David Mead fastest in the Leicester Forest 10 mile time trial on August 4; Francesca Hall fastest woman
Result: Leicester Forest 10m TT
1 David Mead Race Rapid 19:38 Male Vet
2 Leon Wright Race Hub 19:51 Male Senior
3 William Perrett AeroLab Ward WheelZ 19:59 Male Senior
4 Robert Gibbons Race Rapid 20:38 Male Vet
5 Aaron Ward Burntwood Triathlon Club 20:39 Male Senior
6 Alex Shepherd Ilkeston Cycle Club 20:49 Male Senior
7 Julian Ramsbottom Team Bottrill 20:57 Male Vet
8 Neal Parkin Team Bottrill 21:11 Male Vet
9 Geoff Platts Team Bottrill 21:27 Male Vet
10 Simon Pitchford Fenland Clarion CC 21:32 Male Vet
11 Colin Parkinson South Western Road Club 21:33 Male Vet
12 Harrison Tacey Leicestershire RC 21:35 Male Junior
13 David Ellis Born to Bike – Bridgtown Cycles 21:42 Male Vet
13 Kenny Cliffe Leicester Forest CC 21:42 Male Senior
15 Ed Tarelli Race Hub 22:02 Male Vet
16 Mathew Stonley Mapperley CC 22:03 Male Vet
17 James Byatt Ilkeston Cycle Club 22:09 Male Senior
18 Ed Watson Ratae RC 22:11 Male Vet
19 Steve Faulkner Coalville Whs 22:13 Male Senior
20 Francesca Hall AeroLab Ward WheelZ 22:19 Female Senior
20 Rich Steels Ilkeston Cycle Club 22:19 Male Vet
22 John Powell Leicester Forest CC 22:24 Male Vet
23 Isaac Russell Team PB Performance 22:25 Male Junior
24 Simon Inman OVB 22:26 Male Vet
24 Ian Rosewarne Leicestershire RC 22:26 Male Vet
26 Giles White Sherwood CC 22:27 Male Vet
27 Chris Draper Sherwood CC 22:32 Male Vet
28 Michael Wills Team Lutterworth Cycle Centre 22:33 Male Vet
29 Steven Jackson Race Hub 22:37 Male Senior
30 Dean Tacey Leicestershire RC 22:52 Male Vet
31 Tony Grassby Peak Road Club 22:54 Male Vet
32 April Tacey Brother.UK Fusion RT 22:58 Female Espoir
33 Richard Howes Coventry Road Club 23:19 Male Vet
34 Paul Jones Sherwood CC 23:28 Male Vet
35 Andy Lear Velo Club Rutland 23:44 Male Vet
36 Michael Galbraith Race Hub 23:54 Male Vet
37 Chris Sprott Leicester Forest CC 23:55 Male Vet
38 Rich Crook Fenland Clarion CC 23:58 Male Senior
38 Gary Kondor Sherwood CC 23:58 Male Vet
40 Gemma Johnson Beacon Roads CC 24:02:00 Female Senior
41 Gary Ison Melton Olympic CC 24:29:00 Male Vet
42 Ellie Armstrong Race Rapid 24:42:00 Female Espoir
43 Sally Maitland Peak Road Club 24:46:00 Female Vet
44 Alan Morris Hinckley Cycle Racing Club 25:19:00 Male Vet
44 Ben Waddington Leicester Forest CC 25:19:00 Male Vet
46 Gail Lowe Lyme Racing Club 25:35:00 Female Vet
47 Lucy Sturgess Leicester Forest CC 25:42:00 Female Senior
48 Michael Church Rockingham Forest Whs 26:21:00 Male Vet
49 Steven Robinson Coalville Whs 26:31:00 Male Vet
50 Pamela Moore Coalville Whs 26:36:00 Female Vet
51 Vincent Jenkins LeisureLakesBikes.com 26:38:00 Male Vet
52 Rod Weston Race Hub 26:57:00 Male Vet
53 Vicki Standen Born to Bike – Bridgtown Cycles 27:09:00 Female Senior
54 Martin Godfrey Glasgow Green Cycle Club 27:29:00 Male Vet
55 Deirdre Harrington Leicester Forest CC 27:33:00 Female Senior
56 Ron Hallam South Pennine RC 28:01:00 Male Vet
57 Sarah Brookes Stafford RC 28:08:00 Female Vet
58 David Vincent York Ratae RC 28:57:00 Male Vet
59 Jill Morris Hinckley Cycle Racing Club 33:53:00 Female Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique