David Mead fastest in the Beacon RCC 10 mile time trial on June 15 at Alcester; Gemma Johnson fastest woman
Result: Beacon RCC 10m TT
Women
1 Gemma Johnson Beacon Roads CC 22:46 Female Senior
2 Melissa Haselden Phoenix Velo 25:26 Female Senior
3 Gail Lowe Lyme Racing Club 25:50 Female Vet
4 Susanna O’shaughnessy Wyre Forest Cycle Racing Club 26:27 Female Senior
5 Sonya Tate Coventry Triathletes 26:35 Female Senior
6 Kara Tranter Wyre Forest Cycle Racing Club 26:50 Female Senior
7 April Lewis Born to Bike – Bridgtown Cycles 26:57 Female Vet
8 Rebecca Mason Coventry Road Club 27:44 Female Senior
9 Gillian Campbell Born to Bike – Bridgtown Cycles 28:01 Female Vet
10 Hannah Randall Stafford RC 28:23 Female Senior
11 Tracey Geddes-Smith Tamworth Cycling Club 28:49 Female Vet
12 Anna Wordsworth Coventry Triathletes 28:52 Female Vet
13 Ti Aigoro Rugby Triathlon Club 30:25 Female Senior
14 Natalie Deven Phoenix Velo 30:48 Female Vet
15 Leanne Sims Phoenix Velo 31:02 Female Vet
16 Julie Hinds Coventry Cycling Club 31:40 Female Vet
17 Beverley Graham-Older Phoenix Velo 32:29 Female Vet
18 Rebecca Wheaver Rugby Triathlon Club 35:53 Female Senior
19 Judith Harper Rugby Triathlon Club 41:07 Female Vet
20 Jacqui Smith Team Cherwell 49:16 Female Vet
… continued after advert
Men
1 David Mead Race Rapid 19:46 Male Vet
2 Timothy Ashton Royal Sutton CC 19:53 Male Senior
3 David Kiernan Race Rapid 19:59 Male Vet
4 Richard Jennings Army Cycling 20:02 Male Senior
5 Stephen Vanes Successcycling.co.uk 20:06 Male Senior
6 Simon Garrett Team Echelon 20:15 Male Vet
7 B Xavier Disley AeroCoach 20:20 Male Senior
8 Mark Corbett Worcester St. Johns CC 20:44 Male Vet
9 David Dickerson Team Echelon 20:49 Male Vet
10 Jon Howard Team Echelon 21:01 Male Vet
11 Eddie Humphreys Loughborough Phoenix CC 21:15 Male Vet
12 Joseph Costello Walsall Roads Cycling Club 21:20 Male Vet
13 Roger Cutler Beacon Roads CC 21:27 Male Senior
14 David Fellows Solihull CC 21:31 Male Senior
15 Simon Bull Banbury Star Cyclists’ Club 21:37 Male Vet
16 Carlo Toledo Gloucester City Cycling Club 21:44 Male Vet
16 Simon Dighton Beacon Roads CC 21:44 Male Vet
18 Edward Priddy Solihull CC 22:01 Male Vet
19 Ian Taylor Beacon Roads CC 22:23 Male Vet
20 Martin Osman CC Giro 22:25 Male Vet
21 Michael Stallard Stratford Cycling Club 22:27 Male Vet
22 Rikky Hughes Worcester St. Johns CC 22:30 Male Senior
23 George Thorne Beacon Roads CC 22:39 Male Senior
24 Mark Cooper Worcester St. Johns CC 22:49 Male Vet
25 Steve Mountford Solihull CC 22:58 Male Vet
26 Richard Howes Coventry Road Club 23:05 Male Vet
27 Mathew Mitchell Stratford Cycling Club 23:07 Male Senior
27 Philip Brown Walsall Roads Cycling Club 23:07 Male Vet
29 Will Gray Solihull CC 23:08 Male Junior
30 Craig Hopkins Wyre Forest Cycle Racing Club 23:11 Male Vet
31 Robert Smith Warwickshire Road Club 23:37 Male Vet
32 Stuart Quick Banbury Star Cyclists’ Club 23:39 Male Vet
33 Damian Barratt Team Velo West Mercia 23:40 Male Vet
34 Chris Mcateer Kenilworth Whs 23:47 Male Vet
35 James Bryant Kenilworth Whs 23:58 Male Vet
36 Richard Coleman Stourbridge Velo 24:07 Male Vet
37 Andrew Milner North Cotswold CC 24:11 Male Vet
38 Keith Adcock Beacon Roads CC 24:21 Male Vet
39 Adrian Tasker Stafford RC 24:26 Male Vet
40 Lee Spiers Beacon Roads CC 24:40 Male Senior
40 Adrian Murray Worcester St. Johns CC 24:40 Male Vet
42 Melvyn Lewis Born to Bike – Bridgtown Cycles 24:54 Male Vet
43 Garry Shuker Walsall Roads Cycling Club 25:18 Male Vet
44 Vincent Jenkins LeisureLakesBikes.com 25:33 Male Vet
45 Colin Lowe Beacon Roads CC 25:34 Male Vet
46 Robert Hampton Warwickshire Road Club 25:45 Male Senior
47 John Grumbley Coventry Road Club 26:02 Male Vet
48 Bob Awcock Born to Bike – Bridgtown Cycles 26:04 Male Vet
49 Richard Leaper Beacon Roads CC 26:11 Male Vet
50 Christopher Huxley Stratford Cycling Club 26:18 Male Vet
51 Russell Carter South Pennine RC 26:51 Male Vet
52 John Pinfold Cheltenham & County Cycling Club 27:10 Male Vet
53 Simon Davis VTTA (Midlands) 27:13 Male Vet
54 David Prior Wyre Forest Cycle Racing Club 27:18 Male Vet
55 Steven Robinson Coalville Whs 27:21 Male Vet
56 Roger Chappell Team Vision Racing – Silverhook 27:30 Male Vet
57 Murray Kirton A5 Rangers CC 27:31 Male Vet
58 Declan Logue Stratford Cycling Club 27:33 Male Vet
59 Keith Fitzgerald Stratford Cycling Club 27:43 Male Vet
60 Daniel Clarke Rugby Triathlon Club 27:51 Male Senior
61 Chris Jones Birmingham Midland Cycling Club Male Vet
Tandem
1 Rosie Croggon Beacon Roads CC 24:07 Female Senior
1 Steve Croggon Beacon Roads CC 24:07 Male Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique