Result: Crystal Palace Crits Week 14

Robert Moore, Francesca Cutts, and Jonathan Rennick winners at week 14 of the Crystal Palace Crits in SE London on August 6

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes

Result: Crystal Palace Crits Week 14

E/1/2
1 Robert Moore Nuun-Sigma Sports-London RT
2 Neil Phillips TEKKERZ CC
3 Matt Holmes Arctic Aircon RT
4 David Dalrymple The 5th Floor Cycle Club
5 Matthew Exley Flamme Rouge Cycling Team
6 Elliot Phillips VC Londres
7 Daniel Hills Brixton Cycles Club
8 Richmond Rogers Arctic Aircon RT
9 Kendal Noctor Kibosh
10 Thomas Fairley Stayer Racing
11 Chris Martin RMNC
12 Jack Ryman Dulwich Paragon CC
13 James Street Team LDN

… continued after advert

E/1/2/3 Women
1 Francesca Cutts Team LDN
2 Alicia Speake Team LDN
3 Nicole Oh Les Filles Racing Team
4 Christine Robson VC Londres
5 Maryka Sennema Paceline RT
6 Louise Moriarty Les Filles Racing Team
7 Louise Heywood-Mahé Les Filles Racing Team
8 Kerry Middleton Team LDN
9 Helen Ralston Team LDN
10 Kelsey Fuss VC Londres
11 Honor Elliott VC Londres
12 Heather Nickson VC Londres

3rd Cat only
1 Jonathan Rennick Brixton Cycles Club
2 Daniel Roberts-Clarke G!RO Race Team
3 Stanley Platts VC Londres
4 Joe Peake Stayer Racing
5 Joel Millard Paria CC
6 Alistair Williams Stayer Racing
7 Jacob Nicholson
8 Theo Clarke
9 Thomas Hansell Addiscombe CC
10 Jake Neale Paria CC
11 Emyr Davies Rapha Cycling Club
12 James Wallace London Phoenix CC
13 Samuel Clark G!RO Race Team

… continued after advert

2016_ShuttVeloRapideAdvert

U16 Boys
1 Dominic Bell Sutton Cycling Club/ C & N Cyc…
2 Harry Owen VC Londres
3 Daniel Mulcahy VC Londres

U16 Girls
1 Domini Fatuga VC Londres
2 Sannah Zaman Panagua CC

U14 Boys
1 Piers Higginson VC Londres
2 Arthur Siri VC Londres
3 Owain Williams Hillingdon Slipstreamers
4 Aaron Medlyn Bigfoot Youth Cycle Club Ltd

U14 Girls
1 Zoe Howard Bigfoot Youth Cycle Club Ltd

U12 Boys
1 Aaron Harris Bigfoot Youth Cycle Club Ltd
2 Peter Carpenter Sutton Cycling Club/ C & N Cyc…
3 Calder Wilkinson Bigfoot Youth Cycle Club Ltd
4 Milo Morgan VC Londres
5 Enzo Stewart Herne Hill Youth CC
6 Connor Medlyn Bigfoot Youth Cycle Club Ltd

U12 Girls
1 Molly Jones Sutton Cycling Club/ C & N Cyc…
2 Sara Kechiche Bigfoot Youth Cycle Club Ltd

U10 Boys
1 Alexander Campbell Limited Edition Cycling
2 Isaac Rehman Bigfoot Youth Cycle Club Ltd
3 Joe Carpenter Sutton Cycling Club/ C & N Cyc…
4 Tiger Gloag VC Londres
5 Eoin Medlyn Bigfoot Youth Cycle Club Ltd
6 Harry Boardman VC Londres
7 Sami Kechiche Bigfoot Youth Cycle Club Ltd

U10 Girls
1 Eleanor Thompson Bigfoot CC

U8 Boys
1 Hal Appleby Penge Cycle Club
2 Luca Baron Bailey VC Londres

AlpsCyclesMidstory


Cycle Division’s Shop


Send your results as well as club, team & event news here


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK