Simon Alexander, Anneleen Bosma, Jennifer Millmore, Phillip Belshaw, Gregory Smith and Kieran Presland winners at week 6 of the Team LDN Crit Series at the Redbridge Cycling Centre on August 26
Result: Team LDN Crit Series 6
E/1/2
1 Simon Alexander Richardsons-Trek RT
2 Tom Elwood Team LDN
3 Martin Smith London Phoenix CC
4 Cai Davies Finchley Racing Team
5 Callan Swanson Pro Cycle Hire UK Racing Team
6 Jordan Calcutt Islington Cycling Club
7 Will Auty 4T+ Cyclopark
8 Matthew Webster TAAP Cervelo
9 Colin Peck Chelmer CC
10 James Dent Team PB Performance
11 Nathan Leaves Cwmcarn Paragon Cycle Club
12 James Madgwick Bloodwise QSW
13 Ian Vagg Project 51
14 Christopher Moores Norwood Paragon CC
15 James Street Team LDN
16 Gareth Turner VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu…
Womens E/1/2
1 Anneleen Bosma Team LDN
2 Alicia Speake Team LDN
3 Louise Woolrich Velo Sport Jersey
4 Molly Hodges Avid Sport
5 Claire Hammond TW1 Racing
Womens 3/4
1 Jennifer Millmore Islington Cycling Club
2 Rebecca Steens Velo Sport Jersey
3 Donna Dale Walden Velo
4 Kate Palmer Brixton Cycles Club
5 Helen Bridgman 1904 RT
6 Jess Morgan NLTCBMBC
7 Emma Watson Islington Cycling Club
8 Beverley Jerome BellaVelo.cc
9 Emma Dunk Se20 RT
10 Eleanor Estchild London Dynamo
11 Mathilda Dyson Islington Cycling Club
12 Nicola Graham
13 Charlotte Matthews London Dynamo
14 Maeve Savage London Dynamo
15 Linda Wijlaars Dulwich Paragon CC
16 Sarah Duke
17 Hannah Cadman VC Londres
18 Abigail Coles North Road CC
19 Stephanie Wheatley Full Gas Racing Team
3rd Cat Only
1 Phillip Belshaw
2 Noah Phillips VC Londres
3 Aidan Kerrigan Lee Valley Youth Cycling Club
4 Sam Rowell Cycling Club Hackney
5 Daniel Bennett
6 Jude Dodd Cambridge CC
7 Nicholas Candy North Road CC
8 Ross Pirie Cycling Club Hackney
9 Tony Truepenny-Phillipson BEC Cycling Club
10 Edward Birdsall University Of Manchester CC
11 Charles Salt Islington Cycling Club
12 Stephen Fuller Cambridge CC
13 Michael Maxwell Rye & District Wheelers
14 Enrico Guizzardi Hub Vélo
15 Alexander Cornwell Hastings & St Leonards CC
16 Oliver Partner Colchester Rovers CC
17 Matt J Smith Cycling Club Hackney
18 Lee Desborough St Ives CC
19 Lee Lavery Lea Valley CC
20 Edward Jackson Islington Cycling Club
21 James Webb Elitecycling
22 Brian Van-Du Watford Velo Sport
23 Michael Wright Rapha Cycling Club
24 Liam O’Mahoney
25 Lee Messenger Abellio – SFA Racing Team
26 Anthony Aken 6AM Cycling
27 Jack Samways Watford Velo Sport
28 Ollie Williams East London Velo
29 Adam Lightfoot Welwyn Wheelers CC
30 Will Salisbury Cyclo Monster
31 Alex Scordellis CC London
32 Stephen Messenger East London Velo
33 Toks Adesanya Addiscombe CC
34 Fraser Duff Dirty Wknd
35 Joseph Clifford Se20 RT
… continued after advert
Masters C+
1 Gregory Smith Finsbury Park CC
2 Ross Hallard Team LDN
3 Andrew Moore Rapha Cycling Club
4 Valentino Fontana Project 51
5 Charles Salt Islington Cycling Club
6 Toks Adesanya Addiscombe CC
7 Chris Ware Rapha Cycling Club
8 David Farrow Eagle RC
9 Jeremy Greenwood Finsbury Park CC
10 Daryl Maffey CC London
11 David Wells Cycle Club Ashwell (CCA)
12 Simon Constable Basildon CC
13 Ian Dawson Gemini BC
… continued after advert
4th Cat Only
1 Kieran Presland Kingston Wheelers CC
2 Mike Steens
3 David Hawes Clapham Chasers Run & Tri Club
4 Angus Bennett Hub Vélo
5 Fazl Buchari Brothers On Bikes
6 Paul Donegan Chelmer CC
7 David Gibbon Velo Schils – Interbike RT
8 Josh Borrett
9 James Varney
10 Glen Harris The Bicycle Moaning Collective
11 Andrew Russell Hub Vélo
12 Andrew Neidhardt Finsbury Park CC
13 Moeen Jamula Brothers On Bikes
14 Stuart Davidson
15 Thomas McKernan Lea Valley CC
16 Daniel Fish
17 Rossen Roussanov Islington Cycling Club
18 Oliver Start Hub Vélo
19 Daniel McCallig Rapha Cycling Club
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)