World Junior CycloCross champion Ben Tulett wears number 1 in the Junior Tour of Wales starting on August 23rd
This Weekend: Junior Tour of Wales
Five Stages
Stage 1: Brynmawr – Blaenavon ITT Race
Stage 2: Abergavenny – Rhigos Pen-y-Cymoedd Race
Stage 3: Circuit Race Race
Stage 4: The Sprint Stage Race
Stage 5: Brynmawr – Tumble Mountain Race
Riders
1 Ben Tulett (ENG) J1 Willebrord Wil Vooruit
2 Leo Hayter (ENG) J1 VC Londres
3 Thomas Gloag (ENG) J1 VC Londres
4 Finley Newmark (ENG) J1 VC Londres
5 Oscar Nilsson-Julien (ENG) FJ2 VC Londres
6 Archie Ryan (IRL) J Zappi Racing Team
7 Louis Bilyard (ENG) J1 Zappi Racing Team
8 Jamieson Blain (SCO) J1 Zappi Racing Team
9 Jamie Crump (ENG) J1 Zappi Racing Team
10 Adam Scarffe (IOM) J2 Equiom IOM Junior Cycling Team
11 Will Corkill (IOM) FJ2 Equiom IOM Junior Cycling Team
12 Tosh Teare (IOM) J1 Equiom IOM Junior Cycling Team
13 Max Walker (IOM) J1 Equiom IOM Junior Cycling Team
14 Lewis Askey (ENG) J1 Backstedt Cycling
15 James Codd (WAL) J2Wal Backstedt Cycling
16 Liam James-Morris (WAL) FJ2Wal Backstedt Cycling
17 Samuel Watson (ENG) J1 Fensham Howes – MAS Design
18 Robert Donaldson (ENG) FJ1 Fensham Howes – MAS Design
19 Joseph Pidcock (ENG) FJ2 Fensham Howes – MAS Design
20 James Wordsworth (ENG) FJ2 Fensham Howes – MAS Design
21 Alfred George (ENG) J1 Discovery Junior Cycling Club
22 Alex Haines (ENG) J1 HMT Hospitals Giant Cycling Team
23 Oliver Knight (ENG) J1 HMT Hospitals Giant Cycling Team
24 Oliver Rees (ENG) J1 HMT Hospitals Giant Cycling Team
25 Max Rushby (ENG) J2 HMT Hospitals Giant Cycling Team
26 Owain Roberts (WAL) J1Wal Wales
27 Samuel Beckett (WAL) J2Wal Wales
28 Bryn Davies (WAL) FJ2Wal Wales
29 Iwan Evans (WAL) FJ2Wal Wales
30 George Mills-Keeling (ENG) J1 Cycle Club Bridgnorth RWG
31 Irfan Zaman (ENG) J2 South East Region
32 Harvey Guningham (ENG) J2 South East Region
33 Samuel Painter (ENG) J2 South East Region
34 Oliver Wollaston (ENG) FJ3 South East Region
35 Joe Baker (ENG) J2 Central Region
36 Tom Couzens (ENG) J2 Central Region
37 Angus Hawkins (ENG) J2 Central Region
38 Euan Macleod (ENG) FJ2 Central Region
39 Isaac Peatfield (ENG) J2 Green Jersey RT
40 Pedro Clem (ENG) FJ2 Green Jersey RT
41 Charles Paige (ENG) J2 Green Jersey RT
42 Joe Wilson (ENG) J2 Team Ribble
43 Zach Bridges (WAL) J2Wal Team Ribble
44 Lewis Dobbing (ENG) FJ3 Team Ribble
45 Oliver Stockwell (ENG) FJ1 Team Ribble
46 Dylan Westley (ENG) J2 Yorkshire
47 Joe Coukham (ENG) J2 Yorkshire
48 Joshua Greenwood (ENG) J2 Yorkshire
49 Joe Spivey (ENG) FJ2 Yorkshire
50 Samuel Clark (ENG) J2 Southern Region
51 Thomas Day (ENG) FJ1 Southern Region
52 Sam Freeman (ENG) FJ2 Southern Region
53 Matthew Houlberg (ENG) FJ2 Southern Region
54 Alexander Dent (SCO) J2 Spokes Racing Team
55 Logan Maclean (SCO) J2 Spokes Racing Team
56 Adam Mitchell (SCO) FJ2 Spokes Racing Team
57 Oscar Onley (SCO) FJ2 Spokes Racing Team
58 Ciaran Dixon (IRL) FJ Cycling Ulster
59 Oisin Doherty (IRL) J Cycling Ulster
60 Cathir Doyle (IRL) J Cycling Ulster
61 Nathan Keown (IRL) J Cycling Ulster
62 Will Beech (ENG) J2 East Midlands
63 Oliver Cole (ENG) FJ2 East Midlands
64 Reuben Orr (ENG) J3 East Midlands
65 Thomas Wright (ENG) FJ2 East Midlands
66 Samuel Asker (ENG) J1 Lee Valley Youth Cycling Club
67 Max Bolton (ENG) FJ2 Lee Valley Youth Cycling Club
68 Harrison Powell (ENG) FJ2 Lee Valley Youth Cycling Club
70 Thomas Bates (IOM) FJ2 Manx Viking Wheelers CC
71 James Harrison (IOM) FJ2 Manx Viking Wheelers CC
72 Corrin Leeming (IOM) FJ2 Manx Viking Wheelers CC
73 Aaron Lund (IOM) FJ3 Manx Viking Wheelers CC
74 Sean Barrett (IRL) FJ Munster Academy
75 Liam Crowley (IRL) FJ Munster Academy
76 Tom Moriarty (IRL) FJ Munster Academy
77 Daniel Yon Hin (IRL) FJ Munster Academy
78 Kevin McCambridge (IRL) J NRPT – Vitus – Chill.ie
79 Will Ryan (IRL) J NRPT – Vitus – Chill.ie
80 Dylan Traynor (IRL) J NRPT – Vitus – Chill.ie
81 Aaron Wade (IRL) J NRPT – Vitus – Chill.ie
82 William Truelove (WAL) FJ2Wal Abergavenny Road Club
83 Isaac Hudson (ENG) J2 ActiveEdge Race Team
84 Aaron Freeman (ENG) FJ2 Chelmer CC
85 Jacques Coates (ENG) J2 Cycle Team OnForm
86 William Foster (ENG) J2 Cyclesense
87 Drew Christensen (NZL) J Cycling New Zealand
88 Rotem Tene (ISR) J Cyclo Club Luc Wallays
89 Joseph Bennett (ENG) J2 Flamme Rouge Cycling Team
90 Ed Grandidge (ENG) J2 Mega Bike Race Team
91 Farley Barber (ENG) J2 Pro Vision Race Team
92 George Greensmith (ENG) FJ2 Propello
93 Dominic Pullen (ENG) FJ2 Propello
94 Matthew Kingston (ENG) FJ2 RST/Cycle Division Racing Team
95 Matti Dobbins (SCO) J2 RT 23
96 Jack Rootkin-Gray (ENG) FJ2 Solihull CC
98 George Wood (ENG) FJ2Wal Team JRC
99 Josh Kench (NZL) FJ Team Skoda-Fruzio
100 Cian Roberts (WAL) FJ2Wal The Bulls
101 Harvey McLean (ENG) FJ2 VC St Raphael
127 Nesta Ferguson (ENG) J2 Lee Valley Youth Cycling Club
102 William Harding (WAL) FJ3 Marsh Tracks Racing – Trek
103 George Ball (ENG) FJ2 Cycling Performance Squad
104 Milo Chapman (ENG) J2 Team Corley Cycles
105 Alec Gregory (ENG) FJ3 8point8 Group
106 Fergus Jones (ENG) J2 ZeroBC
107 Louis Sutton (ENG) FJ2 Flamme Rouge Cycling Team
108 Ethan Browne (WAL) FJ2 The Bulls
109 Rodolfo Niels Gervasio (ENG) J3 ZeroBC
110 Luke Protheroe (WAL) J2 Abergavenny Road Club
111 Francis Woodcock (ENG) FJ2 Bury Clarion Cycling Club
112 Alexi Edwards (ENG) J2 Flamme Rouge Cycling Team
113 David Hird (ENG) FJ2 Halesowen A & CC
114 Cai Edwards (WAL) J3 Clwb Beicio Egni
121 Scott Howieson (SCO) J2 Spokes Racing Team
122 Christopher Hordon (SCO) J2 Spokes Racing Team
123 Donal Walsh (NIR) FJ Cycling Ulster
124 Christopher Donald (NIR) FJ Cycling Ulster
125 Ciaran Cahoon (NIR) FJ Cycling Ulster
126 Finn Mansfield (ENG) J2 RST/Cycle Division Racing Team
128 Michael Hayes (IRL) FJ Munster Academy
129 Ciaran Frisby (IRL) FJ Munster Academy
130 Arnaud Dumoulin (IRL) FJ Munster Academy
… continued after advert
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
… continued after advert
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
… continued after advert
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch