Dan Evans (19.15) fastest in the WCTTCA 10 mile time trial on June 9 in North Wales; Kate Giddings fastest woman
Result: WCTTCA 10m TT
1 Dan Evans ASSOS Equipe UK 19:15 Male Senior
2 George Elliott Innovation Racing 19:44 Male Junior
3 Thomas Brazier Synergy Cycles Race Team 19:57 Male Senior
3 David James Williams Velotik Racing Team 19:57 Male Vet
5 Mitch Russell The Bike Bar 20:01 Male Senior
6 Alan Chorley Seamons CC 20:06 Male Vet
7 Ian Lawton Mersey Tri 20:16 Male Senior
8 Michael Hill Chester RC 20:22 Male Senior
9 Steven Hilton Warrington Road Club/H 20:25 Male Vet
10 Dyfan Evans Wrexham RC 20:30 Male Senior
11 Hywel Iorwerth Energy Cycling Club/Clwb Beicio Egni 20:31 Male Senior
12 Daniel Shackleton ABC Centreville 20:46 Male Vet
13 Toby Williams Velotik Racing Team 20:48 Male Senior
13 Benjamin Goodfellow Wrexham RC 20:48 Male Senior
13 Robbie Lawton Mersey Tri 20:48 Male Senior
16 Mike Booker Chester RC 20:55 Male Senior
17 Kieran Morris Total Tri Training 21:00 Male Junior
18 Chris Reynolds Liverpool Century RC 21:09 Male Senior
18 Steve Aston Wrexham RC 21:09 Male Vet
18 Robin Hennessy North Wirral Velo 21:09 Male Senior
21 Kevin Larmer Port Sunlight Wheelers 21:10 Male Vet
22 Stuart Mccormick Pirate juice cc 21:13 Male Vet
23 Richard Evans Birkenhead North End CC 21:14 Male Senior
24 Mark Hassall Surface Design Racing 21:20 Male Vet
25 Andrew Tibbett Pirate juice cc 21:26 Male Senior
25 Steven Hankey Warrington Road Club/ 21:26 Male Vet
27 Graham Noble Pirate juice cc 21:32 Male Vet
28 Philip Hill Chester RC 21:34 Male Vet
29 Robin Green Runcorn CC 21:36 Male Vet
29 David Watt Energy Cycling Club/Clwb Beicio Egni 21:36 Male Vet
31 Alex Leek Velo Club St Raphael 21:41 Male Senior
32 Keith Jones Bikmo Cycle Insurance 21:42 Male Vet
33 Jack Green Velotik Racing Team 21:43 Male Senior
34 Jack Cole The Bike Bar 21:46 Male Senior
35 Paul Grindley Liverpool Century RC 21:47 Male Vet
36 Ian Cook Chester RC 21:48 Male Senior
37 Steven Morris Rhos-on-Sea CC 21:52 Male Vet
38 Gareth Sanger Velotik Racing Team 21:53 Male Vet
38 Caron Rees Jones Energy Cycling Club/Clwb Beicio Egni 21:53 Male Senior
40 Graham Stephenson Rhyl CC 21:54 Male Vet
41 Stewart Williamson Rhos-on-Sea CC 21:58 Male Vet
42 George Higgins Birkenhead North End CC 22:04 Male Espoir
43 James Meldrum Liverpool Phoenix CC (Aintree) 22:05 Male Senior
44 Paul Lawton Birkenhead North End CC 22:10 Male Senior
45 Ben Love Essex Roads CC 22:12 Male Vet
46 Tony Harvey Mid Shropshire Wheelers 22:16 Male Vet
46 Russell Ellis Wrexham RC 22:16 Male Vet
48 Jac Lewis Energy Cycling Club/Clwb Beicio Egni 22:18 Male Espoir
49 Graham Thompson Anfield BC 22:19 Male Vet
50 Edward Chilton Liverpool Phoenix CC (Aintree) 22:22 Male Senior
… continued after advert
51 Alan Broadbent Peak Road Club 22:24 Male Vet
52 Arthur Winstanley Liverpool Phoenix CC (Aintree) 22:26 Male Vet
