Stephen Clark, Sophie Holmes and Dale Johnston winners at week 1 of the Suffolk Cycle Race Series on Wednesday, June 12
Result: Suffolk Cycle Race Series 1
E/1/2/3
1 Dale Johnston Velo Schils – Interbike RT
2 Ross Fawcett Pedal Power Cycles Ipswich
3 Kieran Jarvis Cycle Team OnForm
4 Thomas Heal Strada-Sport
5 Robert Staines Pedal Power Cycles Ipswich
6 Benjamin Beynon Strada-Sport
7 Chris Crabtree Orwell Velo
8 Mark Richards DAP Cycling Club
9 Morris Bacon DAP Cycling Club
10 Oliver Wood Strada-Sport
11 Peter Blencowe Cambridge CC
12 Chris Parker Ipswich Bicycle Club
13 Mitchell Powell Team Terminator
14 Joshua Aiken Pedal Power Cycles Ipswich
Prime – Lap 4
Robert Staines Pedal Power Cycles Ipswich
… continued after advert
Women
1. Sophie Holmes Datalynx-Parenesis Cycling
2. Mathilde Pauls 1904 RT
3. Rebecca Johnson Brother UK Fusion RT
4. Caroline Humphries
5. Kirstin Hamilton Ipswich Bicycle Club
6. Becky Ridge TPH Racing
7. Rebecca Hair Magspeed Racing
8. Ellie-Mae Pledger Lee Valley Youth Cycling Club
9. Trudy Avis Hadleigh Cycling Club
10. Joanne Newstead XRT – Elmy Cycles
11. Isabella Johnson Datalynx-Parenesis Cycling
12. Lucy Jay TPH Racing
13. Molly Cutmore TPH Racing
14. Jenny Pearce Ipswich Bicycle Club
Prime – Lap 6
Caroline Humphries
Cat 3/4 Men
1 Stephen Clark Orwell Velo
2 William Hughes Ipswich Bicycle Club
3 Glenn Davey Stowmarket & District CC
4 Adam Chamberlin TPH Racing
5 Daniel Drewery Fast Test Racing Team
6 Ryan Gooderham TPH Racing
7 Oliver Partner Colchester Rovers CC
8 Mike Bell Fast Test Racing Team
9 Anthony Marsh Maldon & District CC
10 Aston Bird Orwell Velo
11 Matt Jacobs Plomesgate CC
12 David Husband Godric CC
13 Alistair Duke
14 Joshua Sykes Strada-Sport
15 Stephen De Boltz XRT – Elmy Cycles
16 Andrew Keedle TPH Racing
17 Adam Colbert Ipswich Bicycle Club
18 Matthew Drown Orwell Velo
19 Jaroslaw Kobylinski Ipswich Bicycle Club
20 Joseph Peat Ipswich Bicycle Club
21 Scott Williams West Suffolk Wheelers
22 Robert Hunt API-Metrow/Bodyby JR
23 Malcolm Borg West Suffolk Wheelers
24 Edward Bastow
25 Gavin Bones Orwell Velo
26 Thomas Burgess Velo Schils – Interbike RT
27 Kevin Curtis Stowmarket & District CC
28 Adrian Smith Ipswich Bicycle Club
29 Maximillian Chesterman University of Nottingham SCC
30 Charles Newman Orwell Velo
31 Tom Moore Gt Yarmouth CC
32 Oscar Wood Ipswich Bicycle Club
33 Matthew Denny West Suffolk Wheelers
34 Neal Hughes Stowmarket & District CC
35 Lewis Symes Manningtree Bicycle Club
36 Douglas Allen Velo Schils – Interbike RT
37 Bradley Nelson DAP Cycling Club
Prime – Lap 4
William Hughes
… continued after advert
YOUTH
Youth A
1 Charlie Johnson Fast Test Racing Team
2 Arthur Hitchen Ipswich Bicycle Club
3 Ben Clarke Ipswich CSC
4 Max Avery Colchester Rovers CC
5 Alex Cooper West Suffolk Wheelers
6 Daniel Roberts Ipswich Bicycle Club
Youth B
1 Marcel Moore Iceni Velo
2 Alex Cutmore TPH Racing
3 Nathaniel Marsh Lee Valley Youth Cycling Club
4 Oscar Karta-Smith Suffolk Youth Race Team
Youth C
1 Monty Page-Hills Suffolk Youth Race Team
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch