Result: Corley Cycles Summer Series 18

Ollie Roberts, Harvey Weinberger, Lauren Higham and Jake Hales winners at round 18 of the Corley Cycles Summer Series at the MK Bowl on August 15

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes

Result: Corley Cycles Summer Series 18

E/1/2/3
1 Jake Hales Spirit Tifosi Racing Team
2 Tiago Fougo Strada-Sport
3 Nathan Blackmore Flamme Rouge Cycling Team
4 Charlie Passfield Spirit Tifosi Racing Team
5 Joe Kiely Welwyn Wheelers CC
6 Daniel Shoobridge Jam Cycling RT coached by BPC
7 Clay Davies Flamme Rouge Cycling Team
8 James Beechey Shutt Ridley RT
9 James Garrett Rugby Velo
10 Enrico Cacciatori QN Racing
11 Mark Smith Pro Cycle Hire UK Racing Team
12 Riley Searle Flamme Rouge Cycling Team
13 Alexi Edwards Flamme Rouge Cycling Team
14 Richard Wiggins Team Milton Keynes
15 Ryan Palmer Shutt Ridley RT
16 Dan Tamplin Echelon Cycling
17 Sean Dines Milton Keynes Road Club
18 Samuel Parker Race Hub
19 Christy Tabrett Beds Road Race Team

2/3/4 Women
1 Lauren Higham Liv Awol
2 Ria Mobbs
3 Connie Hayes Liv Awol
4 Francesca Hall DAP Cycling Club
5 Alderney Baker Team Empella Cyclo-Cross.Com
6 Rebekah Nash University of Bristol CC
7 Rebecca Fawcett Lovelo Squadra Donne
8 Catherine Jones Hitchin Nomads CC
9 Frances Lammyman Royal Leamington Spa CC (RLSCC…
10 Chloe Vickers Team Milton Keynes
11 Haddi Conant Datalynx-Parenesis Cycling
12 Dawn Russell Welland Valley CC
13 Bronwyn Tagg Team Milton Keynes
14 Lucie Gallen Team Milton Keynes
… continued after advert

Cat 3/4
1 Harvey Weinberger ZeroBC
2 Glenn McMenamin JCA-Equipe Velo
3 Ivo Mayfield
4 Tobi Ng Banbury Star CC
5 Duncan Pritchard Team Vision Innovative Leisure
6 Freddie Paling Club Corley Cycles
7 Aran Martin Team Corley Cycles
8 Billy Fadden Flamme Rouge Cycling Team
9 John Watson Hitchin Nomads CC
10 Jos Kertzman Avid Sport
11 Adam Gross Beds Road Race Team
12 Stuart Gough Club Corley Cycles
13 Patrick Allen Hitchin Nomads CC
14 Luke Sherlock Banbury Star CC
15 Ryan Gray
16 Graham Pigott F6B2
17 Daniel Gullefer Beds Road Race Team
18 Jack Whitehouse Rapha Cycling Club
19 Rory Munn Dyson Cycles
20 Paul Rendle Team Milton Keynes
21 Dean Musgrave Peterborough Cycling Club
22 Christian Olley TMG Horizon Cycling Team
23 Arthur Boulton Banjo Cycles/Raceware/Speciali…
24 Thomas Ford EvoVelo Karbona
25 Erin Baker WORX Factory Racing
26 Manuel Manrique Hitchin Nomads CC
… continued after advert

2016_ShuttVeloRapideAdvert

4th Cat only
1 Ollie Roberts Warwick Lanterne Rouge CC
2 Daniel Brooks Warwick Lanterne Rouge CC
3 Luke Guest Team Milton Keynes
4 Jos Dyer
5 Darren Timms Hitchin Nomads CC
6 Adrian Matthew Oxford University Cycling Club
7 Jim McConnel Hitchin Nomads CC
8 Neil Armstrong Aylesbury CC
9 Stuart Quick Banbury Star CC
10 Steve Kettlewell Team Milton Keynes
11 Tim Phelps Milton Keynes BMX Racing Club
12 Victor Davis Rockingham Forest Whls
13 Luke Webber
14 Maxim Burrows

AlpsCyclesMidstory


Cycle Division’s Shop


Send your results as well as club, team & event news here


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK