Result: Tyne & Wear Fire Service 12m TT

Michael Gill fastest in the Tyne & Wear Fire Service 12 mile time trial on May 11 near Newcastle; Venda Louise Pollock fastest woman

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes

Result: Tyne & Wear Fire Service 12m TT

1 Michael Gill EMC Cycling 27:01:00 Male Espoir
2 Lewis Timmins Team Swift 27:32:00 Male Senior
3 Phil Hall Breeze Bikes RT 27:52:00 Male Vet
4 John Routledge Barnesbury CC 28:14:00 Male Senior
5 David Nearney South Shields Velo Cycling Club 28:54:00 Male Senior
6 Nick Badcock Allen Valley Velo 28:59:00 Male Senior
7 Michael Todd Derwentside CC 29:53:00 Male Senior
8 Peter Stokoe Sunderland Clarion 30:10:00 Male Senior
9 Christopher Beaty Allen Valley Velo 30:17:00 Male Senior
10 Paul Tyrrell South Shields Velo Cycling Club 30:21:00 Male Senior
11 Chris Mather Derwentside CC 30:24:00 Male Vet
12 Terry Fountain Breeze Bikes RT 30:28:00 Male Vet
13 Lester Grant Auchencrow Thistle CC 30:42:00 Male Senior
14 Mark Whaley Blaydon CC 30:46:00 Male Vet
15 Clive Allan Allen Valley Velo 30:51:00 Male Senior
16 Adam Wilson Cramlington CC 30:56:00 Male Senior
17 Christopher Wayman EMC Cycling 31:04:00 Male Senior
18 Peter Herdman Blaydon CC 31:07:00 Male Vet
19 Neil Wilkinson Blaydon CC 31:08:00 Male Vet
20 Venda Louise Pollock Blaydon CC 31:09:00 Female Vet
21 Ian Simon Breeze Bikes RT 31:18:00 Male Vet
22 Ross Gray Allen Valley Velo 31:20:00 Male Senior
23 Guillaume Zoppi North Tyneside Riders CC 31:25:00 Male Vet
24 David Robinson Tyneside Vagabonds CC 31:28:00 Male Vet
25 Colin Blacklock Muckle Cycle Club 31:34:00 Male Vet
25 Mark Herbert Derwentside CC 31:34:00 Male Vet
27 Gemma Frost Team Swift 31:35:00 Female Senior
27 Daniel Holmes Derwentside CC 31:35:00 Male Juvenile
29 Stephen Locker VO2MAX Race Team 31:36:00 Male Vet
30 Ian Dick Derwentside CC 31:43:00 Male Senior
31 David Swainson Derwentside CC 32:05:00 Male Vet
32 Stephen Walton Muckle Cycle Club 32:10:00 Male Vet
33 Robert Murdoch Teesdale CRC 32:12:00 Male Vet
34 David Linsley Tyne & Wear Fire & Rescue Service CC 32:23:00 Male Vet
35 David Pritchard Kennoway Road Club 32:28:00 Male Vet
36 Neil Parkin Derwentside CC 32:32:00 Male Vet
37 Rhys Warburton South Shields Velo Cycling Club 32:36:00 Male Senior
38 Paul Robson Houghton CC 32:51:00 Male Vet
39 Rick Mitford Cestria C.C. 32:57:00 Male Vet
40 Joe Leiserach Blaydon CC 32:59:00 Male Senior
41 Al Heatley Tyne & Wear Fire & Rescue Service CC 33:05:00 Male Vet
42 Craig Foley Tricademy 33:14:00 Male Vet
43 Ian Gallon North Tyneside Riders CC 33:21:00 Male Vet
44 Carl Latimer Tricademy 33:22:00 Male Vet
45 Craig Bell Allen Valley Velo 33:25:00 Male Senior
46 Joanne Rea Blaydon CC 33:30:00 Female Senior
47 James George Dunn South Shields Velo Cycling Club 33:36:00 Male Senior
48 Carrie Brookes Blaydon CC 33:50:00 Female Vet
49 Jen Mcmahon Muckle Cycle Club 34:03:00 Female Senior
50 Ian Horsley Breeze Bikes RT 34:09:00 Male Vet
51 Sarah Wilkinson Blaydon CC 34:28:00 Female Vet
52 Ross Strachan Loudoun Road Club 34:32:00 Male Vet
53 Teri Bayliss Muckle Cycle Club 34:38:00 Female Vet
54 Chris Ashall Tricademy 34:39:00 Male Senior
55 Patrick Hamilton Derwentside CC 34:55:00 Male Vet
56 Karen Wood South Shields Velo Cycling Club 35:09:00 Female Vet
57 Sean Bell South Shields Velo Cycling Club 35:15:00 Male Vet
58 Stephen Hill Barnesbury CC 35:31:00 Male Vet
59 Mark Rowell Tyne & Wear Fire & Rescue Service CC 35:42:00 Male Vet
60 Vicky Gibbs Reifen Racing 35:44:00 Female Vet
61 Richard Exley Gosforth RC 36:11:00 Male Vet
62 Barry Holyoak South Shields Velo Cycling Club 36:12:00 Male Vet
63 Raymond Bell Derwentside CC 36:25:00 Male Vet
64 Andrew Thorp North Racing 36:36:00 Male Senior
65 Gavin Astley Tyne & Wear Fire & Rescue Service CC 36:55:00 Male Vet
66 Richard Cleathero North Racing 37:10:00 Male Vet
67 Nicola Mccoy Muckle Cycle Club 37:35:00 Female Vet
68 Jane Aston Blaydon CC 37:36:00 Female Vet
69 Tom Atkinson Tricademy 37:37:00 Male Senior
70 Allan Card South Shields Velo Cycling Club 37:59:00 Male Vet
71 Justine Norman Breeze Bikes RT 38:04:00 Female Vet
72 Denise Drummond Alnwick Cycling Club 38:05:00 Female Vet
73 Harris Hall Breeze Bikes RT 38:27:00 Male Juvenile
74 Mick Chappel North Tyneside Riders CC 39:16:00 Male Vet
75 Peter Mudie Tyne & Wear Fire & Rescue Service CC 39:26:00 Male Vet
76 Mike Donnelly South Shields Velo Cycling Club 39:51:00 Male Vet
77 Lisa Irving Coalfields Triathlon Club 40:03:00 Female Vet
78 Mark Radford North Tyneside Riders CC 40:19:00 Male Vet
79 Frank Devlin South Shields Velo Cycling Club 40:52:00 Male Vet
80 Amelia Cleathero Racing Metro 15 42:19:00 Female Juvenile
81 Phil Clark Tyne & Wear Fire & Rescue Service CC 43:22:00 Male Vet
82 Stephanie Ashall Tricademy 44:17:00 Female Senior
83 Jack Peters South Shields Velo Cycling Club 44:20:00 Male C4
84 Gareth Davies Barnesbury CC 45:21:00 Male Vet
85 Emma Peters South Shields Velo Cycling Club 46:20:00 Female Espoir

2016_ShuttVeloRapideAdvert

AlpsCyclesMidstory


Cycle Division’s Shop


Send your results as well as club, team & event news here


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK