George Fox fastest in the VTTA 10 mile time trial near Cambridge on June 6; Matt O’Brien fastest vet. Sophie Lewis (junior) fastest female, Jackie Field fastest vet (female)
Result: VTTA 10m TT
Race 1 (vets)
1 Matt O’brien Plomesgate CC 19:59 Male Vet
2 Martin Reynolds Cambridge CC 20:02 Male Vet
3 David Crisp 3T-RACING 20:16 Male Vet
4 Paul Jay Team Velovelocity 20:18 Male Vet
5 Keith Dorling Team Bottrill 20:33 Male Vet
6 Mark Ellis Team Milton Keynes 20:40 Male Vet
7 Andrew Grant Cambridge CC 20:41 Male Vet
8 Paul Newman Southgate CC 20:48 Male Vet
9 Barry Mcdonald 3T-RACING 20:55 Male Vet
10 Robert Watson Cambridge CC 21:03 Male Vet
11 Ross Edgar Lea Valley CC 21:14 Male Vet
12 Steve Cave Plomesgate CC 21:15 Male Vet
13 Geoff Reynolds Hemel Hempstead CC 21:25 Male Vet
14 Gary Pamment 3T-RACING 21:27 Male Vet
15 Michael Martin CC Ashwell 21:35 Male Vet
16 Jez Willows Sherwood CC 21:36 Male Vet
17 Ian Taylor Beacon Roads CC 21:45 Male Vet
18 Ian Cardy Chelmer CC 21:49 Male Vet
19 Colin Lizieri Cambridge CC 22:01 Male Vet
20 Nick Hickman Team Salesengine.co.uk 22:07 Male Vet
21 Jackie Field CC Ashwell 22:09 Female Vet
22 David Wilson-Evans Bynea Cycling Club 22:15 Male Vet
23 Adam Bishop Lea Valley CC 22:16 Male Vet
23 Chris Nudds CC Breckland 22:16 Male Vet
25 Will Shepherd Ely & District CC/B&T Motor Repairs 22:36 Male Vet
26 Helen Reynolds Hemel Hempstead CC 22:46 Female Vet
27 Carmelo Luggeri CC Ashwell 22:57 Male Vet
28 Kevin Humphreys Sherwood CC 22:59 Male Vet
29 Stuart Field CC Ashwell 23:08 Male Vet
30 Graham Pepperdine Verulam CC 23:54 Male Vet
31 David Cook Bedfordshire Road RT 23:57 Male Vet
32 Dominic Whitehead St Ives CC 23:59 Male Vet
33 Glen Clark Ely & District CC/B&T Motor Repairs 24:06:00 Male Vet
34 Jeremy Saynor PMR 24:07:00 Male Vet
35 Anthony Bye Wisbech Whs 24:43:00 Male Vet
36 Diane Wilson-Evans Bynea Cycling Club 24:53:00 Female Vet
37 Christopher Smith Ipswich BC 25:53:00 Male Vet
38 Brian Martin Ciclos Uno 26:21:00 Male Vet
39 James Bromley Becontree Wheelers CC 26:38:00 Male Vet
40 Denese Hallahan Wisbech Whs 28:42:00 Female Vet
41 John Shellard Team PedalRevolution.co.uk 29:54:00 Male Vet
42 Bob Loader Sydenham Whs 32:51:00 Male Vet
… continued after advert
Race 2
1 George Fox Team Bottrill 19:25 Male Senior 150
2 Sam Brown Lea Valley CC 20:07 Male Senior 141.667
3 Max Sahota Team Bottrill 20:16 Male Senior 133.333
4 Rory Havis Ely & District CC/B&T Motor Repairs 20:28 Male Senior 125
5 Terry Garlinge Easterley Road Club 20:32 Male Vet 116.667
6 Fabien Large NOPINZ 20:51 Male Junior 108.333
7 Edward Mellor Mapperley CC 21:22 Male Vet 100
8 Sophie Lewis Cycle Team Onform 22:02 Female Junior 91.667
9 Jon Talbot Wisbech Whs 22:14 Male Vet 83.333
10 Paul Birkin Buxton CC/Sett Valley Cycles 22:20 Male Vet 75
11 Steve Peck Ely & District CC/B&T Motor Repairs 22:27 Male Vet 66.667
12 Jon Wilson Aspire Velo Racing Team 22:40 Male Senior 58.333
13 Geoff Perry Born to Bike – Bridgtown Cycles 22:46 Male Vet 50
14 Mandy Bunn Datalynx-Parenesis Cycling 22:51 Female Vet 41.667
15 Susan Triplow CC Sudbury 23:07 Female Vet 33.333
16 Patrick Charlton Wolsey RC 23:09 Male Vet 25
17 Claire Lee Glendene CC 24:09:00 Female Vet 16.667
18 John Royle Fenland Clarion CC 24:23:00 Male Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: Thruxton Tuesday Series 2
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series 1
- Crit Result: SACA Salt Ayre Series 1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits 4
- Crit Result: Rowe & King Maindy 1
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
Other News on VeloUK
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)