Justin Hoy and Matthew Davies winners at week 21 of the Portsmouth Evening Circuits on August 21st
Result: Portsmouth Evening Circuits 21
E/1/2/J
1 Justin HOY 1 Nuun-Sigma Sports-London RT
2 Jacob ARIES 2 Kuota – GSG
3 Sam STEWART 2 Racing Club Ravenna
4 Joseph CLARK 2 i-Team Cyclists’ Club
5 Ben WILLIAMS 2 I-Team Cyclists’ Club
6 Frank KILSBY E VC St Raphael
7 Adam LITTLECHILD 2 Jam Cycling RT coached by BPC
8 Ethan COURT J2 VC Meudon
9 James PECKHAM 2 Sotonia CC
10 Patryk RUCKI 2 Sotonia CC
11 Harry JOHNSON 2 VC St Raphael
12 Andy SHACKEL 1 Team Wiggle
13 Mark TREVIS 2 Informed Sport – LGC
14 Jason GAULT 3 Primera-TeamJobs
15 James SMEE 3 Chichester City Riders (CCR)
16 Luis COUNTINHO 2 Racing Club Ravenna
17 Kouros DRISCOLL 3 Sotonia CC
18 Mark VALENTINE 2 Poole Wheelers Cycling Club
19 George MOORE 2 i-Team Cyclists’ Club
20 Nicholas BELL 2 Blazing Saddles Cycles
… continued after advert
3/J3
1 Matthew DAVIES 3 Farnborough & Camberley CC
2 Jeremy HUBBARD 3 Hargroves Cycles CC
3 Simon ARNOLD 3 Oxted Cycling Club
4 Oliver NOLAN J3 British Cycling Private Member – South
5 Sam FOX 3 British Cycling Private Member – South
6 Luke GILDER 3 British Cycling Private Member – South
7 Owen GILES J3 Portsmouth North End CC
8 Mark NUTTALL 3 Farnborough & Camberley CC
9 Andrew GARDINER 3 Sotonia CC
10 Robert FORD 3 Portsmouth North End CC
11 Jacob SCHNABEL A Fareham Wheelers CC
12 Jamie PARKINSON 3 Farnborough & Camberey CC
13 Laurence BROWN 3 Chichester City Riders (CCR)
14 Matthew PUDDICK 3 Portsmouth North End CC
15 Andy REDDING 3 i-Team Cyclists’ Club
16 Nigel POWELL 3 VC St Rapheal
17 Frazer DOUGLAS 3 VC Meudon
18 Matt LAMBOURNE 3 DHCyclesport Cycling Club
19 Phil WILKS 3 Sotonia CC
20 Kouros DRISCOLL 3 Sotonia CC
21 Sophie TILLER Ag i-Team Cyclists’ Club
22 Ian DONOHUE 3 British Cycling Private Member – South
23 Mark SIMS 3 DHCyclesport Cycling Club
24 Gareth FIFORD 3 Portsmouth North End CC
… continued after advert
YOUTH U12 [C]/U10[D]/U8[E]
1 Harrison HENDY D Team HUP
2 Samuel HUGHES C Velo Club Venta
3 Edward WELLSTOOD C Solent Pirates
4 Myles BRADLEY D Wight Youth Cycling Club
5 Syke MARTINGALE Dg Sotonia CC
6 Thomas WILKS D Sotonia CC
7 Quiola ARTHUR Dg Solent Pirates
8 Chase BRADLEY E Wight Youth Cycling Club
9 Idris ARTHUR E Solent Pirates
10 Grace HUGHES Dg Velo Club Venta
11 Jaya MARTINGALE Eg Sotonia CC
12 Emma HARRISON Cg Sotonia Cycling Club
13 Harry BANKS E Sotonia CC
YOUTH U16[A]/YOUTH U14[B]
1 Matthew GILMOUR B Velo Club Venta
2 George COTTRELL A Poole Wheelers CC
3 Sophie TILLER Ag i-Team Cyclists’ Club
4 Katie-Ann CALTON Bg Solent Pirates
5 Oscar PRATT A Velo Club Venta
6 Alexander MURPHY B Velo Club Venta
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
- Report/Result: TLI Cycling Dave Astles Memorial Races
- RR Result: Cadence Junior Road Race
- Crit Result: Matlock CC Darley Moor Circuit Race #1
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- Crit Result: RBL Race Series 1 (MK Bowl)
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits
- Crit Result: Full Gas Summer Series 1
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
Other News on VeloUK
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- Events: Dave Peck Memorial
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director