Result: Corley Cycles Summer Series 16

Daniel Shoobridge, Krzysztof Zakreta, Ryan Gray and Georgia Bullard (Brother UK Fusion RT) winners at week 16 of the Corley Cycles Summer Series 16 on August 1

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes

Result: Corley Cycles Summer Series 16

2/3/4 Women
1 Georgia Bullard Brother UK Fusion RT
2 Francesca Hall DAP Cycling Club
3 Ria Mobbs Crimson Orientation Marketing …
4 Jennifer Andrews Cycle Club Ashwell (CCA)
5 Lauren Watson
6 Lydia Watts Cycle Team OnForm
7 Frances Lammyman Royal Leamington Spa CC (RLSCC…
8 Jade Mobbs The Racing Chance Foundation
9 Catherine Jones Hitchin Nomads CC
10 Chloe Vickers Team Milton Keynes
11 Christine Pout Verulam – reallymoving.com
12 Tracey Haseldine Team Milton Keynes
13 Dawn Russell Welland Valley CC
14 Lucie Gallen Team Milton Keynes

… continued after advert

E/1/2/3
1 Daniel Shoobridge Jam Cycling RT coached by BPC
2 Jake Hales Spirit Tifosi Racing Team
3 Oliver Stockwell Team Ribble
4 Clay Davies Rockandroadbikes-Ellisix.co.uk…
5 Matthew Exley Flamme Rouge Cycling Team
6 James Chapman Team PB Performance
7 John Wingfield Team Signum
8 Tiago Fougo Strada-Sport
9 Kieran Jarvis Cycle Team OnForm
10 James Bentley Team PB Performance
11 Joshua Avery Team Vision Innovative Leisure
12 Ed Grandidge Mega Bike Race Team
13 Enrico Cacciatori QN Racing
14 Dan Tamplin Echelon Cycling
15 James Garrett Rugby Velo
16 Simon Norman Beds Road Race Team
17 Glenn McMenamin JCA-Equipe Velo
18 Kieran Buffham ActiveEdge Race Team
19 Antony Cox 2 Wheels Only
20 Roy Chamberlain Team Corley Cycles
21 Sean Dines Milton Keynes Road Club

… continued after advert

2016_ShuttVeloRapideAdvert

Cat 3/4
1 Krzysztof Zakreta CC Luton
2 Luke Slater Race Hub
3 Sean Dunlea Bloodwise QSW
4 Gregory Holmes Team Vision Innovative Leisure
5 James Beechey Shutt Ridley RT
6 Stephen Wade F6B2
7 Christy Tabrett Beds Road Race Team
8 Tobi Ng Banbury Star CC
9 Graham Pigott F6B2
10 Daniel Gullefer Beds Road Race Team
11 JS Hatchett Stevenage CC
12 Rory Munn Dyson Cycles
13 Scott Horwood Hitchin Nomads CC
14 Jaime Mason CC Luton
15 Henry Ingram Mega Bike Race Team
16 Stuart Gough Club Corley Cycles
17 Campbell Noon Spiritbikes cycling club
18 Jamie Tuttle VéloElite RC
19 Billy Fadden Flamme Rouge Cycling Team
20 Christian Olley TMG Horizon Cycling Team
21 Jacob Avery Aylesbury CC
22 Aran Martin Team Corley Cycles
23 Paul Rendle Team Milton Keynes
24 Dean Musgrave Peterborough Cycling Club
25 Matthew Rizzo-Naudi Team Milton Keynes
26 Manuel Manrique Hitchin Nomads CC

4th Cat only
1 Ryan Gray
2 Jock McOrist Cowley Road Condors
3 Martin Wahl Abingdon Race Team
4 Greg Mills
5 Jos Dyer
6 Paul Milner Stevenage CC
7 Maxim Burrows
8 Simon Adams
9 Daren Haseldine Team Milton Keynes
10 Rowland Summerlin Northants Cycle Racing Assoc

AlpsCyclesMidstory


Cycle Division’s Shop


Send your results as well as club, team & event news here


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK