Result: Men’s National 25m TTChampionship

Christopher Fennell (46.07) fastest in the Men’s National 25 mile time trial championship ahead of Phil Williams and Adam Wild

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes

Result: Men’s National 25m TTChampionship

1 Christopher Fennell The Independent Pedaler 46:07:00 Male Senior
2 Phil Williams Liverpool Phoenix CC (Aintree) 46:33:00 Male Senior
3 Adam Wild GS Metro 46:47:00 Male Espoir
4 Arthur Franklin Portishead Cycling Club 46:54:00 Male Senior
5 Joshua Sandman CES Sport 47:24:00 Male Espoir
6 Alexander Royle Manchester Bicycle Club 47:41:00 Male Senior
7 Tom Ward AeroLab Ward WheelZ 47:43:00 Male Senior
8 Philip Jones Transition Race Team 48:06:00 Male Senior
9 Jack Brown ActiveEdge Race Team P/B Cooper/BMW Inchcape 48:09:00 Male Espoir
10 Will Bjergfelt AeroCoach 48:11:00 Male C5
11 Jack Levick Rose Race Team 48:16:00 Male Espoir
12 Matthew Alder Fairly United Cycling Team 48:27:00 Male Vet
13 Henry Latimer Didcot Phoenix CC 48:31:00 Male Senior
14 Billy Jarish Rose Race Team 48:38:00 Male Senior
15 Daniel Northover Finsbury Park CC 48:44:00 Male Vet
15 Jonathan Gates Royal Air Force Cycling Association 48:44:00 Male Vet
17 James Rix Team Bottrill 48:45:00 Male Vet
18 Felix Wilkinson Giant CC Halo Films 48:46:00 Male Senior
19 Lloyd Chapman Plomesgate CC 48:49:00 Male Senior
20 Leon Wright Race Hub 48:55:00 Male Senior
21 Daniel Barnett Team Bottrill 49:06:00 Male Vet
22 Steve Savage Leicestershire RC 49:09:00 Male Senior
23 Adam Robertson University of Bath Cycling Club 49:14:00 Male Espoir
24 Joseph Dobson Manchester Bicycle Club 49:17:00 Male Senior
25 Adam Bidwell Kingston Wheelers CC 49:21:00 Male Vet
26 Ian Guilor Mapperley CC 49:33:00 Male Vet
27 Hadyn James Velolife 49:38:00 Male Senior
28 Keith Ainsworth Sheffrec CC 49:50:00 Male Vet
29 Ben Stead ABC Centreville 49:52:00 Male Senior
30 Darren Yarwood Vive Le Velo 50:02:00 Male Vet
31 Robert Willcocks Royal Air Force Cycling Association 50:04:00 Male Senior
32 Peter Hutchinson 3C Test Team 50:07:00 Male Senior
33 Scott Burns DRAG2ZERO 50:31:00 Male Senior
34 Nicholas Candy North Road CC 50:42:00 Male Espoir
35 Tim May PDQ Cycle Coaching 50:52:00 Male Vet
36 Sean Vincent Race Hub 51:25:00 Male Vet
37 James Garrett Rugby Velo 51:33:00 Male Senior
38 Adam Darby Transition Race Team 51:40:00 Male Senior
39 Sean Hunt Lincoln Wheelers CC 51:52:00 Male Vet
40 Adam Fisher Cambridge CC 51:58:00 Male Senior
41 Joe Simons Albarosa CC 52:03:00 Male Senior
42 James Ison Melton Olympic CC 52:05:00 Male Senior
43 Keith Dorling Team Bottrill 52:06:00 Male Vet
44 Alastair Ribbands Manchester Wheelers 52:12:00 Male Senior
45 Joe Le Sage Rutland Cycling Club 52:43:00 Male Vet
46 Jonathan Robinson Army Cycling 52:53:00 Male Vet
47 Robert Francis A2B Cycle Repair Race Team 53:16:00 Male Espoir
48 Antony Gough Velo-One Cycling Team 53:20:00 Male Vet
49 Ian Holbrook Stone Wheelers CC 53:21:00 Male Vet
50 Paul Blamire Amersham Road Cycling Club 53:41:00 Male Vet
51 Edwin Kaye Alford Whs 54:17:00 Male Vet
52 Colin Parkinson South Western Road Club 54:21:00 Male Vet
53 Nev Martin GS Metro 54:26:00 Male Vet
53 Michael Hill Chester RC 54:26:00 Male Senior
55 Phil Brooke SKCC 54:29:00 Male Vet
56 Daniel Shaw Halifax Imperial Wheelers 54:51:00 Male Vet
56 Will Pegg Stone Wheelers CC 54:51:00 Male Vet
58 Lee Spoor Tri Preston 55:08:00 Male Vet
59 Nick Frewin Bournemouth Jubilee Whs 55:12:00 Male Vet
60 James Byatt Ilkeston Cycle Club 55:23:00 Male Senior
61 Michael Wills Team Lutterworth Cycle Centre 55:25:00 Male Vet
62 Tim Lister Bourne Wheelers 55:38:00 Male Vet
63 Philip Brown Walsall Roads Cycling Club 55:42:00 Male Vet
64 Ed Tarelli Race Hub 55:51:00 Male Vet
65 James Brayford Lyme Racing Club 56:12:00 Male Espoir
66 Rob Vessey Didcot Phoenix CC 56:19:00 Male Vet
67 Ben Love Rhos-on-Sea CC 56:25:00 Male Vet
68 Nick Hanson Seacroft Whs 56:55:00 Male Vet
69 Scott Gurnett Minehead Cycling Club 56:58:00 Male Senior
70 David Hargreaves North Lancashire Road Club 57:25:00 Male Vet
71 Drew Donaldson Glasgow United CC 57:45:00 Male Vet
72 Chris Dyason Cambridge CC 57:48:00 Male Vet
73 Christopher Bailey Lyme Racing Club 58:06:00 Male Vet
74 Paul Dean Macclesfield Wheelers 01:00:08 Male Vet
75 Karl Gregg Velo Club Long Eaton 01:00:23 Male Vet
76 Gerry Mcgarr Gloucester City Cycling Club 01:00:42 Male Vet
77 Barrie Whittaker Lyme Racing Club 01:01:11 Male Vet
78 Michael Wilkinson North Notts Olympic CC 01:02:30 Male Vet
79 Bob Awcock Born to Bike – Bridgtown Cycles 01:06:13 Male Vet
80 Russell Carter South Pennine RC 01:08:17 Male Vet

DNF Adam Duggleby Vive Le Velo Male Senior

DNS(A) Brett Harwood Team Bottrill Male Vet
DNS(A) Matthew Bottrill Team Bottrill Male Vet
DNS(A) Matthew Smith DRAG2ZERO Male Vet
DNS(A) David Langlands Team Bottrill Male Vet
DNS(A) Paul David Fleming Preston Whs Male Vet
DNS(A) Michael Schofield Bishop’s Stortford CC Male Vet
DNS(A) Richard Smith Army Cycling Male Senior
DNS(A) Simon Inman OVB Male Vet
DNS(A) Marcin Bialoblocki NOPINZ Male Senior
DNS Adrian Lane Loughborough Students CC Male Espoir
DNS Russ Danckert Army Cycling Male Senior
DNS Anthony Jackson Nottingham Clarion CC Male Senior
DNS Jonathan Barnes Hereford Triathlon Club Male Senior
DNS Robert Borek Bristol South Cycling Club Male Senior
DNS Martin Canes Chelmer CC Male Senior
DNS Simon Drewett Fairly United Cycling Team Male Vet
DNS Jac Gruffydd Energy Cycling Club/Clwb Beicio Egni Male Espoir
DNS Cliff Beldon Selby CC Male Vet
DNS Randle Shenton Team Swift Male Vet
DNS Steve Gibson Peak Road Club Male Vet

 

2016_ShuttVeloRapideAdvert

 

AlpsCyclesMidstory


Cycle Division’s Shop


Send your results as well as club, team & event news here


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK