Philip Graves fastest in the Team Sportslab 10 mile time trial on August 11 near Howden, Fiona Sharp fastest woman
Result: Team Sportslab 10m TT
Women/Juniors
1 Fiona Sharp Team Swift 22:47 Female Vet
2 Hannah Bayes Liv AWOL 23:43 Female Espoir
3 Vanessa Barker Hull Thursday RC 24:34:00 Female Vet
4 Alison Schofield Barton Wheelers Cycling Club 24:38:00 Female Senior
5 Karen Taylor Team Sportslab 24:41:00 Female Vet
6 Rebecca Bland York Cycleworks 26:34:00 Female Senior
7 Beth Grogan Selby CC 28:07:00 Female Espoir
8 Caroline Green VLVRC 32:05:00 Female Vet
Men
1 Philip Graves VC York 20:04 Male Senior
2 Bevan Jones Team Sportslab 20:21 Male Espoir
3 Richard Dean Rockingham CC 20:34 Male Vet
4 Joshua Jones Team Sportslab 20:49 Male Senior
5 Anthony Ashworth Wetherby Whs 20:56 Male Vet
6 David Glew Calder Clarion 20:58 Male Vet
7 Mark Wolstenholme Team Swift 21:03 Male Vet
8 John Brearley Squadra RT 21:21 Male Senior
9 Steve Gore-Browne Team Swift 21:30 Male Vet
10 Jonathan Croft Team Sportslab 21:32 Male Senior
11 Adam Hardy Team Sportslab 21:39 Male Vet
12 Lee Kermode AIMS Cycling 21:44 Male Senior
13 Graham Heaton City RC (Hull) 21:58 Male Vet
14 Stephen Dodds Scarborough Paragon CC 22:01 Male Vet
15 Ciaran Pickering Team Sportslab 22:14 Male Vet
16 Matthew Asquith Team Sportslab 22:25 Male Vet
17 Karl Caton Elmsall Road Club 22:30 Male Vet
18 Melvin Blackford Vive Le Velo 22:49 Male Vet
19 Tom Asher Ilkley CC 22:57 Male Senior
20 Simon Ward Scarborough Paragon CC 23:03 Male Vet
21 Mark Williams Richardsons CC (Scarborough) 23:07 Male Vet
22 David Mcneill All Terrain Cycles 23:08 Male Senior
23 Mark Morris Harrogate Nova CC 23:18 Male Vet
24 Ross Burton Calder Clarion 23:21 Male Vet
25 Craig Boddice Team Sportslab 23:21 Male Senior
26 Peter Fielding-Smith Wilsons Wheels RT 23:29 Male Vet
27 Phillip Tyas Barnsley Road Club 23:34 Male Senior
28 Ben Birtles City RC (Hull) 23:38 Male Vet
29 David Taylor Ravensthorpe CC 23:43 Male Vet
30 Andy Wond Sowerby Sunday Club 23:46 Male Vet
31 Nicholas Fairfield City RC (Hull) 23:49 Male C4
32 David Fletcher Barracuda Tri Club 23:49 Male Vet
33 Andrew Coulbeck Selby CC 23:50 Male Vet
34 John Martin Elmsall Road Club 23:51 Male Vet
35 Sean O’brien University of Warwick Triathlon & Road Cycling Club 23:53 Male Espoir
36 David Hunt Wakefield Triathlon Club 24:01:00 Male Vet
37 Richard Dixon Team Swift 24:04:00 Male Vet
38 Luke Backhouse Scarborough Paragon CC 24:06:00 Male Senior
39 Andrew Carroll Hull Thursday RC 24:06:00 Male Vet
40 Steve Hawtree Barracuda Tri Club 24:11:00 Male Vet
41 Stephen Scott Elmsall Road Club 24:24:00 Male Vet
42 Paul Hickman Malton Whs 24:25:00 Male Vet
43 Mike Beckett Team Sportslab 24:31:00 Male Vet
44 Kevin Melia VC Bradford 24:52:00 Male Vet
45 Richard Yates Sleaford Wheelers Cycling Club 25:09:00 Male Vet
46 Richard Walker Selby CC 25:22:00 Male Vet
47 Mike Mcleavy City RC (Hull) 25:23:00 Male Vet
48 Rich Banks Calder Clarion 25:25:00 Male Vet
49 Andrew Brown Audax UK 25:26:00 Male Vet
50 Walter Wilkinson Harrogate Nova CC 25:27:00 Male Vet
51 David Percival Team Swift 25:42:00 Male Vet
52 David Bower Hull Thursday RC 25:57:00 Male Vet
53 David Wright Cheshire Roads Club 26:53:00 Male Vet
54 Alan Gay Team Swift 26:55:00 Male Vet
55 Mel Bentley West Yorks Police CC 26:55:00 Male Vet
56 Simon Richardson VTTA (Yorkshire) 27:12:00 Male Vet
57 Philip Haskins Barracuda Tri Club 27:37:00 Male Vet
58 John Tiffany Harrogate Nova CC 27:57:00 Male Vet
59 George Miles. Barnsley Road Club 29:06:00 Male Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique