Christopher Thomas, Mark Richards and Imogen Chastell winners at the North Road CC Circuit Races at Redbridge on Monday (May 27) in NE London
Result: North Road CC Circuit Races
Cat 3/4
1 Christopher Thomas East London Velo
2 James Madgwick Bloodwise QSW
3 Matthew Day Orwell Velo
4 George Olive Finchley Racing Team
5 Patrick Ramsey Blackspokes RT
6 Lewis Kemp Lee Valley Youth Cycling Club
7 Thomas Barningham ViCiOUS VELO
8 Kishan Bakrania Panagua CC
9 David Newbigging Cycling Club Hackney
10 James Knighton London Dynamo
11 Aidan Kerrigan Lee Valley Youth Cycling Club
12 James Brown G!RO Race Team
13 Neil Hughes Velo Schils – Interbike RT
14 Joren Brook Barking & Dagenham CC
15 Mark Harris Pro Cycle Hire UK Racing Team
16 Lukasz Szeloch Redbridge CC
17 Adam Gross Beds Road Race Team
18 James McCormick Finchley Racing Team
19 Edward Jackson Islington Cycling Club
20 George Whitworth Islington Cycling Club
21 Andrew Moore Rapha Cycling Club
22 Patrick Brown
23 Stephen Fuller Cambridge CC
24 Daniel Pugh Southend Wheelers
25 Paul Brooks Rapha Cycling Club
26 Osama Assem Finchley Racing Team
27 Anthony Aken 6AM Cycling
28 Nicholas Candy North Road CC
29 David Clark Orwell Velo
30 James Webb Elitecycling
31 Craig McColl Dirty Wknd
32 Jeremy Greenwood Finsbury Park CC
33 Daniel McKenny Basildon CC
… continued after advert
E/1/2/3
1 Mark Richards DAP Cycling Club
2 Colin Ward Essex Roads CC
3 Samuel Asker Lee Valley Youth Cycling Club
4 Tom Wiley Team LDN
5 Martin Smith London Phoenix CC
6 Colin Peck Chelmer CC
7 Harrison Mayo Lee Valley Youth Cycling Club
8 Timothy Torrie Vitus Pro Cycling p/b Brother…
9 Matthew Webster TAAP Cervelo
10 Llewellyn Kinch TAAP Cervelo
11 Laurence Kirby ActiveEdge Race Team
12 Kieran Jarvis Cycle Team OnForm
13 Jonathan Gales Kibosh
14 Robert Staines Pedal Power Cycles Ipswich
15 Mark Smith Pro Cycle Hire UK Racing Team
16 Archie Peet Welwyn Wheelers CC
17 Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club
18 Rory Barrett Southborough & District Whls
19 Russell Hampton MG Cycling Team
20 Thomas Battrum Rapha Cycling Club
21 Simon Norman Beds Road Race Team
22 Liam Fenner API-Metrow/Bodyby JR
23 Daryl Maffey CC London
24 Dominic Schils Velo Schils – Interbike RT
25 Max Blake Lee Valley Youth Cycling Club
26 Timothy Holmes OCTAVE
27 Fred Gill Cycle Team OnForm
28 Gregory Smith Finsbury Park CC
29 Michael Krukov Team LDN
30 Tom Elwood Team LDN
31 William Harper Saint Piran
32 Jon Woolrich Velo Sport Jersey
33 Alexander Herd Lee Valley Youth Cycling Club
34 Oliver Wood Strada-Sport
35 Callum Riley Team Wiggins Le Col
36 Morris Bacon DAP Cycling Club
37 Simon Alexander Richardsons-Trek RT
… continued after advert
E/1/2/3/4
1 Imogen Chastell Liv Awol
2 Nicole Oh Les Filles Racing Team
3 Rebecca Steens Velo Sport Jersey
4 Rebecca Johnson Brother UK Fusion RT
5 Nuala Robinson North Road CC
6 Leah Brewer Ystwyth Cycling Club
7 Connie Hayes Liv Awol
8 Louise Woolrich Velo Sport Jersey
9 Lois Brewer Ystwyth Cycling Club
10 Katrina Murphy Dulwich Paragon CC
11 Jayne Paine Les Filles Racing Team
12 Ellen Inglis Team JRC
13 Maeve Savage London Dynamo
14 Sandra Mackay Datalynx-Parenesis Cycling
15 Ellie-Mae Pledger Lee Valley Youth Cycling Club
16 Haddi Conant Datalynx-Parenesis Cycling
17 Ivana Prokopova North Road CC
18 Claire Hammond TW1 Racing
19 Abigail Coles North Road CC
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique