Nathaniel Brookes, William Salter, Katie-Anne Calton, Reuben Wadey and Anwen Crowther just some of the winners at week 2 of the Odd Down Youth Racing Series on Saturday (May 4) in Bath
Result: Odd Down Youth Racing 2
U16 Boys
1 Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele…
2 Jacob Thomas Mid Devon CC
3 Max Francis Salisbury Road and Mountain CC
4 Lewis Baldwin Avid Sport
5 Matthew Britton Bristol Cycling Development Sq…
6 Shaun Duffield Propello
7 Jenson Harris Avid Sport
U16 Girls
1 Emma Spriggs Taw Velo
2 Hannah Rainger Propello
3 Laura Curle Liv Cycling Club – Halo Cycles
U14 Boys
1 William Salter 1st Chard Whls
2 Thomas Taylor Avid Sport
3 George Packham-Southon Team Tor 2000 KALAS
4 Arlo Carey Palmer Park Velo RT
5 Thomas Adby Bristol Cycling Development Sq…
6 Jude Munday Bristol Cycling Development Sq…
7 Luke Tayler Bristol Cycling Development Sq…
8 Noah Thomas Mid Devon CC
9 Joolz Ing Newport Velo Youth Cycling Clu…
10 Dylan Cherruault Avid Sport
11 Thomas Coomber Bristol Cycling Development Sq…
12 Sam Rosser Newport Velo Youth Cycling Clu…
13 Jack Beveridge Avid Sport
14 Edward Rockall Avid Sport
15 Alex Taylor Oxonian CC
16 Malin Cranston Avid Sport
17 Joseph McDonough Sulis Scorpions YCA
18 Dan Morris
19 Noah Grothier Sulis Scorpions YCA
20 Edris Miller
U14 Girls
1 Katie-Anne Calton Solent Pirates
2 Ellie Wallbaum Avid Sport
3 Niamh Murphy Cotswold Veldrijden
4 Greta Carey Palmer Park Velo RT
5 Elen Ruck
6 Freya Eccleston Palmer Park Velo RT
7 Holly Ramsey Poole Wheelers CC
8 Isobel Crowther Avid Sport
9 Georgina Pasmore Avid Sport
10 Josie Vallis Avid Sport
11 Olivia Underwood
12 Katie Graveling Sulis Scorpions YCA
… continued after advert
U12 Boys
1 Reuben Wadey Sole Cycling
2 Jack Baldie
3 Lewis Bateman
4 Oscar Pasmore Palmer Park Velo RT
5 Tom Ramsey Poole Wheelers CC
6 Brennan Matthews
7 Benji Hombal
8 Arthur Gage Velo Club Walcot
9 Alexander Paterson
10 William Lake
11 Corbin Miller
12 Jack Bowra
U12 Girls
1 Anwen Crowther Sulis Scorpions YCA
2 Megan Dafydd Maindy Flyers Youth CC
3 Niamh Morgan Maindy Flyers Youth CC
4 Felicity Lowe Sulis Scorpions YCA
5 Tessa Dixon Sulis Scorpions YCA
6 Evelyn Tedaldi
7 Aimee Taylor Oxonian CC
8 Megan Webber
9 Eva Ellis 1st Chard Whls
10 Evelyn Nott
U10 Boys
1 Alexander Barrington-Crow
2 William Phillips
3 Finley Cummins
4 Talan Jones Maindy Flyers Youth CC
5 Will Baldie
6 Douglas Carr
7 William Merrylees
U10 Girls
1 Estelle Lowe
2 Maia Howard
3 Eimear Morgan Maindy Flyers Youth CC
4 Georgia Lovett Cotswold Veldrijden
5 Anes Jones Maindy Flyers Youth CC
6 Elen Dixon
U8 Boys
1 Joel Wadey Bristol Cycling Development Sq…
2 Wilfred Miller
U8 Girls
1 Lily Carr Sulis Scorpions YCA
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
- Team Report: Shibden Apex RT Junior Men
- Crit Result: Schils Spring Circuit Races 2
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)