Neil Pearson, Kimberley Ashton, Harry Green, Anthony Aken winners at round 4 of the Team LDN Crit Series at Redbridge in NE London on Saturday
Result: Team LDN Crit Series 4
Womens 3/4
1 Kimberley Ashton Caesarean CC Jersey
2 Megan Aitchison Islington Cycling Club
3 Emma Dunk Se20 RT
4 Jess Morgan NLTCBMBC
5 Miriam Bullock East London Velo
6 Helen Frater Islington Cycling Club
7 Louise Wren
8 Mathilda Dyson Islington Cycling Club
9 Abigail Coles North Road CC
10 Werdah Hussain Hub Vélo
4th Cat Only
1 Harry Green Wheelsuckers
2 Theo Clarke
3 Joshua Stone 4T+ Cyclopark
4 Thomas Geoffrey Lea CC London
5 Ryan Sarsfield Lea Valley CC
6 Jamie Turney Twickenham CC
7 Maxwell Ikin Dulwich Paragon CC
8 Duncan Gilbert Chelmer CC
9 Enrico Guizzardi Hub Vélo
10 Yaroslav Alekseyev
11 Michael Wright Rapha Cycling Club
12 Luca Russo Cambridge CC
13 Harvey Leadbeater Cambridge CC
14 Paul Donegan Chelmer CC
15 Charles Hazzan London Velo Cafe Cycling Club
16 Daniel Fish
17 Brian Van-Du Watford Velo Sport
18 George Sunderland Islington Cycling Club
19 Andrew Neidhardt Finsbury Park CC
20 Catalin Badea
21 Dylan Chua
22 James Murphy
23 Paul Lister Herts Rouleur Racing Club
24 Alessandro Bezzi London Velo Cafe Cycling Club
… continued after advert
3rd Cat Only
1 Anthony Aken 6AM Cycling
2 James Webb Elitecycling
3 Elliot Phillips VC Londres
4 Charles Kennedy-Scott Cycling Club Hackney
5 Zak Buttle Islington Cycling Club
6 Kenneth Henning Lky7 SD Racing Team
7 Thomas Barningham ViCiOUS VELO
8 Jacob Chambers Essex Roads CC
9 Benjamin May Paria CC
10 Neil Coyte 6AM Cycling
11 Christopher Stuart-Leach
12 James Drain Gemini BC
13 Stephen Clark Orwell Velo
14 Jake Neale Paria CC
15 John Karlo Corpuz NLTCBMBC
16 Joseph Gokmen London Dynamo
17 Nate Oldfield Arctic Tacx RT
18 Saul Busby – Cozic 6AM Cycling
19 Emyr Davies Rapha Cycling Club
20 James Garrett Caesarean CC Jersey
21 John Parkin CC London
22 Peter Armitage Islington Cycling Club
23 Adam Hole VC Norwich
24 Edward Birdsall University Of Manchester CC
25 Tony Cuddy Gemini BC
26 Richard McShee Islington Cycling Club
27 Nick Busst Dulwich Paragon CC
28 Lee Messenger Abellio – SFA Racing Team
29 Emmeric Hurault 4T+ Cyclopark
30 Graeme Garner Essex Roads CC
31 Aidan Kerrigan Lee Valley Youth Cycling Club
32 Dimitri Demishev NLTCBMBC
33 Daniel Pugh Southend Wheelers
34 Yahel Houston UCL Cycling Club
35 Charles Parkinson Kingston Wheelers CC
36 Robert Flynn Verulam – reallymoving.com
37 Daniel Bennett Hub Vélo
38 Chris McKnight Haus Race Team
39 Matt Baker
… continued after advert
Masters C+
1 Neil Pearson Gemini BC
2 Simon Norman Beds Road Race Team
3 Richard Bettaney
4 Daryl Maffey CC London
5 Ian Hope Wolfe RT
6 Mark Oldfield 4T+ Cyclopark
7 Charles Kennedy-Scott Cycling Club Hackney
8 Cliff Steele Brixton Cycles Club
9 Sean Kilroy Cambridge CC
10 Chris Ware Rapha Cycling Club
11 Ross Courtnell Essex Roads CC
12 Simon Bell 4T+ Cyclopark
13 Gary Bull Elitecycling
14 Valentino Fontana Project 51
15 Osama Assem Finchley Racing Team
16 Philip Hersey Eagle RC
17 James Webb Elitecycling
18 David Farrow Eagle RC
19 Robert Warren CC London
20 Jeremy Greenwood Finsbury Park CC
21 Ian Dawson Gemini BC
22 Damien Foy Eagle RC
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique