Matt Langworthy fastest in the City Cycle Couriers 10 mile time trial on June 8; Vicky Jowett fastest woman
Result: City Cycle Couriers RT 10m TT
1 Matt Langworthy Mid Devon CC 19:12 Male Espoir
2 David Hewett ActiveEdge Race Team P/B Cooper/BMW Inchcape 19:20 Male Senior
3 Jack Allison G.S. Henley 19:52 Male Senior
4 Gavin Macdougall Tavistock Whs CC 20:25 Male Vet
5 Joshua Clark Royal Navy & Royal Marines CA 20:33 Male Espoir
6 Luke Halls North Devon Wheelers 20:45 Male Junior
7 Andrew White Bpm Coaching 20:47 Male Senior
8 Rob Scott City Cycle Couriers RT 20:50 Male Senior
9 Lubos Obornik CS Dynamo 20:57 Male Vet
10 Paul Walshe Plymouth Corinthian CC 21:07 Male Vet
11 Mark Emsley Wellington Wheelers Cycling Club 21:20 Male Senior
12 Keith Satchwell Plymouth Corinthian CC 21:30 Male Vet
12 James Cartlidge Plymouth Corinthian CC 21:30 Male Senior
14 Andrew Parnowski City Cycle Couriers RT 21:33 Male Vet
15 Mark Pierce Plymouth Corinthian CC 21:53 Male Senior
16 Lee Adams Tavistock Whs CC 21:59 Male Senior
17 Kevin Weymouth Mid Devon CC 22:07 Male Vet
18 Harry Loader Team Bottrill 22:20 Male Senior
19 Tim Heal Mid Devon CC 22:23 Male Vet
20 Alan Hughes Exeter Triathlon Club 22:24 Male Vet
21 Peter Miners Lanhydrock Wheelers 22:25 Male Vet
22 Adam Gitlin Plymouth Corinthian CC 22:32 Male Vet
23 Vicky Jowett Plymouth Corinthian CC 22:46 Female Senior
24 Rob Barrow Exeter Whs CC 22:58 Male Vet
25 Peter Norris Cycle Sport South Hams 23:09 Male Vet
26 Doug Parker Sid Valley CC 23:18 Male Vet
27 Craig Woodward Plymouth Corinthian CC 23:56 Male Vet
28 Jonathan Ellis Plymouth Corinthian CC 24:10:00 Male Senior
29 Stacey Ginieres Penzance Wheelers CC 24:11:00 Female Senior
30 Patrick Coombe Mid Devon CC 24:13:00 Male Vet
31 Maria Weymouth Mid Devon CC 24:51:00 Female Vet
32 Robert Cartlidge Plymouth Corinthian CC 25:00:00 Male Senior
33 Ian Deakin Mid Devon CC 25:06:00 Male Vet
34 Mike Rose Exeter Whs CC 25:09:00 Male Vet
35 Rose Willis St Austell Whs CC 25:43:00 Female Vet
36 Philip Young Alltrax 25:58:00 Male Vet
37 Juliana Allen Alltrax 26:32:00 Female Senior
38 Ivor Pooke City Cycle Couriers RT 28:52:00 Male Vet
39 Keith Parsons City Cycle Couriers RT 30:15:00 Male Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)