Jonathan Gates fastest in the Gloucester City CC 10 mile time trial on Saturday nr Dursley; Pfeiffer Georgi fastest woman
Result: Gloucester City CC 10m TT
1 Jonathan Gates Royal Air Force Cycling Association 19:59 Male Vet
2 Mark Hudson Bristol South Cycling Club 20:47 Male Senior
3 Rich Meadows Royal Air Force Cycling Association 21:31 Male Senior
4 Jordan Wintle Cheltenham & County Cycling Club 21:52 Male Senior
5 Lloyd Dobson Army Cycling 22:10 Male Senior
6 Carlo Toledo Gloucester City Cycling Club 22:22 Male Vet
7 Paul Derrick Sodbury Cycle Sport 22:25 Male Senior
8 Les Liddiard Team Jewson – MI Racing 22:32 Male Vet
9 Earl Smith Royal Dean Forest Cycle Club 22:33 Male Vet
10 Jamie Richardson Paige Chippenham & District Wheelers 22:43 Male Senior
11 Ross Mahoney Swindon Road Club 22:48 Male Senior
12 Dan Pons Blaydon CC 22:50 Male Senior
13 Peter Plastow Gloucester City Cycling Club 22:53 Male Senior
14 Andrew Metherell Salt and Sham Cycle Club 22:59 Male Vet
15 Vincent Douglas Gloucester City Cycling Club 23:16 Male Vet
16 Pfeiffer Georgi Team Sunweb 23:17 Female Espoir
17 Nigel Jones Gloucester City Cycling Club 23:29 Male Vet
18 Adrian Rowley Gloucester City Cycling Club 24:07:00 Male Vet
19 Derek Dowdeswell Gloucester City Cycling Club 24:13:00 Male Vet
20 Mike Gibbons Chippenham & District Wheelers 24:20:00 Male Vet
21 Tonymartin Lake Gloucester City Cycling Club 24:30:00 Male Vet
22 Roger Taylor Frome and District Wheelers 25:07:00 Male Vet
23 Matthew Norris Sodbury Cycle Sport 25:16:00 Male Senior
24 Paul Rogoll Salt and Sham Cycle Club 25:24:00 Male Vet
25 Jim Tickner Velo Club Bristol 26:20:00 Male Vet
26 Annamarie Miles Salt and Sham Cycle Club 27:26:00 Female Vet
27 John Pinfold Cheltenham & County Cycling Club 27:41:00 Male Vet
28 Simon Davis VTTA (Midlands) 28:13:00 Male Vet
29 Bob Brabbins
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: Thruxton Tuesday Series 2
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series 1
- Crit Result: SACA Salt Ayre Series 1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits 4
- Crit Result: Rowe & King Maindy 1
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
Other News on VeloUK
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)