Marcin Bialoblocki and Sam Duffy winners at week 10 of the Castle Combe Summer Series on Thursday, 18 July
Result: Castle Combe Summer Series 10
E/1/2/3
1 Marcin Bialoblocki Nopinz Symec Race Team
2 Michael Walsh
3 Richard Mardle Nuun-Sigma Sports-London RT
4 Justin Hoy Nuun-Sigma Sports-London RT
5 George Smith Nopinz Symec Race Team
6 James Tillett Wales Racing Academy
7 James Williams Team Tor 2000 KALAS
8 Daniel Coombe Wales Racing Academy
9 Gareth Holtam Cardiff JIF
10 Byron Hooper Cwmcarn Paragon Cycle Club
Cat 3/4
1 Sam Duffy
2 Fraser Cartmell
3 Daniel Lyness Royal Navy & Royal Marines CA
4 Alex Wallace BIKESTRONG-KTM
5 Nathaniel Brookes Get On Your Bike (GOYB)
6 Christopher Parker VC St Raphael
7 Charlie Pouget
8 Theo Brumhead Bristol South CC
9 Richard Franklin Salt & Sham Cycle Club
10 Adrian Warren Nopinz Symec Development Team
… continued after advert
U16 Boys
1 Nathaniel Brookes Get On Your Bike (GOYB)
2 Louis Hay Cwmcarn Paragon Cycle Club
3 Ryan Abram Newport Phoenix CC
4 Harvey Lawson Nopinz Symec Development Team
5 Thomas Charles Halesowen A & CC
6 Matthew Britton Bristol Cycling Development Sq…
U16 Girls
1 Aoife O’Neill Chippenham & Dist Whls
U14 Boys
1 Jude Munday Bristol Cycling Development Sq…
2 Rhys Thomas Maindy Flyers Youth CC
3 Thomas Adby Bristol Cycling Development Sq…
4 Harvey Thomas Bristol RC
5 Luke Taylor
6 Thomas Coomber Bristol Cycling Development Sq…
U14 Girls
1 Niamh Murphy Cotswold Veldrijden
2 Ellie Walbaum
3 Ellen Phillips Welwyn Wheelers CC
4 Freya Eccleston Palmer Park Velo RT
5 Isobel Crowther Avid Sport
U12 Boys
1 Daniel Phillips Welwyn Wheelers CC
2 Harry Randell Maindy Flyers Youth CC
3 Arthur Gage Sulis Scorpions YCA
4 Reuben Wadey Sole Cycling
5 Lewis Bateman Chippenham & Dist Whls
U12 Girls
1 Anwen Crowther Sulis Scorpions YCA
2 Felicity Lowe Sulis Scorpions YCA
U10 Boys
1 Ross Cherruault Sulis Scorpions YCA
2 William Phillips Sulis Scorpions YCA
3 Daniel Wallace
U10 Girls
1 Estelle Lowe Sulis Scorpions YCA
2 Georgia Lovett Cotswold Veldrijden
U8 Boys
1 Joel Wadey Bristol Cycling Development Sq…
2 Maximillian Atkins Cotswold Veldrijden
3 Ibrahim Nazir Bristol Cycling Development Sq…
4 Barney Phillips
U8 Girls
1 Lucy Stevens
2 Zahina Nazir Bristol Cycling Development Sq…
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands