Simon Crook and Morris Bacon winners at round 6 of the Lotus Cars Cycle Race League on June 18 at the Lotus Test Track, Norfolk
Result: Lotus Cars Cycle Race League 6
E/1/2/3 Men
1 Morris Bacon DAP CC
2 Andrew Taylor DAP
3 Harley Matthews DAP CC
4 Tiago Fougo
5 Dale Johnston Velo Schills
6 chris parker Ipswich BC
7 Caolan Stowe UEA Velo
8 George Macfarlane UEA Velo
9 Kieran Jarvis cycle team on form
10 Mark Richards DAP CC
11 Phil Marler Godric CC
12 Neal Hughes Stowmarket & District CC
13 James Millson Iceni Velo
14 Matt Jacobs Plomesgate cc
15 Sam Yates Strada Sport
16 Ken Roesner Bush Healthcare CRT
17 Josh Sykes Strada Sport
18 Kevin Curtis Stowmarket & District CC
19 Calvert Churchill Strada Sport
20 Ben Beynon Strada sport
… continued after advert
4ths & 3rds 50+
1 Simon Crook Yorkies
2 Thomas Girling Rock estate
3 Andy Bartelsmeier Iceni Velo
4 Craig Smith Cake Gang
5 Lee Hammond Rusty Chain CC
6 David Husband Godric CC
7 Ivan Carr Strada sport
8 Mark McCormack Videre Race Team
9 Lee Frappell Iceni velo
10 Trevor Banham Diss Cycling Club
11 John Morgan Tri Harder
12 Roger Bacon DAP CC
13 Brett Shepperson VCN
14 Stephen Tovell VC Norwich
15 Joe Fisher Tri Harder
16 David Fieldhouse Artel CC
17 Alan Groves VC Revolution
18 Vince Ellis Velo Schills
19 Steve Sach southend wheelers
20 Ryan Litterick Unattached
21 Brian Spooner VC Norwich
22 George Head Cycle Team On Form
23 Malcolm Borg West Suffolk Wheelers
24 Ben Flanagon Artel CC
25 Daniel Walker Iceni Velo
26 Matt Holland
27 Roger Bacon DAP CC
… continued after advert
Women
1 Amy Johnson West Suffolk Wheelers
Youth A
1 Charlie Johnson Fast Test Race Team
2 Callum Laborde Iceni Velo
3 Joseph Smith Iceni Velo
4 Adam Allen Strada Sport
5 Josh Peck Velo Club Baracchi
6 Patrick Stebbens N/a
7 Joe Wakelin Godric C.C.
8 Harry Paine gycc
Youth B
1 Marcel Moore Iceni Velo
2 Cameron Hansell Strada Sport
3 Harry Smith Iceni Velo
Youth C
1 Edith Smith Suffolk Youth Race Team
2 Michael Swindells Iceni Velo
Youth D
1 Abbey Thompson Suffolk Youth Race Team
2 Jack Barden-Beatty
Youth E
1 Frank Spauls Iceni Velo
2 Callum Thompson Suffolk Youth Race Team
3 George Johnston N/A
Women’s Go Race
1 Melissa Antoniou-Kourounioti UEA Triathlon
… continued after advert
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
- Report/Result: TLI Cycling Dave Astles Memorial Races
- RR Result: Cadence Junior Road Race
- Crit Result: Matlock CC Darley Moor Circuit Race #1
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- Crit Result: RBL Race Series 1 (MK Bowl)
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits
- Crit Result: Full Gas Summer Series 1
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
Other News on VeloUK
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director