53 Paul Woodrow Surface Design Racing 22:33 Male Vet
54 Wayne Owen Energy Cycling Club/Clwb Beicio Egni 22:37 Male Vet
55 Stephen Turner Westmead Team 88 22:40 Male Vet
56 Paul Modern Chester RC 22:43 Male Vet
57 Graham Peel Crewe Clarion Whs 22:46 Male Senior
58 Tim Williams Chester RC 22:48 Male Vet
59 Steve Ashton Chester RC 22:52 Male Vet
60 Neil Jones Port Sunlight Wheelers 22:59 Male Vet
61 Tim Whitefoot Crewe Clarion Whs 23:03 Male Vet
62 Jeff Mace Chester RC 23:04 Male Vet
63 Peter Grindley Liverpool Century RC 23:06 Male Vet
64 James Neale North Shropshire Wheelers 23:08 Male Senior
65 Kate Giddings Liverpool Century RC 23:13 Female Senior
65 John Dromey Rhos-on-Sea CC 23:13 Male Vet
67 Brian Woods Chester RC 23:14 Male Vet
68 Robert Taylor Crewe Clarion Whs 23:15 Male Senior
69 Philip Elliott Liverpool Century RC 23:21 Male Vet
69 Simon Higgins Liverpool Century RC 23:21 Male Vet
71 Jessica Evans ASSOS Equipe UK 23:24 Female Vet
72 Richard Elmitt Wrexham RC 23:33 Male Vet
73 Barry Williams Mersey Tri 23:38 Male Senior
74 Ian Hawkins Port Sunlight Wheelers 23:42 Male Vet
75 Chris Lawson Graham Weigh Racing-Deeside Olympic 23:51 Male Vet
76 Stephen Leather Rhos-on-Sea CC 24:11:00 Male Vet
77 Paul Robertshaw Chester RC 24:18:00 Male Vet
78 Geraint Jones Energy Cycling Club/Clwb Beicio Egni 24:23:00 Male Vet
79 Phil Guy North Shropshire Wheelers 24:40:00 Male Vet
80 Gary Maoudis Chester RC 24:52:00 Male Vet
81 Mark Jones Graham Weigh Racing-Deeside Olympic 25:05:00 Male Vet
82 George Aldridge Birkenhead North End CC 25:13:00 Male Vet
83 Chris Hanson-Jones Frodsham Wheelers 25:15:00 Male Vet
84 Jenny York Mid Shropshire Wheelers 25:18:00 Female Vet
85 Dave York Mid Shropshire Wheelers 25:29:00 Male Vet
86 David Wilson North Shropshire Wheelers 25:43:00 Male Vet
87 Eurwyn Parry Rhos-on-Sea CC 25:52:00 Male Vet
88 Andy Large Chester RC 26:06:00 Male Vet
89 Les Boughey North Shropshire Wheelers 26:12:00 Male Vet
90 Geoff Edgerton North Shropshire Wheelers 26:35:00 Male Vet
91 Ian Corrin Port Sunlight Wheelers 26:43:00 Male Vet
92 Fergus Murray Rhyl CC 27:09:00 Male Vet
93 Ian Carson Oswestry Paragon CC 27:26:00 Male Vet
94 Julia Wardley-Kershaw St Ives CC 27:29:00 Female Espoir
95 Stephen Smout North Shropshire Wheelers 27:30:00 Male Vet
95 Tanya Samuels Wrexham RC 27:30:00 Female Vet
97 Paul Edwards Graham Weigh Racing-Deeside Olympic 27:50:00 Male Vet
98 Julia Smith Port Sunlight Wheelers 28:11:00 Female Vet
99 Terry Price North Shropshire Wheelers 28:13:00 Male Vet
100 Michael Armstrong Liverpool Century RC 28:18:00 Male Vet
101 Harry Cowley Chester RC 29:09:00 Male Vet
102 Peter Norman Wrexham RC 30:46:00 Male Vet
103 Geraint Catherall Anfield BC 31:20:00 Male Vet
104 Elaine Langley North Shropshire Wheelers 32:11:00 Female Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch