Daniel Northover (18.48) fastest in the A3crg Summer Ten Time Trial on July 10 near Petersfield; Angela Carpenter fastest woman
Result: A3crg Summer Ten TT
1 Daniel Northover Finsbury Park CC 18:48 Male Vet
2 Simon Mcnamara South Downs Bikes / Casco Pet 18:56 Male Vet
3 Kevin Tye VeloRefined.com Aerosmiths 19:01 Male Vet
4 Hadyn James Velolife 19:03 Male Senior
5 Mark Smith Crawley Wheelers 19:09 Male Vet
6 Jon Puleston-Jones Dulwich Paragon CC 19:11 Male Vet
7 Charles Mitchell …a3crg 19:27 Male Vet
8 Greg Parker Estrella Bikes 19:41 Male Vet
9 Matthew Buckley Andover Wheelers 19:48 Male Senior
10 Thomas Whatley Paceline RT 19:50 Male Senior
11 Andy Langdown Blazing Saddles 19:54 Male Vet
12 Kevin Baker Andover Wheelers 20:01 Male Senior
13 Laurence Plant AS Test Team 20:07 Male Senior
14 Neil Mackley …a3crg 20:08 Male Vet
15 Simon Berogna Velo Club St Raphael 20:14 Male Vet
16 Andrew Thomas …a3crg 20:16 Male Senior
17 Keir Odonnell VTTA (Surrey/ Sussex) 20:18 Male Vet
17 Jon Hughes Velo Club Godalming & Haslemere 20:18 Male Vet
19 Fabien Large NOPINZ 20:23 Male Junior
20 David Walters Velo Club Godalming & Haslemere 20:26 Male Vet
21 Steve Legg …a3crg 20:28 Male Vet
21 Mark Ellis Team Milton Keynes 20:28 Male Vet
23 Ian Patterson Utag RT 20:32 Male Vet
24 Andy Smith Velo Club St Raphael 20:33 Male Vet
25 Gavin Tillson cyclisme du loup solitaire 20:35 Male Vet
26 Angus Macinnes Royal Air Force Cycling Association 20:43 Male Vet
27 Adrian Blacker C and N Cycles RT 20:48 Male Vet
27 Paul Longman …a3crg 20:48 Male Vet
29 Tom Stocker Bournemouth Jubilee Whs 20:49 Male Senior
30 James Joel Garner …a3crg 20:57 Male Vet
31 Pete Christensen Alton CC/Owens Cycles 20:58 Male Senior
31 David Wells Petersfield Triathlon Club 20:58 Male Vet
31 Shaun Smart Southdown Velo 20:58 Male Vet
34 Matt Hill Velo Club Godalming & Haslemere 21:10 Male Vet
35 Peter Barlow Royal Navy & Royal Marines CA 21:14 Male Senior
36 Colin Harrison East Grinstead CC (Merlin Cycle Coaching) 21:19 Male Vet
37 James Fritchley Westbury Wheelers 21:23 Male Vet
38 William Grainger Andover Wheelers 21:24 Male Vet
39 Anthony Tugwell …a3crg 21:33 Male Vet
40 James Schofield Cowley Road Condors CC 21:39 Male Senior
41 Ryan Sheppard G.S. Henley 21:40 Male Senior
42 Drew Hosie …a3crg 21:49 Male Vet
43 Richard Moore Velo Club Godalming & Haslemere 21:50 Male Vet
44 Richard Tully Elite Cycling 21:53 Male Vet
45 Gary Ferrett Hampshire Road Club 21:54 Male Vet
45 Peter Hatt Velo Club St Raphael 21:54 Male Vet
47 Nigel Sign Fareham Wheelers CC 21:57 Male Vet
48 Michael Stevens Fareham Wheelers CC 22:02 Male Vet
49 Alex Rice Southdown Velo 22:09 Male Vet
50 Conor Boyle Woking Cycle Club 22:22 Male Vet
51 Jerry Bromyard …a3crg 22:36 Male Vet
52 Jason Alden Gemini BC 22:44 Male Senior
53 Mike Garner …a3crg 23:02 Male Vet
54 John Isard Hampshire Road Club 23:24 Male Vet
55 Mike O’gorman Worthing Excelsior CC 23:29 Male Vet
56 Mike Boyce …a3crg 23:31 Male Vet
57 Martin Scofield VTTA (Surrey/ Sussex) 24:15:00 Male Vet
58 Simon Craig-Mcfeely …a3crg 25:22:00 Male Vet
59 Robert Jolliffe New Forest CC 25:55:00 Male Vet
60 Paul Beck Hampshire Road Club 26:30:00 Male Vet
61 Ken Rayson …a3crg 27:35:00 Male Vet
WOMEN
1 Angela Carpenter Female Vet …a3crg 21:10 28.346 Mph 150
2 Caitlin Peters Female Junior Storey Racing 21:38 27.735 Mph 136.364
3 Eva Callinan Female Juvenile Liv AWOL 21:55 27.376 Mph 122.727
4 Lara Taylor Female Vet Velo Club Godalming & Haslemere 22:41 26.451 Mph 109.091
5 Deborah Smith Female Vet Southdown Velo 23:18 25.751 Mph 95.455
6 Lucy Mitchell Female Vet …a3crg 23:21 25.696 Mph 81.818
7 Sophie Whitworth Female Vet G.S. Henley 23:38 25.388 Mph 68.182
8 Ali Walters Female Vet Velo Club Godalming & Haslemere 23:55 25.087 Mph 54.545
9 Arja Scarsbrook Female Vet Bush Healthcare CRT 24:55 24.08 Mph 40.909
10 Robyn Yates Female Vet Addiscombe CC 25:43 23.331 Mph 27.273
11 Deanna Ferrett Female Vet Hampshire Road Club 29:39 20
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
- Report/Result: TLI Cycling Dave Astles Memorial Races
- RR Result: Cadence Junior Road Race
- Crit Result: Matlock CC Darley Moor Circuit Race #1
Other News on VeloUK
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)