Result: Crystal Palace Crits Rd 12

Alec Briggs, Joe Peake and Christine Robson winners at round 12 of the Crystal Palace Crits in SE London on Tuesday, July 23

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes

Result: Crystal Palace Crits Rd 12

E/1/2
1 Alec Briggs TEKKERZ CC
2 Matt Holmes Arctic Aircon RT
3 Ryan Christensen
4 Robert Moore Nuun-Sigma Sports-London RT
5 Leo Hayter VC Londres
6 Irfan Zaman Panagua CC
7 Neil Phillips TEKKERZ CC
8 David Dalrymple The 5th Floor Cycle Club
9 Sam Humpheson Look Mum No Hands!
10 Christopher Moores Norwood Paragon CC

… continued after advert

3rd Cat only
1 Joe Peake Stayer Racing
2 Daniel Roberts-Clarke G!RO Race Team
3 Rob Sharland Paceline RT
4 Matt Tucker Mono CC
5 Thomas Hansell Addiscombe CC
6 Innes Harvey VC Londres
7 Jacob Nicholson
8 Robyn Llewelyn
9 Alistair Williams Stayer Racing
10 Mark Perry ViCiOUS VELO
11 James Somerfield Hub Vélo
12 John Karlo Corpuz NLTCBMBC
13 Hamish Greenwood Velo Club Vittoria
14 Ross Bernard Kingston Wheelers CC
15 Ben Moody Rapha Cycling Club
16 Theo Clarke
17 Ray Wilson London Dynamo

E/1/2/3 Women
1 Christine Robson VC Londres
2 Alicia Speake Team LDN
3 Nicole Oh Les Filles Racing Team
4 Flora Perkins VC Londres
5 Louise Moriarty Les Filles Racing Team
6 Francesca Cutts Team LDN
7 Kerry Middleton Team LDN
8 Helen Ralston Team LDN
9 Heather Nickson VC Londres
10 Kelsey Fuss VC Londres
11 Maryka Sennema Paceline RT
12 Maeve Savage London Dynamo

… continued after advert

2016_ShuttVeloRapideAdvert

U16 Boys
1 Stanley Platts VC Londres
2 Dominic Bell Sutton Cycling Club/ C & N Cyc…
3 Jack Hartrey Kingston Junior Cycle Club

U14 Boys
1 Owen Prenelle VC Londres
2 Owain Williams Hillingdon Slipstreamers
3 Aaron Medlyn Bigfoot Youth Cycle Club Ltd

U14 Girls
1 Zoe Howard Bigfoot Youth Cycle Club Ltd

U12 Boys
1 Aaron Harris Bigfoot Youth Cycle Club Ltd
2 Calder Wilkinson Bigfoot Youth Cycle Club Ltd
3 Peter Carpenter Sutton Cycling Club/ C & N Cyc…
4 Milo Morgan VC Londres
5 Samual Little Crystal Palace Triathletes

U12 Girls
1 Molly Jones Sutton Cycling Club/ C & N Cyc…
2 Safaa Haque Bigfoot Youth Cycle Club Ltd

U10 Boys
1 Joe Carpenter Sutton Cycling Club/ C & N Cyc…
2 Isaac Rehman Bigfoot Youth Cycle Club Ltd
3 Saifir Haque Bigfoot Youth Cycle Club Ltd
4 Luca Albertazzi Herne Hill Youth CC

U8 Boys
1 Hal Appleby Penge Cycle Club
2 George Haines Merton Saints BMX Club
3 Luca Baron Bailey VC Londres

U8 Girls
1 Sameeha Haque Bigfoot Youth Cycle Club Ltd

AlpsCyclesMidstory


Cycle Division’s Shop


Send your results as well as club, team & event news here


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK