Ed Slot, Michael Renardson and Matthew Puddick and Kelly Stokes winners at week 5 of the Southdown Velo Goodwood Series on June 4
Result: Southdown Velo Goodwood Series 5
E/1/2/3
1 Ed Slot Sotonia CC
2 Kevin Nelson Crawley Wheelers
3 Joe Parker Blazing Saddles Cycles
4 Sam Stewart Racing Club Ravenna
5 Grant Fraser Paceline RT
6 Adam Littlechild Jam Cycling RT coached by BPC
7 Mike Smith MB Cyclery
8 Thomas Bowering ActiveEdge Race Team
9 Will Ranoe MB Cyclery
10 Justin Hoy Nuun-Sigma Sports-London RT
11 James Bevan Army Cycling Union
12 Frank Kilsby VC St Raphael
13 Vaughan Marris Jam Cycling RT coached by BPC
14 Ethan Court VC Meudon
… continued after advert
3rd Cat men
1 Michael Renardson trainSharp Club
2 Gareth Smith Southdown Velo
3 Henry Bond Generation Press CC
4 Callum McQueen Team HUUB
5 Jeremy Hubbard Hargroves Cycles CC
6 Joshua Denton VC Meudon
8 Matthew James Chichester City Riders (CCR)
9 Fletcher Adams Hargroves-Montezuma’s
10 Nick Barber Royal Air Force CA
11 Nick Fenmor Collins Southdown Velo
12 Stuart Harvey Team ASL
13 Sam Fox
14 Andrew Stewart N+1 – Lindfield Coffee Works
15 Robert Ford Portsmouth North End CC
16 Philip Phillips
17 Stuart Hawkins Portsmouth North End CC
18 Robbie Collison VCGH
19 David Lancaster VCGH
20 Martin Cleaver Southdown Velo
21 John Correa Project 51
22 Paul Frisby Southdown Velo
23 Richard Sellis Chichester City Riders (CCR)
24 Matt Cleaver Racing Club Ravenna
25 Matthew Smith Team ASL
… continued after advert
4th Cat Men
1 Matthew Puddick Portsmouth North End CC
2 Seamus Mcalister Brighton Mitre CC
3 Simon Bennett DHCyclesport Cycling Club
4 Ben Siemaszko Bournemouth Jubilee Wheelers
5 Barry Harvey Blazing Saddles Cycles
6 Andrew Jenner Team ODZ
7 Darren Rawlings
8 Brian Burgess GS Vecchi
9 Miles Thomas Hart Evolution Racing Team
10 Kevin Cornish Southdown Velo
4th Cat Women
1 Kelly Stokes Southdown Velo
2 Millie Skinner Southdown Velo
3 Katie Simmonds Horsham Cycling
4 Anne Loh TEAMSPY
5 Debbie Morgan VCGH
6 Fran Marshman Portsmouth North End CC
7 Rebecca Hughes Portsmouth North End CC
8 Emma Hanlon Chichester City Riders (CCR)
9 Karen Nash
10 Suzanne Wise C and N Cycles RT
11 Johanna Lovell Portsmouth North End CC
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands