Result: Eastbourne Cycling Festival Day 2

Nicholas Mugridge and Harry Holdaway winners on day 2 of the Eastbourne Cycling Festival on, July 28

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes

Result: Eastbourne Cycling Festival Day 2

Eastbourne Men’s 3rd Cat Criterium
1 Nicholas Mugridge
2 Andrew Larking Sussex Revolution Velo Club
3 Benjamin May Paria CC
4 Chris Barker Sussex Revolution Velo Club
5 Alexander Cornwell Hastings & St Leonards CC
6 Conor Clancy Sussex Revolution Velo Club
7 Emyr Davies Rapha Cycling Club
8 James Drain Gemini BC
9 Jack Lear Southborough & District Whls
10 John Cordner trainSharp Club
11 Tom Austin Dirty Wknd
12 Stephen Byrne Dirty Wknd
13 David Bavin
14 Finn Walshe Abingdon Race Team
15 Dan Helyer Eastbourne Rovers CC
16 Kev Witton URDT
17 Daniel Selmes Hastings & St Leonards CC
18 Simon Carter Quick Release Cycling Club
19 Tom Coles G!RO Race Team
20 Luke De Quay East Grinstead CC
21 Oscar Palmer Eastbourne Rovers CC
22 Daniel Street Lewes Wanderers CC
23 Joseph Benians Lewes Wanderers CC
24 James Wallace London Phoenix CC
25 Gavin Ash Worthing Excelsior CC
26 Seamus Mcalister Brighton Mitre CC
27 Stephen Crispin Penge Cycle Club
28 Jack Churchill Brighton Excelsior CC
29 James Di Rico Sussex Revolution Velo Club
30 MJ Jackson URDT
31 Samuel Astell Leicester University Cycling T…
32 James Currie Southborough & District Whls
33 Paul Horta-Hopkins Handsling Racing
34 Nathan Delaney Medway Velo
35 Aiden Pritchett Brighton Excelsior CC
36 Frazer Douglas VC Meudon
37 Simon Mitchell URDT
38 Michael Hazlewood Dirty Wknd
39 Anthony Attwood Abellio – SFA Racing Team
40 Steve Coombs Sussex Revolution Velo Club
41 Alexander Beyfus Sussex Nomads CC
42 Ali Bird URDT

… continued after advert

Eastbourne Men’s 4th Cat Criterium
1 Harry Holdaway Hastings & St Leonards CC
2 Andrew Jewell
3 Nicholas Barratt Maison Du Velo-Storck Bikes UK
4 Grzegorz Gacek I-Team Cyclists’ Club
5 Nick Smith Eastbourne Rovers CC
6 Jonathan Graciano Medway Velo
7 Craig McColl Dirty Wknd
8 Matt O’Brien Crawley Wheelers
9 Mark Gibbins Brighton Mitre CC
10 Simon Flatau
11 Toby Nisbet
12 Nathan Grundy
13 Jack Godfrey Beachy Head Cycling Club
14 Robert Light Eastbourne Rovers CC
15 Daniel West
16 Matt Lui Brighton Mitre CC
17 Matt Nunn Medway Velo
18 Sebastian Rann
19 David Fowler SQL Undercover
20 Lee Holdaway Hastings & St Leonards CC
21 Keith Pope Dulwich Paragon CC
22 Daniel Ellis Gemini BC
23 Travis Hutchinson Hetton Hawks Cycling Club
24 Telor Thatcher Beachy Head Cycling Club
25 Russel Cottingham East Grinstead CC
… continued after advert

2016_ShuttVeloRapideAdvert

AlpsCyclesMidstory


Cycle Division’s Shop


Send your results as well as club, team & event news here


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK