Chris Spencer of the Onimpex Bioracer Racing Team and Nick Giles winners at round 3 of the Audlem CC July Series
Result: Audlem CC July Series – Event 3
16 July | Audlem Circuits
Organiser: Tim Ball – Audlem Cycling Club
Organising Club/Organisation:
Race 1
1 Chris Spencer Onimpex Bioracer Racing Team B
2 Angelo Derosa Poco Loco Cycling R.T. A
3 Will Corden Velo Runner RT S
4 John Hines 3C Payment Sports B
5 Nikolas James S
6 Paul Gibson Surface Design Racing A
7 Robert Done Warrington Road Club B
8 Liam Abbotts Audlem Cycling Club S
9 David Williams Velotik Racing Team A
10 Iain McMullen Liverpool Century RC A
11 Mark Hassall Surface Design Racing B
12 Jamie Smith 3C Payment Sports A
13 Thomas McCormack Element Cycling Team A
14 Tim Whitefoot Crewe Clarion Wheelers A
15 Stephen Talbot Pro Vision Race Team B
16 Samuel Hall Velo Runner RT YA
17 Dean Evans Graham Weigh Racing M
18 Matt Day Audlem Cycling Club S
19 Mark Dix Element Cycling Team A
20 James Brayford Lyme Racing Club S
21 Mark Astles 3C Payment Sports A
22 Ashley Cooper 3C Payment Sports A
23 Gareth Sanger Velotik Racing Team A
24 John Proudlove 3C Payment Sports A
25 Richard Baker Audlem Cycling Club A
26 Grant Bigham Velo Runner RT S
27 Mark Leyland St Helens Cycle Racing Club M
28 Andrew Prince Stafford Road Club B
29 Piers Grange Audlem Cycling Club B
30 Nigel Modlinsky Element Cycling Team B
31 Nicholas Whitley Chester Road Club B
32 Hugh English Manchester Bicycle Club M
34 Phil Land 3C Payment Sports B
… continued after advert
Race 2
1 Nick Giles Poco Loco Cycling R.T. E
2 Geoff Rawlinson St Helens Cycle Racing Club E
3 Steve Jolley Onimpex Bioracer Racing Team E
4 David Cuming Graham Weigh Racing F
5 Graham Lomax Liverpool Mercury (Dolan) CC E
6 Ray Pugh St Helens Cycle Racing Club E
7 David Higham Macclesfield Wheelers Cycling Club F
8 Gordon Wallace Graham Weigh Racing E
9 Joey Williams Onimpex Bioracer Racing Team E
10 Gordon Smith Graham Weigh Racing F
11 Ken Jones Onimpex Bioracer Racing Team F
12 Barry Armstrong Seamons Cycling Club F
13 Paul Mason Audlem Cycling Club E
14 Geoff Saxon Pro Vision Race Team E
15 Marquessa Jelbart Macclesfield Wheelers Cycling Club B
16 Howard Williams Graham Weigh Racing E
Age Category Winners
YA Samuel Hall Velo Runner RT
S Will Corden Velo Runner RT
M Dean Evans Graham Weigh Racing
A Angelo Derosa Poco Loco Cycling R.T.
B Marquessa Jelbart Macclesfield Wheelers Cycling Club
E Nick Giles Poco Loco Cycling R.T.
F David Cuming Graham Weigh Racing
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands