Martin Reynolds fastest in the Victoria CC 10.2 mile time trial on June 22; Jayne Paine first woman; Wayne Crombie & James Hill first in the two up
Result: Victoria CC 10.2m TT
Solo
1 Martin Reynolds Cambridge CC 21:56 Male Vet
2 Karl Willis Herts Rouleurs Racing Club 22:03 Male Senior
3 Nicholas Candy North Road CC 22:04 Male Espoir
4 Darran Bennett Ely & District CC/B&T Motor Repairs 22:23 Male Vet
5 Murat Ozdenya Team Vision Racing – Silverhook 22:39 Male Vet
6 Richard O’rourke Team Vision Racing – Silverhook 22:44 Male Vet
7 Rob Chaplin East London Velo 22:54 Male Vet
8 Sam Wightman Chelmer CC 22:55 Male Vet
9 Terry Garlinge Easterley Road Club 22:59 Male Vet
10 Richard Carrington West Suffolk Wheelers 23:02 Male Vet
11 Samuel Thienel Momentum Cycles RC 23:11 Male Senior
11 Matthew Saunders Team Vision Racing – Silverhook 23:11 Male Vet
13 Keith Randle Amis Velo Racing Team 23:19 Male Vet
14 Dean Lubin Team Vision Racing – Silverhook 23:33 Male Vet
15 Michael Martin CC Ashwell 23:37 Male Vet
16 Andy Kennedy Ipswich BC 23:40 Male Vet
17 Andy Stuart Velo Club St Raphael 23:41 Male Vet
18 Jeremy Greenwood Finsbury Park CC 23:42 Male Vet
19 Ian Short Team Salesengine.co.uk 23:52 Male Vet
20 Cliff Loveday Ely & District CC/B&T Motor Repairs 24:00:00 Male Vet
21 Bryan Long Velo Schils Interbike RT 24:07:00 Male Vet
22 Simon Keen Crest CC 24:36:00 Male Vet
23 Hugo Hocknell Team Salesengine.co.uk 24:38:00 Male Vet
24 Jim Higson CC London 24:44:00 Male Senior
25 Jeremy Parker Metropolitan Police Cycle Club 24:53:00 Male Vet
26 Jayne Paine Les Filles Racing Team 25:07:00 Female Vet
26 Robert Larcombe Basildon CC 25:07:00 Male Vet
28 Nick Taylor Metropolitan Police Cycle Club 25:08:00 Male Vet
29 Neal Marrin Finsbury Park CC 25:21:00 Male Vet
30 Susan Triplow CC Sudbury 25:32:00 Female Vet
31 Hugh Williams Pro Vision Cycle Clothing 25:43:00 Male Vet
32 Philip Skinner Welwyn Whs 25:55:00 Male Vet
33 David Martin Becontree Wheelers CC 26:11:00 Male Vet
34 Steve Miles CC Ashwell 26:16:00 Male Vet
35 Julia Freeman Easterley Road Club 26:18:00 Female Vet
36 Andrew Beaman Victoria Cycling Club 26:22:00 Male Vet
37 Steven Mackintosh Elite CC 26:33:00 Male Vet
38 James Hill East London Velo 26:35:00 Male Vet
39 Chris Lodge Finsbury Park CC 26:53:00 Male Vet
40 Tom Rogers CC London 26:55:00 Male Senior
41 Kamran Ezel Southgate CC 27:04:00 Male Senior
42 David Guy OV Cycling Club 27:06:00 Male Vet
43 Alan Harvey Finsbury Park CC 27:10:00 Male Vet
44 Chris West Lea Valley CC 27:31:00 Male Vet
45 Leigh Harvey Shorter Rochford RT 27:34:00 Female Vet
45 Ann Shuttleworth Cambridge CC 27:34:00 Female Vet
47 Peter Anstey Welwyn Whs 28:03:00 Male Vet
48 Philip Baldwin Victoria Cycling Club 28:27:00 Male Vet
49 Brendan O’brien Eagle Road Club 28:56:00 Male Vet
50 James Greenwood West Suffolk Wheelers 29:03:00 Male Vet
51 Roger Chappell Team Vision Racing – Silverhook 29:14:00 Male Vet
52 John Steed West Suffolk Wheelers 29:22:00 Male Vet
53 John Hassall Bossard Whs 29:37:00 Male Vet
54 Mark Eastwood West Suffolk Wheelers 29:51:00 Male Vet
55 Stephen Conway Victoria Cycling Club 30:33:00 Male Vet
56 Ron Back West Suffolk Wheelers 31:05:00 Male Vet
57 David Young West Suffolk Wheelers 31:07:00 Male Senior
… continued after advert
Two Up
1 Wayne Crombie East London Velo 23:48 Male Vet
1 James Hill East London Velo 23:48 Male Vet
2 Thomas Platts Aspire Velo Racing Team 24:10:00 Male Senior
2 Peter Tibbitts Ford CC 24:10:00 Male Vet
3 Ian Markham Chronos RT 24:27:00 Male Vet
3 Andrew Bright Chronos RT 24:27:00 Male Vet
4 Ian Short Team Salesengine.co.uk 24:31:00 Male Vet
4 Ann Shuttleworth Cambridge CC 24:31:00 Female Vet
5 Gary Jackson Shaftesbury CC 24:39:00 Male Vet
5 Nick Mcauliffe Shaftesbury CC 24:39:00 Male Vet
6 David Guy OV Cycling Club 25:54:00 Male Vet
6 Richard Partington OVB 25:54:00 Male Vet
7 Chris Lodge Finsbury Park CC 26:24:00 Male Vet
7 Jayne Paine Les Filles Racing Team 26:24:00 Female Vet
8 Junaid Ibrahim Victoria Cycling Club 26:29:00 Male Senior
8 Glenn Dale Brothers On Bikes 26:29:00 Male Vet
9 Howard Ashmore Welwyn Whs 28:35:00 Male Vet
9 Alison Hinds Welwyn Whs 28:35:00 Female Vet
10 Mark Fraser citycyclecentre 30:26:00 Male Vet
10 Anna Fraser CC Ashwell 30:26:00 Female Vet
Youth
1 Alfie Salmon Lee Valley Youth CC 23:10 Male Juvenile
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique