Douglas Watson fastest in the Fullarton Wheelers 10 mile time trial on June 30 at Irvine (Scotland); Georgia Young fastest woman
Result: Fullarton Wheelers 10m TT
1 Douglas Watson GTR – Return To Life 20:01 Male Vet
2 David Griffiths Bioracer-Moriarty Bikes 20:08 Male Senior
3 Alan Thomson RT 23 20:34 Male Senior
4 Marc Anderson Loudoun Road Club 21:26 Male Vet
5 Alexander Macrae Ciclotel Travel fueled by YPB 21:37 Male Espoir
6 Ian Dobbie West Lothian Clarion 21:53 Male Vet
7 William Bonar GTR – Return To Life 21:56 Male Senior
8 Paul Davis Musselburgh RCC 21:59 Male Senior
9 Iain Duguid SVTTA 22:01 Male Vet
10 Craig O’brien Glasgow Wheelers 22:16 Male Vet
11 Angus Wilson Dundee Thistle 22:18 Male Vet
12 Ewan Taylor Velocity 44 22:28 Male Senior
12 Rupert Norris Kelso Wheelers Cycling Club 22:28 Male Senior
14 Gordon Graham Fullarton Wheelers 22:34 Male Vet
15 Sean Quinn Law Wheelers 22:35 Male Vet
16 William Hannay Fullarton Wheelers 22:37 Male Vet
17 David Burgher Kelso Wheelers Cycling Club 22:42 Male Vet
18 Gavin Church Dumfries CC 22:43 Male Senior
19 Tommy Murray Hawick Cycling Club 22:49 Male Senior
20 Scott Glasgow Glasgow Nightingale CC 22:51 Male Vet
21 Martin Smith St Christopher’s CC 22:58 Male Vet
22 David Mccormack Paisley Velo 23:00 Male Senior
22 Jimmy Storrar Velocity 44 23:00 Male Senior
24 Tony Scott Loudoun Road Club 23:03 Male Vet
25 Matthew Mccullagh Edinburgh Road Club 23:04 Male Junior
26 Gordon Murdoch GTR – Return To Life 23:12 Male Vet
27 Nikki Elder Kelso Wheelers Cycling Club 23:13 Male Senior
28 Sandy Waller Edinburgh Road Club 23:14 Male Senior
29 Calum Doyle VC Glasgow South 23:25 Male Espoir
30 Allan Duncan Fullarton Wheelers 23:31 Male Vet
31 Jim Barr VC Glasgow South 23:34 Male Vet
32 Derek Mcmillan SVTTA 23:38 Male Vet
33 Jim Petrie Dundee Wheelers CC 23:40 Male Vet
34 William Macdonald Ecosse Performance Cycling Coaching 23:41 Male Vet
35 James Hall SVTTA 23:48 Male Vet
35 Ross Milvenan Ayr Roads CC 23:48 Male Vet
37 Joe Hands GTR – Return To Life 23:51 Male Senior
38 John Mccrory Glasgow United CC 23:56 Male Vet
39 Brian Nicol Velo Club Vitesse 23:59 Male Vet
40 Derek Skinner Fullarton Wheelers 24:02:00 Male Vet
41 Alan Macintyre Coatbridge Clarion CC 24:03:00 Male Vet
42 Brian Mcghee Road Club Cumbernauld & Kilsyth 24:12:00 Male Vet
43 Murray Doyle Bute Wheelers 24:13:00 Male Vet
44 Frazer Bell Fullarton Wheelers 24:19:00 Male Senior
45 Alasdair Macmillan Musselburgh RCC 24:25:00 Male Vet
46 Gavin Laffoley Fife Century Road Club 24:47:00 Male Espoir
47 Scott Mcintosh Johnstone Wheelers 24:53:00 Male Vet
48 John Mckie Ayr Roads CC 24:58:00 Male Vet
49 Andy Jack Glasgow Green Cycle Club 25:03:00 Male Vet
50 John Mchutchison Law Wheelers 25:07:00 Male Vet
50 Alex Mcphee Dooleys RT 25:07:00 Male Vet
52 Ricky Mcaulay St Christopher’s CC 25:10:00 Male Vet
53 James Smith Glasgow Nightingale CC 25:26:00 Male Vet
54 Steven Horne Airdrie cycle club 25:33:00 Male
55 Alan Mcaulay St Christopher’s CC 25:40:00 Male Vet
56 Martin Shields Fullarton Wheelers 25:41:00 Male Vet
57 David Wards West Lothian Clarion 25:45:00 Male Vet
58 Paul Marshall Royal Albert CC 25:58:00 Male Vet
59 Joseph Mcintosh Johnstone Wheelers 26:10:00 Male Juvenile
60 Iain Cowden Glasgow Ivy CC 26:15:00 Male Vet
60 Georgia Young East Kilbride Road Club 26:15:00 Female Junior
62 Raymond Sibbald St Christopher’s CC 26:21:00 Male Vet
63 Frances Butler Dumfries CC 26:23:00 Female Vet
64 Esther Hamill Dumfries CC 26:28:00 Female Vet
65 Scott-Alexander Mckendrick Ayrodynamic triathlon Club 26:31:00 Male Vet
66 Valerie Martin Dooleys RT 27:03:00 Female Vet
67 Alexandra Michnowicz Glasgow Green Cycle Club 27:09:00 Female Senior
68 Lorna Sloan Fullarton Wheelers 27:21:00 Female Vet
69 Charles Adams VC Glasgow South 27:28:00 Male Vet
70 Iain Mcleod SVTTA 27:36:00 Male Vet
71 Fred Denton St Christopher’s CC 29:34:00 Male Vet
72 Sam Cathcart Ayrodynamic triathlon Club 31:10:00 Male Vet
73 Jennifer Nicol Velo Club Vitesse 31:27:00 Female Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique