Result: Hargroves Cycles Goodwood Series 4

Elise Sherwell, Andy Shackel and James Kenward winners at week 4 of the Hargroves Cycles Southdown Velo Goodwood Series at Chichester on Tuesday, 21 May

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes

Result: Hargroves Cycles Goodwood Series 4

E/1/2/3
1 Andy Shackel Team Wiggle
2 Jim Hamilton MB Cyclery
3 Charlie Heffernan Southdowns Bikes – Casco PET
4 James Bonham Southdowns Bikes – Casco PET
5 Piers James Jam Cycling RT coached by BPC
6 Matthew Houlberg Portsmouth North End CC
7 Joe Parker Blazing Saddles Cycles
8 Jack Freeman Meudon Pedal Heaven Le Col RT
9 Benjamin Marks
10 Stanley Kennett TBW23 Stuart Hall Gett Taxi
11 Carl Farrell Sussex Revolution Velo Club
12 Ellis Pullinger THRE Datawolves RT
13 Gary Tulloch PB Cycle Coaching Racing Team
14 Christopher Carroll MB Cyclery
15 Jason Gault Primera-TeamJobs
16 Christopher Wallis Blazing Saddles Cycles
17 Mike Smith MB Cyclery
18 Ken Prince Meudon Pedal Heaven Le Col RT
19 Dean Corney Meudon Pedal Heaven Le Col RT
20 Liam Barr University Of Portsmouth CC
… continued after advert

Cat 3/4
1 James Kenward Portsmouth North End CC
2 Matthew James Chichester City Riders (CCR)
3 Sam Murphy DHCyclesport Cycling Club
4 James Smee Chichester City Riders (CCR)
5 James Bullen URDT
6 Nick Fenmor Collins Southdown Velo
7 Stanimir Bolyarov Generation Press CC
8 Gareth Smith Southdown Velo
9 Jonathan Deutsch Blazing Saddles Cycles
10 Philip Phillips
11 Kev Witton URDT
12 Nigel Powell VC St Raphael
13 Laurence Brown
14 Jack Reid University of Nottingham SCC
15 Russell Speight Sotonia CC
16 Simon Bennett DHCyclesport Cycling Club
17 Richard Day Braishfield CC
18 Stuart Hawkins Portsmouth North End CC
19 Christopher Williams Fareham Wheelers Cycling Club
20 Sam Fox
… continued after advert

2016_ShuttVeloRapideAdvert

Women (E/1/2/3/4)
1 Elise Sherwell Look Mum No Hands!
2 Kirsty McSeveney a3crg
3 Amy Perryman Hargroves-Montezuma’s
4 Michelle Arthurs-Brennan 1904 RT
5 Sarah Hickman IRIS Race Team
6 Katie Love URDT
7 Kelly Stokes Southdown Velo
8 Francie Arthur
9 Victoria Ayriss Southdown Velo
10 Millie Skinner Southdown Velo
11 Deborah Smith Southdown Velo
12 Claire Hammond TW1 Racing
13 Carolyn Swan 1904 RT
14 Grace Dent Project 51
15 Izzy Wild Velo Club Venta
16 Georgina Panchaud Bianchi Dama
17 Charlotte Jackson URDT
18 Lucy Parsons Jam Cycling RT coached by BPC
19 Gemma Hobson URDT
20 Ellie Taylor URDT
21 Kim Brown trainSharp Club

AlpsCyclesMidstory


Cycle Division’s Shop


Send your results as well as club, team & event news here


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK