Result: Gosforth Road Club 25m TT

Graham Crammond fastest in the Gosforth Road Club 25 mile time trial at Stamfordham on May 27; Gemma Frost fastest woman

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes

Result: Gosforth Road Club 25m TT

1 Graham Crammond Physiohaus Health and Performance 57:11:00 Male Senior
2 Lewis Timmins Team Swift 57:28:00 Male Senior
2 Harry Walker Revolver Racing 57:28:00 Male Vet
4 Phil Hall Breeze Bikes RT 57:50:00 Male Vet
5 Daniel Dixon Gosforth RC 58:02:00 Male Junior
6 Lewis Wake Team Kirkley Cycles 58:21:00 Male Senior
7 Philip Kennell GS Metro 59:21:00 Male Vet
8 Chris Mather Derwentside CC 59:23:00 Male Vet
9 John Routledge Barnesbury CC 01:00:08 Male Senior
10 Nev Martin GS Metro 01:00:11 Male Vet
11 Ian Norris Blumilk.com 01:00:17 Male Vet
12 Nicholas Stevenson Wearside Triathlon 01:01:11 Male Vet
13 Scott Mccance Derwentside CC 01:01:27 Male Vet
14 Christopher Beaty Allen Valley Velo 01:01:45 Male Senior
15 Jonathan Bayley Reifen Racing 01:01:47 Male Senior
16 Darren Mcbain Muckle Cycle Club 01:01:49 Male Vet
17 Russ Richardson Teesdale CRC 01:01:54 Male Vet
18 Peter Herdman Blaydon CC 01:02:03 Male Vet
19 Damon Devine Reifen Racing 01:02:19 Male Vet
20 Colin Blacklock Muckle Cycle Club 01:02:44 Male Vet
21 Ross Gray Allen Valley Velo 01:02:52 Male Senior
22 Frank Montague TS Racing Team – OTR 01:02:59 Male Vet
23 James Meadows Cleveland Wheelers CC 01:03:35 Male Senior
24 Daniel Holmes Derwentside CC 01:03:42 Male Juvenile
25 Gemma Frost Team Swift 01:03:45 Female Senior
26 Christopher Wayman EMC Cycling 01:03:52 Male Senior
27 Guillaume Zoppi North Tyneside Riders CC 01:04:37 Male Vet
28 Michael Lynch Derwentside CC 01:05:15 Male Vet
29 Lee Statham Houghton CC 01:05:24 Male Vet
30 Rick Mitford Cestria C.C. 01:05:37 Male Vet
31 Joe Leiserach Blaydon CC 01:06:35 Male Senior
32 Nyall Horner Racing Metro 15 01:06:59 Male Junior
33 Richard Tyson Rock to Roll CC 01:07:03 Male Vet
34 Ian Gallon North Tyneside Riders CC 01:07:44 Male Vet
35 Martin Heardman Gosforth RC 01:08:17 Male Vet
36 Tim Nichol Blaydon CC 01:08:32 Male Senior
37 John Cantrill Blaydon CC 01:08:41 Male Vet
38 Sean Murray North Racing 01:08:48 Male Senior
39 Craig Foley Tricademy 01:08:50 Male Vet
40 Jason Robson Derwentside CC 01:08:58 Male Vet
41 Chris Mccabe Wearside Triathlon 01:09:05 Male Senior
42 Carrie Brookes Blaydon CC 01:09:09 Female Vet
43 Jen Mcmahon Muckle Cycle Club 01:09:21 Female Senior
44 Tony Thompson North Racing 01:09:32 Male Vet
45 Stephen Mcintosh Barnesbury CC 01:09:35 Male Vet
46 Michael Todd Derwentside CC 01:09:45 Male Senior
47 Gemma Hutchins Blaydon CC 01:09:51 Female Vet
48 Andrew Dickson Berwick Wheelers Cycling Club 01:10:22 Male Senior
49 Ian Horsley Breeze Bikes RT 01:10:24 Male Vet
50 Teri Bayliss Muckle Cycle Club 01:11:27 Female Vet
51 James Mccaslin Gosforth RC 01:11:43 Male Vet
52 Lisa Baker Muckle Cycle Club 01:11:47 Female Vet
53 Michelle Highfield Berwick Wheelers Cycling Club 01:12:24 Female Vet
54 Stuart Cook Cestria C.C. 01:12:43 Male Vet
55 Rachel Galler Blaydon CC 01:12:44 Female Senior
56 Raymond Bell Derwentside CC 01:14:12 Male Vet
57 Richard Cleathero North Racing 01:14:21 Male Vet
58 Nicola Mccoy Muckle Cycle Club 01:15:43 Female Vet
59 Joe Dixon Gosforth RC 01:17:07 Male Juvenile
60 Denise Drummond Alnwick Cycling Club 01:17:52 Female Vet
61 Justine Norman Breeze Bikes RT 01:18:50 Female Vet
62 Angela Mcgurk Blaydon CC 01:19:21 Female Senior
63 Jane Aston Blaydon CC 01:19:35 Female Vet
64 Archie Murdoch Racing Metro 15 01:19:50 Male Juvenile
65 Paul Mitchell Blaydon CC 01:21:22 Male Vet
66 Ronnie Thompson Derwentside CC 01:22:18 Male Vet
67 Amelia Cleathero Racing Metro 15 01:40:56 Female Juvenile

2016_ShuttVeloRapideAdvert

AlpsCyclesMidstory


Cycle Division’s Shop


Send your results as well as club, team & event news here


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK