Gruffudd Lewis of Ribble Pro Cycling and Elizabeth Bennett two of the winners at the Welsh Road Race Championships at Ruthin on Sunday (June 2)
Result: Welsh Road Race Championships
E/1/2/3
1 Gruffudd Lewis Ribble Pro Cycling
2 Sion Harlow Team PB Performance
3 James Phillips BIKESTRONG-KTM
4 Dylan Kerfoot-Robson Vitus Pro Cycling p/b Brother…
5 William Mapus-Smith The Bike Bar RT
6 Ben Granger Wheelbase CabTech Castelli
7 Joe Holt Vitus Pro Cycling p/b Brother…
8 Christopher Owram PDQ Cycle Coaching
9 James Tillett Wales Racing Academy
10 Jimmy Smith Team Chronomaster
11 Rhys Howells Richardsons-Trek RT
12 George Beck BIKESTRONG-KTM
13 Edward Morgan Bynea CC
14 Kieran Wynne-Cattanach Team B38 / Cycles In Motion
15 Matthew Hanford TBW23 Stuart Hall Gett Taxi
16 George Evans ActiveEdge Race Team
17 Hefin Evans Bynea CC
18 Mitchell Russell The Bike Bar RT
19 Ben Oliver-Lewis The Bulls
20 David Scott MULE CC
21 Jack Woolley BIKESTRONG-KTM
22 Ryan Watkins TBW23 Stuart Hall Gett Taxi
23 Tyler Brennan Hafren CC
24 Dan Evans Assos Equipe UK
25 Andrew Williams Steele Davis Via Roma RT
26 Jack Williams Clwb Beicio Egni
27 John MacKellar Team Chronomaster
28 Sean Meager Rockandroadbikes-Ellisix.co.uk…
29 Steven Williams Jeremy Rees Cycles RT
30 Ross Howcroft-Jones The Bike Bar RT
31 Jack Cole The Bike Bar RT
32 Ioan Smallwood Cardiff Ajax CC
33 Matthew Burke Wales Racing Academy
34 Marc Lowden Transition Race Team
35 Andrew Morris Team LDN
36 Anthony Farrell Ruthin Cycling Club
37 David Middleton VELOFLOW CC – ROWE & KING
… continued after advert
E/1/2/3/4 Women
1 Elizabeth Bennett Campinense – Velo Performance
2 Isabel Ellis SaF Zéisseng
3 Rebecca Richardson Brother UK Fusion RT
4 Lucy Lee University of Bath Cycling Clu…
5 Amy Gornall The Racing Chance Foundation
6 Emily Tillett Team Jadan Weldtite-Vive le Ve…
7 Bethan Jones Velo Club Melyd
8 Charlotte Mitchell Team Jadan Weldtite-Vive le Ve…
9 Lois Brewer Ystwyth Cycling Club
10 Gwenno Hughes Westland Wil Vooruit
11 Leah Brewer Ystwyth Cycling Club
12 Esme Cole Jam Cycling RT coached by BPC
13 Lucy Bulkeley Velotik Racing Team
14 Lucy Marshall Ruthin Cycling Club
Junior Women
1 Elynor Backstedt Storey Racing
2 Eluned King Liv Cycling Club – Halo Cycles
3 Ella Barnwell Liv Cycling Club – Halo Cycles
Women Masters C-D (40-49)
1 Jessica Evans Assos Equipe UK
2 Cheri Mills Wrexham Roads Club
… continued after advert
Junior Men
1 Iwan Evans The Bulls
2 Owain Roberts Backstedt Cycling
3 James Codd Backstedt Cycling
4 William Truelove Abergavenny Road Club
5 Liam James-Morris Backstedt Cycling
6 Cai Edwards Clwb Beicio Egni
7 Ethan Browne The Bulls
8 Thomas Harrington Abergavenny Road Club
9 William Harding Marsh Tracks Racing – Trek
10 Cian Roberts The Bulls
11 Scott Williams Marsh Tracks Racing – Trek
12 Luke Protheroe Abergavenny Road Club
Men Masters C-D (40-49)
1 Frazer White Pontypool RCC
2 Glyndwr Griffiths 73Degrees CC
3 Ian Bendall Tîm Beicio IBE
4 Richard Harris Cwmcarn Paragon Cycle Club
5 David Parry Anglesey Cycling Group
6 David Williams Velotik Racing Team
7 Matt Limacher The Bike Bar RT
8 Roy Davies Port Sunlight Whls CC
9 Aled Roberts Clwb Beicio Egni
10 Nicholas Owen Abingdon Race Team
11 Matt J Smith Cycling Club Hackney
12 Nicholas Whitley Chester RC
13 James Griffiths
14 Ross Hallard Team LDN
15 David Watt Clwb Beicio Egni
16 Huw Bendall Tîm Beicio IBE
17 Paul Hayward Pontypool RCC
18 Gareth Sanger Velotik Racing Team
19 Matthew Hughes Jeremy Rees Cycles RT
20 Paul Griffith Clwb Beicio Egni
Men Masters E+ (50+)
1 Terry Glynn Graham Weigh Racing
2 John Lindsay SKCC
3 Ieuan Davies Ystwyth Cycling Club
4 Jeremy Rees Jeremy Rees Cycles RT
5 Neil McNamee
6 Karl Povey Glasgow Nightingale CC
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique