male Vet
24 Andrew Ballentyne Easterley Road Club 26:02:00 Male Vet
25 Graham Lawrenson Hainault RC 26:16:00 Male Vet
26 Andrew Shaw Essex Roads CC 26:31:00 Male Vet
26 Simon Constable Basildon CC 26:31:00 Male Vet
28 Daniel Jago Essex Roads CC 27:01:00 Male Senior
29 Colin Doe Ford CC 27:05:00 Male Vet
30 Julia Freeman Easterley Road Club 27:06:00 Female Vet
31 Ann Shuttleworth Cambridge CC 27:25:00 Female Vet
32 Anthony Bye Wisbech Whs 27:40:00 Male Vet
32 Jennie Page Southend Wheelers 27:40:00 Female Vet
34 Denise Kemp Southend Wheelers 28:22:00 Female Vet
35 Keith Dalton Ford CC 28:38:00 Male Vet
36 Brian Martin Ciclos Uno 29:24:00 Male Vet
37 Antonio Paolino Essex Roads CC 30:50:00 Male Vet
38 Stuart Jago Essex Roads CC 31:17:00 Male Vet
39 Jordan Kemp Southend Wheelers 32:29:00 Female Espoir
Tandem
1 John Iszatt Team Vision Racing – Silverhook 22:39 Male Vet
1 Dean Lubin Team Vision Racing – Silverhook 22:39 Male Vet
2 Christopher York Maldon & District CC 27:05:00 Male Vet
2 Joanne York Maldon & District CC 27:05:00 Female Vet
Two Up
1 Lee Wingate Momentum Cycles RC 24:20:00 Male Vet
1 Samuel Thienel Momentum Cycles RC 24:20:00 Male Senior
2 Gary Jackson Shaftesbury CC 27:01:00 Male Vet
2 Ian Jackson Shaftesbury CC 27:01:00 Male Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)