Result: Corley Cycles Summer Series 6

Barbara de Koning, Gavin Howell, Glenn McMenamin and Tobi Ng winners at round 6 of the Corley Cycles Summer Series at the MK Bowl on May 23rd

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes

Result: Corley Cycles Summer Series 6

E/1/2/3
1 Gavin Howell VéloElite RC
2 Jake Hales Spirit Tifosi Racing Team
3 Clay Davies Rockandroadbikes-Ellisix.co.uk…
4 James Hyde VéloElite RC
5 Matthew Exley Flamme Rouge Cycling Team
6 Adam Strudwick Rockandroadbikes-Ellisix.co.uk…
7 Kieran Jarvis Cycle Team OnForm
8 Daniel Shoobridge Jam Cycling RT coached by BPC
9 Michael Parry Rockandroadbikes-Ellisix.co.uk…
10 Richard Wiggins Team Milton Keynes
11 Nathan Blackmore Flamme Rouge Cycling Team
12 Ben Kenneally ZeroBC
13 Riley Searle Flamme Rouge Cycling Team
14 Simon Norman Beds Road Race Team
15 Patrick Biel ZeroBC
16 Max Hale Team Milton Keynes
17 Mark Smith Pro Cycle Hire UK Racing Team
18 Dan Tamplin Echelon Cycling
19 Sean Dines Milton Keynes Road Club
20 Roy Chamberlain Team Corley Cycles
21 Jordan Peacock Spirit Tifosi Racing Team
22 Ash Mahoney Shutt Ridley RT
23 Ross Mallen Royal Air Force CA

CAT 3/4
1 Glenn McMenamin JCA-Equipe Velo
2 George Macfarlane UEA Velo
3 James Beechey Shutt Ridley RT
4 Martin Galpin Icknield Road Club
5 Gregory Holmes Team Vision Innovative Leisure
6 James Lloyd Oxonian CC
7 Christopher Stuart-Leach
8 Robert Abbey Hemel Hempstead CC
9 Billy Fadden Flamme Rouge Cycling Team
10 Adam Gross Beds Road Race Team
11 Daniel Gullefer Beds Road Race Team
12 Edward Birdsall University Of Manchester CC
13 Sam Harding Royal Leamington Spa CC (RLSCC…
14 Kieron Lewis Team Milton Keynes
15 Graham Pigott F6B2
16 Jaime Mason CC Luton
17 Christian Olley TMG Horizon Cycling Team
18 Scott Horwood Hitchin Nomads CC
19 Julian Mills
20 Stephen Wade F6B2
21 Nick Drew Dyson Cycles
22 Paul Rendle Team Milton Keynes
23 Simon Harris Trek Bicycle Club
24 Andy Vickers Spiritbikes cycling club
25 Simon Hanrahan
26 Aran Martin Team Corley Cycles
27 Rory Munn Dyson Cycles
28 Thomas Greeves
29 Freddie Paling Club Corley Cycles
30 Reuben Smith
31 John Wingfield Team Signum
32 Joshua Brown Kettering CC
33 Jack Pinchin QN Racing
… continued after advert

4th Cat only
1 Tobi Ng Banbury Star CC
2 Yining Liu
3 Sam Hunt Ellmore Factory Racing
4 Alistair O’Hara
5 Gerard Scott Royal Leamington Spa CC (RLSCC…
6 Daniel Reynolds Loughborough Students CC
7 Stuart Gough Club Corley Cycles
8 Chris Powell Broughton Cycling Group
9 Simon Addy F6B2
10 Andrew King Kettering CC
11 Paul Lister Herts Rouleur Racing Club
12 Victor Davis Rockingham Forest Whls
13 Martin Scott Hitchin Nomads CC
14 Jos Dyer
15 Gregory Mann Loughborough Students CC
16 Tim Ranscombe Stevenage CC
17 Srencer Tresham
18 Giorgos Markitanis

2/3/4 Women
1 Barbara de Koning Team Milton Keynes
2 Chloe Vickers Team Milton Keynes
3 Julia Chatterton Shutt Ridley RT
4 Alexandra Hamilton TW1 Racing
5 Denise FitzGerald Team Milton Keynes
6 Catherine Jones Hitchin Nomads CC
7 Lisa Rogers Shutt Ridley RT
8 Emily Varley Hitchin Nomads CC
9 Helene Wight QN Racing
10 Bronwyn Tagg Team Milton Keynes

2016_ShuttVeloRapideAdvert

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
… continued after advert

AlpsCyclesMidstory


Cycle Division’s Shop


Send your results as well as club, team & event news here


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK