James Rix fastest in the Portsmouth North End 25 mile time trial on June 2nd near Petersfield; Rachel Przybylski fastest woman
Result: Portsmouth North End
1 James Rix Team Bottrill 49:01:00 Male Vet
2 Ben Elliott C and N Cycles RT 49:27:00 Male Senior
3 Samuel Wadsley Primera-Teamjobs 49:49:00 Male Espoir
4 Ant Gritton Sotonia CC 49:53:00 Male Senior
5 Paul Burton Paceline RT 49:57:00 Male Senior
6 Matthew Buckley Andover Wheelers 50:29:00 Male Senior
7 Howard Shaw trainSharp 50:33:00 Male Senior
8 Marc Townsend Eastbourne Rovers CC 50:39:00 Male Senior
9 Pete Morris Team ASL 51:16:00 Male Vet
10 Peter Hooper Eastbourne Rovers CC 51:27:00 Male Senior
11 Nik Allen Worthing Excelsior CC 51:42:00 Male Vet
12 Simon Berogna Velo Club St Raphael 51:47:00 Male Vet
13 David Triska Team Bottrill 52:00:00 Male Senior
14 Matthew Smith Team ASL 52:22:00 Male Senior
14 James Fawcett …a3crg 52:22:00 Male Vet
16 Matt Linham Portsmouth North End CC 52:23:00 Male Senior
17 Brett Davis Lewes Wanderers CC 52:28:00 Male Vet
18 Mark Stafford Portsmouth North End CC 52:34:00 Male Vet
19 Paul Haywood Epsom CC 52:44:00 Male Vet
20 Mark Bashford East Grinstead CC 52:50:00 Male Senior
21 Nick Jones Bournemouth Jubilee Whs 52:53:00 Male Vet
22 Paul Morris Fareham Wheelers CC 53:10:00 Male Senior
23 Andrew Thomas …a3crg 53:13:00 Male Senior
24 Kevin Baker Andover Wheelers 53:14:00 Male Senior
25 Luke Rendell Poole Whs 53:17:00 Male Senior
26 Richard Gifford trainSharp 53:31:00 Male Vet
27 Tom Houghton Brighton Excelsior CC 53:44:00 Male Vet
28 Jon Hughes Velo Club Godalming & Haslemere 53:50:00 Male Vet
29 Chris Lord Brighton Excelsior CC 54:03:00 Male Vet
30 Michael Davey trainSharp 54:05:00 Male Vet
31 Andy Lack Paceline RT 54:10:00 Male Vet
32 Mark Newton Elite Cycling 54:18:00 Male Vet
33 Matt Hill Velo Club Godalming & Haslemere 54:19:00 Male Vet
34 Ray Claridge New Forest CC 54:21:00 Male Vet
35 Rachel Przybylski Charlotteville Cycling Club 54:24:00 Female Senior
35 Jon Saunders Charlotteville Cycling Club 54:24:00 Male Senior
37 Graham Harman Sotonia CC 54:47:00 Male Vet
38 Paul Byford Crawley Wheelers 54:48:00 Male Vet
39 Noel Miles East Grinstead Tri Club 55:02:00 Male Vet
40 Neil Crowther Blazing Saddles 55:06:00 Male Vet
41 James Churchard Reading CC 55:08:00 Male Vet
42 David Walters Velo Club Godalming & Haslemere 55:09:00 Male Vet
43 Michael Gates C and N Cycles RT 55:14:00 Male Senior
44 Peter Walker …a3crg 55:32:00 Male Vet
45 Roderick Macfadyen Reading CC 55:38:00 Male Vet
46 James Fritchley Westbury Wheelers 55:46:00 Male Vet
47 Arthur Boulton Vision Innovative Leisure Racing Team 55:51:00 Male Junior
48 Gary Ferrett Hampshire Road Club 55:54:00 Male Vet
49 Adrian Talley Portsmouth North End CC 55:56:00 Male Vet
50 William Grainger Andover Wheelers 55:57:00 Male Vet
50 Nigel Sign Fareham Wheelers CC 55:57:00 Male Vet
52 Peter Hatt Velo Club St Raphael 56:05:00 Male Vet
53 Simon Steeles Worthing Excelsior CC 56:08:00 Male Vet
54 Christian Yates East Grinstead CC 56:15:00 Male Vet
55 Greg Harding Farnham RC 56:23:00 Male Vet
56 Billy Holman …a3crg 56:26:00 Male Vet
57 Trevor Leeding Worthing Excelsior CC 56:32:00 Male Vet
58 Derrick Thirlwell Kingston Wheelers CC 56:35:00 Male Vet
59 Neil Langley Hampshire Road Club 56:37:00 Male Vet
60 Ian Cheesman Worthing Excelsior CC 57:09:00 Male Vet
61 Conor Boyle Woking Cycle Club 57:12:00 Male Vet
61 Martin Booker South Downs Bikes / Casco Pet 57:12:00 Male Vet
63 Martin Beale Velo Club St Raphael 57:20:00 Male Vet
64 Stuart Peckham New Forest CC 57:21:00 Male Vet
65 Elise Sherwell Look Mum No Hands! 57:26:00 Female Vet
66 Jon Fry Horsham Cycling 57:37:00 Male Vet
67 Jerry Bromyard …a3crg 57:39:00 Male Vet
68 Michael Stevens Fareham Wheelers CC 57:48:00 Male Vet
69 Mark Wright Velo Club Godalming & Haslemere 57:52:00 Male Vet
70 Lee Turner Sigma Sports 57:53:00 Male Vet
71 Peter Cottington Bath Cycling Club 57:54:00 Male Vet
72 David Earl trainSharp 58:47:00 Male Vet
73 Derek Dowden Hampshire Road Club 59:11:00 Male Vet
74 Nick Mccormick Epsom CC 59:31:00 Male Vet
75 Mike O’gorman Worthing Excelsior CC 59:37:00 Male Vet
76 Colin Toppin Worthing Excelsior CC 59:39:00 Male Vet
77 Paul Thompson Twickenham CC 59:44:00 Male Vet
78 Colin Gray Norwood Paragon CC 01:00:18 Male Vet
79 Steve Skinner Bognor Regis CC 01:00:46 Male Vet
80 Ben Skelton London Dynamo 01:00:57 Male Vet
81 Mike Boyce …a3crg 01:01:34 Male Vet
82 Richard Woodward East Grinstead CC 01:02:07 Male Vet
83 Mike Garner …a3crg 01:02:08 Male Vet
84 John Isard Hampshire Road Club 01:02:26 Male Vet
85 Adrian Watkins Tornado Road Cycling Club 01:02:29 Male Vet
86 Ali Walters Velo Club Godalming & Haslemere 01:02:39 Female Vet
87 Michael Gowan Festival Road Club 01:03:26 Male Vet
88 Jonathan Lacey Southdown Velo 01:03:28 Male Vet
89 Terry Belbin Poole Whs 01:04:15 Male Vet
90 Christopher, Rosam Epsom CC 01:04:36 Male Vet
91 Simon Craig-Mcfeely …a3crg 01:04:41 Male Vet
92 Alastair Mallett Southdown Velo 01:05:47 Male Vet
93 Peter Horsfield Redmon CC 01:05:48 Male
94 Fiona Scotter …a3crg 01:06:23 Female Vet
95 Teresa Goddard Kingston Wheelers CC 01:07:20 Female Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)