James Rix fastest solo in the A3crg 15 mile time trial on June 26; Alice Lethbridge fastest woman; Overall fastest was Rachael Elliott and Ian Greenstreet
Result: A3crg Fifteen TT
1 James Rix Team Bottrill 29:48:00 Male Vet
2 Paul Burton Paceline RT 30:07:00 Male Senior
2 Liam Maybank Twickenham CC 30:07:00 Male Vet
4 Kevin Tye VeloRefined.com Aerosmiths 30:39:00 Male Vet
5 Ben Williams i-Team Cyclists Club 31:03:00 Male Espoir
6 Nick Dwyer Lewes Wanderers CC 31:14:00 Male Vet
6 Howard Bayley Blazing Saddles 31:14:00 Male Vet
8 Greg Parker Estrella Bikes 31:22:00 Male Vet
9 Andy Langdown Blazing Saddles 31:26:00 Male Vet
10 Nik Allen Worthing Excelsior CC 32:00:00 Male Vet
11 Andrew Thomas …a3crg 32:01:00 Male Senior
12 Kevin Baker Andover Wheelers 32:17:00 Male Senior
13 Alice Lethbridge DRAG2ZERO 32:18:00 Female Senior
14 Rhys Thomas University of Southampton RC 32:21:00 Male Senior
15 Steve Legg …a3crg 32:23:00 Male Vet
16 David Walters Velo Club Godalming & Haslemere 32:27:00 Male Vet
17 Adrian Blacker C and N Cycles RT 32:30:00 Male Vet
18 Gray Turnock Finsbury Park CC 32:35:00 Male Vet
19 Angus Macinnes Royal Air Force Cycling Association 32:40:00 Male Vet
20 Chris Tomsett JAM Cycle Race Team coached by BPC 32:45:00 Male Senior
21 Mark Stafford Portsmouth North End CC 32:48:00 Male Vet
22 Matt Hill Velo Club Godalming & Haslemere 32:55:00 Male Vet
23 Steven Cottington Bath Cycling Club 32:58:00 Male Vet
24 Shaun Smart Southdown Velo 33:12:00 Male Vet
25 Nicolas Stagg Hounslow & District Whs 33:18:00 Male Vet
26 James Joel Garner …a3crg 33:28:00 Male Vet
27 Peter Hatt Velo Club St Raphael 33:46:00 Male Vet
27 David Wells Petersfield Triathlon Club 33:46:00 Male Vet
29 Jon Saunders Charlotteville Cycling Club 33:51:00 Male Senior
30 Caitlin Peters Storey Racing 33:57:00 Female Junior
31 Drew Hosie …a3crg 34:19:00 Male Vet
32 Gary Ferrett Hampshire Road Club 34:25:00 Male Vet
33 Dale Buckett Bike Jockey CC 35:06:00 Male Senior
34 Kirsty Mcseveney …a3crg 35:22:00 Female Senior
35 Lara Taylor Velo Club Godalming & Haslemere 35:29:00 Female Vet
36 Michael Stevens Fareham Wheelers CC 35:42:00 Male Vet
37 John Mottershead Portsmouth North End CC 35:49:00 Male Vet
38 Sarah Matthews …a3crg 35:51:00 Female Vet
39 Mike O’gorman Worthing Excelsior CC 35:52:00 Male Vet
40 Simon Halloway Paceline RT 35:57:00 Male Senior
41 Courtney Edmonds Bike Jockey CC 36:00:00 Female Senior
42 David Phillips Old Portlians CC 36:08:00 Male Vet
43 Deborah Smith Southdown Velo 36:34:00 Female Vet
44 Freya Richardson Hargroves Montezuma’s RT 36:40:00 Female Junior
45 Andrew Phipps Royal Navy & Royal Marines CA 36:43:00 Male Vet
46 Mike Garner …a3crg 36:48:00 Male Vet
47 Mike Boyce …a3crg 37:19:00 Male Vet
48 Lucy Mitchell …a3crg 37:35:00 Female Vet
49 Anna Dwyer Lewes Wanderers CC 37:55:00 Female Senior
50 Alan Doney Portsmouth Triathletes 38:08:00 Male Vet
51 John Isard Hampshire Road Club 38:35:00 Male Vet
52 Ali Walters Velo Club Godalming & Haslemere 38:48:00 Female Vet
53 Colin Knapp VTTA (North) 38:50:00 Male Vet
53 Joy Payne Amersham Road Cycling Club 38:50:00 Female Vet
55 Adrian Watkins Tornado Road Cycling Club 38:54:00 Male Vet
56 Simon Craig-Mcfeely …a3crg 39:39:00 Male Vet
57 Eva Nyirenda …a3crg 39:51:00 Female Senior
58 Robert Oliver Fareham Wheelers CC 40:13:00 Male Vet
59 Robyn Yates Addiscombe CC 41:34:00 Female Vet
60 Robert Jolliffe New Forest CC 41:39:00 Male Vet
61 Peter Knipe Fareham Wheelers CC 41:42:00 Male Vet
62 Rachael Lamont Hampshire Road Club 41:52:00 Female Vet
63 Paul Beck Hampshire Road Club 42:23:00 Male Vet
64 Joanna Wells Hounslow & District Whs 42:38:00 Female Vet
65 Martin Balk 3C Cyclexperience 43:36:00 Male Vet
66 Ken Rayson …a3crg 43:40:00 Male Vet
Tandem
1 Rachael Elliott Newbury RC 28:50:00 Female Tan
1 Ian Greenstreet AeroCoach 28:50:00 Male Vet
2 Norman Harvey Sotonia CC 41:06:00 Male Vet
2 Mary Corbett Sotonia CC 41:06:00 Female Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands